Hogyan alakul a külső piaci környezet?
Jelenleg kialakult a konszenzus a globális piacokon, miszerint Fed Funds rate hosszú ideig változatlanul a 0-0,25%-os sávban marad majd. Bár a munkapiaci statisztikák az utóbbi hónapokban javulást mutattak, a munkanélküliség továbbra is magas marad, és a gyenge növekedési kilátások miatt csak lassan fog csökkenni. Ezek a folyamatok pedig az inflációt is mérsékelt szinten fogják tartani. Ben Bernanke Fed elnök szerint a gazdasági kilátások romlása esetén a Fed kész a további enyhítésre, a lehetőségek között az újabb QE (Quantitative Easing) is szerepel. A pár héttel később közzétett jegyzőkönyvéből viszont már az derült ki, hogy kevés jegybankár gondolja csak úgy, hogy újabb monetáris könnyítő csomagra volna szükség.
Összefoglalva tehát, QE3 már nem biztos, hogy lesz - mert az amerikai makromutatók összességében javulnak, viszont még hosszú ideig maradhat a rekord alacsony kamatszint - mert a reálgazdaság stabilizációja egyelőre alacsony szinteken látszik bekövetkezni.
Az EKB LTRO-ja (long-term refinancing operation) három évre jelentős extra likviditást nyújt. Az első LTRO eredményeképpen tavaly decemberben közel 500 Mrd eurónyi plusz likviditás került be a bankrendszerbe, s a február végi aukción hasonló nagyságrendű plusz pénzre lehet számítani. A piaci hatások igen pozitívak voltak, elég lendületes erősödési folyamat indult meg.
A gazdaság számára leginkább releváns 3 hónapos Euribor jelentősen csökkent és jelenleg úgy tűnik, hogy az Euróövezet adósságválságnak köszönhetően megnövekedett befektetői kockázatérzékelést ellensúlyozta a pénzpiacoknak nyújtott extra likviditás. Ami a kamatpolitikát illeti, június végéig látunk ugyan még esélyt kamatcsökkentésre (a mostani 1%-ról 0,75%-ra), azonban nem kizárt, hogy végül ez is elmarad. Most ugyanis összességében úgy tűnik, hogy az EKB inkább a likviditás biztosításán, mintsem a további kamatcsökkentéseken keresztül szeretné elérni a monetáris kondíciók enyhülését - olvasható az Erste elemzésében.