Ingatlanpiac - túl a mélyponton? Ha venni akar, ne várjon tovább
Az OTP szélesítette a hitelbírálat során figyelembe vehető jövedelmek körét annak érdekében, hogy a lakáshitelek minél szélesebb kör számára elérhetővé váljanak - közölte Illés Zoltán, a hitelintézet ügyvezető igazgatója csütörtökön, a két cég közös sajtóbeszélgetésén. A munkabér mellett, meghatározott igazolások esetén a bank figyelembe veszi például az ingatlan bérbeadásból, a saját vállalkozásból, osztalékból és egyéb megtakarításokból származó - például önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításból, életbiztosításból - eredő jövedelmeket is.
Az ingatlanárak elérték mélypontjukat, így aki vásárolni akar, ne várjon tovább - hangsúlyozta Valkó Dávid, az Otthon Centrum vezető elemzője. Hozzátette: az idén az árak tavalyinál kisebb csökkenésére számítanak. Felhívta a figyelmet arra: most a lakásokból általában túlkínálat van, ám a minőségi új lakásokból a következő időszakban hiány lesz. Az elemző szerint az idei év jól indult az OC számára, az első negyedévben a tranzakciók száma 15 százalékkal emelkedett, az idén 5 százalékos forgalombővülést várnak. A forgalomnövekedést a banki hitelezés fokozatos újraindulása is támogatja.
Rekord mennyiségű eladatlan új és használt lakás, jobb esetben 6-8 hónapos értékesítési idő és csökkenő, illetve stagnáló árak jellemzik az ingatlanpiacot - mondta az elemző. Míg 2005-2010 között Budapesten 1.500-2.000 között volt az eladatlan új lakások száma, az idén januárban elérte a 3.800-at. Az Otthon Centrumnál 2008 júliusa és 2010 áprilisa között Budapesten 10-15, vidéken 20-25 százalékos áresést regisztráltak. Valkó Dávid úgy vélekedett, hogy az új lakások esetében 5-15 százalékot minden beruházásnál lehet alkudni. A fejlesztői hitel, a bérleti joggal kombinált opció is megjelent, már 15-20 százalékos befizetéssel be lehet költözni az új lakásba.
Az eladók, hogy értékesíteni tudják ingatlanjukat, akár az irányár egyötödét is elengedik, s a vevők is alábbadtak igényeikből, például kisebb lakással is beérik. A vevői oldalon a hosszabb döntési idő a jellemző, visszaszorult a "beleszerettem" vásárlás, hosszú távú befektetésként gondolnak a lakásra - figyelembe véve a későbbi költségeket is -, az ár/érték arány a döntő. Többségbe (70 százalék) kerültek a készpénzes vevők, míg az arány korábban fordított volt - mondta. Illés Zoltán szerint a forinthitelezés bővülése lendületet adhat a lakáspiacnak. Az ügyvezető igazgató elmondta: az OTP Bank részesedése az új folyósítású forinthitelek terén az első félévben dinamikusan nőtt, meghaladta a 20 százalékot. A forinthitelt igénylők aránya - a szerződések darabszáma szerint - az év első hat hónapjának átlagában 83 százalékot tett ki, a félév végére pedig már 93 százalékra nőtt.
Az igazgató rámutatott: a jegybanki alapkamat csökkenésével párhuzamosan mérséklődő forinthitel kamatszint már korábban a forinthitelezés felé tolta el az ingatlanvásárlások finanszírozását, a devizaalapú jelzáloghitelezésre vonatkozó kormányjavaslat pedig le is állítja a devizaalapú hitelezést. A hitelezéshez kapcsolódó, márciusban és júniusban hatályba lépett korlátozások az OTP Bank számára nem jártak jelentős változással az igazgató szerint, mert a bank korábban is felelősen járt el a hitelbírálatnál. Illés Zoltán bejelentette: az OTP Bank a lakosság ingatlanhitelhez jutása érdekében bővítette a hitelbírálat során figyelembe vehető jövedelmek körét.
A munkabér mellett, meghatározott igazolások esetén a bank figyelembe veszi például az ingatlan bérbeadásból, a saját vállalkozásból, osztalékból és egyéb megtakarításokból származó - például önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításból, életbiztosításból - eredő jövedelmeket is. Az igazgató elmondta: az OTP Bank nem fogja áthárítani a bankadót az ügyfelekre, és az elvonás nem fogja befolyásolni a hitelezési aktivitását sem. Hozzátette: míg az idén az első öt hónapban a tavalyi brutális csökkenéshez képest 30 százalékkal csökkent az új lakás- és jelzáloghitelek kihelyezése, az OTP Banknál 10 százalékkal bővült. A kormány által létrehozni tervezett Nemzeti Eszközkezelő Társasággal kapcsolatban hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy a feltételeket úgy alakítsák ki, hogy a fizetési fegyelmet ne rontsák, mert akkor többet ártana a hitelezésnek és az ingatlanpiacnak, mint a bankadó.
A bajba jutott adósok számára az OTP Bank még a válság kezdete előtt adósvédelmi programot indított, amelyet nemcsak a devizahiteleseknél, hanem a forintban eladósodottaknál is alkalmaz - emlékeztetett Illés Zoltán -, 2010 márciusától pedig a bank vállalta, hogy a programban részt vevő ügyfelek törlesztő részleteit csak fokozatosan emeli. Az OTP 2009 júniusától csaknem 50 ezer ügyfelének - közülük 11-12 ezer lakáshitelesnek - segített törlesztési problémái megoldásában - mondta, hozzátéve, hogy 90 százalékuk teljesíteni tudta, amit vállalt. (MTI)