Akar Ön 70 millió Ft prémiumot? A JP Morgan megadja!
A bankcsoport pénteki bejelentése szerint fejenként átlagosan 379 ezer dollár (kb. 70,5 millió forint) prémiumot kapnak a befektetési bankárok a tavalyi teljesítményük után. Ez több mint 100 ezer dollárral haladja meg az egy évvel korábbit, és nagyságrendekkel múlja felül az 50 ezer dollár körüli amerikai éves átlagkeresetet.
Michael Cavanagh, a társaság pénzügyi igazgatója elmondta: a prémium összege ugyan valóban növekedett, de a befektetési banki ágazat bevételének csak 33 százalékát fordítják erre, ami jóval alacsonyabb az egy évvel korábbi 62 százaléknál és a 44 százalékos történelmi átlagnál. 2009 az ágazat egyik legerősebb éve volt - tette hozzá az igazgató.
Az amerikai bankok és egyéb pénzügyi szolgáltatók szinte kivétel nélkül mind átalakították javadalmazási rendszerüket a szektort megrázó válság nyomán. A rövid távú nyereségre való törekvést és a kockázatvállalási hajlandóságot ösztönző, éppen ezért a krízis egyik kiváltó okának tartott prémiumok területén növelték az olyan részvények arányát, amelyektől több évig nem válhat meg a premizált munkatárs, aki ennek a megoldásnak a révén inkább a cég stabilitásában és hosszú távú fejlődésében lesz érdekelt.
Összegszerűen azonban nem csökkentek, sőt inkább növekedtek a prémiumok, ami a súlyos gazdasági gondok, például a történelmi nagyságú munkanélküliség közepette felháborodást okoz a közvéleményben. A következő hetekben egy sor amerikai nagybank teszi közzé negyedéves jelentését. Elemzők szerint a jövő héten soron következő Goldman Sachs és a Morgan Stanley is igen jelentős összegű prémiumfizetési terveket jelent majd be. A 38 legnagyobb bank és értékpapír-forgalmazó társaság összesen 145 milliárd dollár prémiumot fizet munkatársainak az elemzői előrejelzések szerint.
A rekord nagyságú jutalmak miatt támadt közfelháborodás nyomán a kormányzat úgynevezett felelősségi díjat ró ki több mint húsz bankra és egyéb pénzintézetre a szektor stabilizálását szolgáló mintegy 700 milliárd dolláros kormányzati program (TARP) során keletkezett veszteségek ellensúlyozása céljából, Nagy-Britanniában pedig 50 százalékos egyszeri illeték megfizetésére kötelezték a bankokat a 25 ezer fontot (7,5 millió forint) meghaladó prémiumok után. 2009 utolsó negyedévéről a nagybankok közül a JP Morgan Chase and Co jelentett elsőként. A bankcsoport nyeresége megugrott, de a kereskedelmi banki ágazat a hitelállomány romlása miatt továbbra is gyengélkedik, és a bankcsoport bevétele elmaradt a várakozásoktól.