Jövőre 568 milliárd nettó kibocsátást tervez az ÁKK
Belföldi államkötvényből 170 milliárd forintos nettó - lejáraton felüli - értékesítéssel számolnak, diszkont kincstárjegyből pedig 153 milliárd forintot terveznek. Az EIB által forintban nyújtott hitelek 215 milliárd forint nettó finanszírozási forrást jelentenek. A bruttó kibocsátás 6.262 milliárd forint lesz, 17 százalékkal kevesebb az ideinél, a kisebb deficit és a lejáratok miatt.
A bruttó kibocsátás 94 százaléka forint, 6 százaléka deviza. A nettó finanszírozási igény várhatóan 982 milliárdot tesz ki. A jövő évi kibocsátással az ÁKK a forint állampapírpiac normalizálására és arra törekszik, hogy fokozatosan emelkedjen az állampapír-piaci finanszírozás aránya és a válság előttinél rugalmasabb piaci magatartást követnek. A piacin túl a finanszírozásba beépítik a nemzetközi hitelcsomag lehívott, fel nem használt és az MNB-nél betétben lévő részét is, ennek teljes összege mintegy 3 milliárd euró, aminek mintegy felét, 400 milliárd forintot használnak fel.
Újabb lehívás nem szerepel a tervben. A devizakibocsátást illetően Szarvas Ferenc vezérigazgató azt mondta: egy, vagy két tranzakcióról lehet szó, az első 2010 első negyedévében várható. Döntően eurókötvény kibocsátást terveznek, de nem zárta ki a dollárt sem. A belföldi piacon a helyzet függvényében új termék, a diszkont kincstárjegyek hozamához kötött változó kamatozású államkötvényt is bevezetnek be.
Az állam bruttó adóssága november végén 19.033 milliárd forint volt, az állomány várhatóan nem változik jelentősen az év végéig, a központi költségvetés bruttó forintadóssága az idén várhatóan 733 milliárd forinttal csökken, a devizaadósság forintban jelentősen emelkedik az 1.708 milliárd forint nettó kibocsátás következtében. Jövőre várhatóan 5.694 milliárd forint összegű adósságot törleszt az ország, ami mintegy 14 százalékkal kevesebb az ideinél. A forintadósság törlesztési igénye 984 milliárddal 5.328 milliárd forintra csökken, míg a devizaadósság törlesztési igénye 77 milliárddal 366 milliárdra nő.