Káros lehet a tartósan alacsony kamatszint Európában
A biztosítók arra figyelmeztetnek, hogy az inflációnál alacsonyabb kamatok erodálják nemcsak a napi, de a nyugdíjas évekre szánt, hosszú távú megtakarításokat is. Bár megértik az alacsony kamatszint szükségét, amely segíti az adósságválsággal küszködőket, de nehezményezik, hogy nincs semmiféle vita az egész gazdaság szintjén az alacsonykamat-stratégia hatásairól.
A biztosítási ágazat szeretné végre látni a kilépés forgatókönyvét a jelenlegi kamatpolitikából - hangsúlyozta. A Standard & Poor's hitelminősítő is arra figyelmeztetett csütörtökön, hogy az életbiztosítással egybekötött hosszú távú megtakarításokkal rendelkező ügyfeleknek előreláthatólag csökkenteniük kell hozamvárakozásaikat. A cég egyik biztosítási elemzője szerint a tartósan alacsony kamatok, a hektikus pénzpiacok és a növekvő hitelkockázat alapot szolgáltatnak arra, hogy ezek a várakozások mérséklődjenek.
Az idei évre a biztosítók még a 3,4-4,8 százalékos sávban ígérik az éves hozamot ügyfeleiknek, 4,1 százalékos átlaggal, és a nagy verseny jövőre is megakadályozza a jelentősebb csökkenést, de ezt követően várhatóan jelentősebb esés következik be - véli az S&P elemzője. Nagyobb nyomás nehezedik most az európai biztosítási szektorra, mint három évvel ezelőtt - fejtette ki a német Handelsblattnak korábban az európai biztosítási felügyelet vezetője is.
"A mostani krízis rosszabb a biztosítási ágazat számára, mint a 2008-as, mert most rendszerszintű a válság" - mondta a német gazdasági lapnak Gabriel Bernardino, az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) vezetője. Hozzátette: ennek oka, hogy szoros az összefonódás az államok és a bankok között. Az EIOPA által idén nyáron elvégzett stresszvizsgán az európai biztosítók mintegy 10 százaléka bukott el, viszont 90 százalékuk nem vérezne el egy újabb válságban. A EIOPA akkori megállapítása szerint az ágazat jól felkészült egy újabb pénzügyi sokkra. (MTI)