Kihátrált az Európai Néppárt Berlusconi mögül
"Európát súlyos aggodalommal töltik el az olaszországi politikai fejlemények. Az EPP valamennyi tagpártja úgy véli, komoly hiba volt Mario Monti kormányának megbuktatása" - nyilatkozta Joseph Daul, az EPP európai parlamenti csoportjának elnöke strasbourgi sajtótájékoztatóján. "Az Európai Néppárt a populizmus ellen van, legyen az Olaszországban, német- vagy franciaellenes, vagy irányuljon bármi más ellen. Minden populista ellen vagyunk, az igazságot meg kell mondani a polgárainknak" - mondta Daul az euobserver.com uniós honlap jelentése szerint.
Berlusconi - aki szexbotrányaival és adócsalási pereivel hosszú ideje kínos teher volt az EPP számára - a múlt héten jelentette be, hogy indul a választásokon, pártja, a Szabadság Népe (PdL) pedig visszavonta Monti kabinetjének parlamenti támogatását. A volt kormányfő az elmúlt hetekben bírálta Angela Merkel német kancellár megszorító intézkedéseit és felvetette, hogy Olaszország jobban járna, ha kilépne az eurózónából.
Daul sajtóértekezletén kijelentette, hogy az EPP előnyben részesíti a "közép- és jobbközép széles szövetségét". Ez megfigyelők szerint azt jelzi, hogy ha a PdL felbomlana, akkor az EPP a Berlusconi nélküli frakciót támogatná.
A sajtóértekezleten részt vett Mario Mauro, a PdL néppárti delegációjának vezetője is, aki szerint" őrültség volt hagyni, hogy Monti megbukjon. "Azt akarom, hogy a pártom és mindazok, akik kiegyensúlyozott politikát akarnak, támogassák az EPP-t" - nyilatkozta Mario Mauro, úgy vélekedve, hogy a jövőben Montira még fontos szerep vár. Az EPP várhatóan csütörtökön Brüsszelben még az EU-csúcs előtt dönt a PdL-hez és Berlusconihoz fűződő viszonyáról. (MTI)