Kína hajlandó hozzányúlni a jüan-hoz végre?
Bár elképzelhető, hogy valamilyen előre nem látható ok miatt a bejelentés későbbre halasztódik, úgy tűnik, a kínai központi bank érvényesíteni tudja az erősebb, de rugalmasabb valutával kapcsolatos törekvését - közölték névtelenséget kérő források.
Az árfolyampolitika módosítása állítólag azt a 2005-ös modellt követi, amikor Peking lehetővé tette, hogy a jüan az egyik napról a másikra 2 százalékkal erősödjön a dollárhoz képest. Az árfolyam azután szélesebb határok között mozoghatott, a kínai valuta értéke 2 év alatt mintegy 20 százalékkal növekedett. Peking a kínai valuta gyors erősödésére alapozó spekulatív befektetések megelőzésére valószínűleg hangsúlyozni fogja, hogy a jüan értéke bármely nap emelkedhet és csökkenhet. Az újság arról írt, hogy Tim Geithner amerikai pénzügyminiszter csütörtöki pekingi tárgyalásainak egyik fő témája a kínai valutapolitika volt.
A Kínai Nemzeti Bank nem kommentálta a The New York Times értesüléseit. A washingtoni Fehér Ház hétfőn megerősítette: Barack Obama amerikai elnök továbbra is azt várja el Kínától, hogy tegye piaci alapúvá valutája árfolyamát. A pénzügyminiszter a hét végén közölte: elhalasztják annak a szakértői jelentésnek a nyilvánosságra hozatalát, amely a nagy kereskedelmi partnerországok valutapolitikáját értékeli. A kongresszus számára készült féléves elemzés sajtóértesülések szerint "valutamanipulátornak" bélyegzi Pekinget. Tim Geithner akkori jelzése szerint a két fél között biztató egyeztetések folynak, amelyeket nem lenne célszerű a jelentéssel megzavarni.
Az amerikai kongresszus 130 tagja az Obama-kormányhoz intézett márciusi üzenetében azonnali lépéseket sürgetett a kínai "valutamanipulációval" szemben. A kínai valutamanipulációnak az amerikai gazdaságra gyakorolt hatását nem lehet eltúlozni" - tartalmazta a kétpárti csoport állásfoglalása. A demokrata és republikánus párti politikusok hangsúlyozták: Peking mesterségesen alulértékelve tartja valutáját, így a kínai vállalatok tisztességtelen előnyhöz jutnak a külföldi versenytársakkal szemben. A csütörtöki The Washington Post rámutatott: az Obama-kormány a kínai valuta árfolyamának ügyén kívül egy sor fontos gazdasági kérdésben együtt kíván működni Pekinggel a következő hónapokban.
Washingtont egyebek között aggasztja a hatalmas amerikai kereskedelmi deficit, a kínai piac viszonylagos zártsága és Kína óriási devizatartaléka. Amerikai szakértők szerint Kína több száz milliárd dolláros devizatartalékkal rendelkezik. Eswar Prasad, a Cornell Egyetem közgazdász professzora 2,4 ezer milliárd dollárra becsüli Kína tartalékait, ebből 895 milliárd dollár amerikai kincstárjegy és egyéb dollár alapú befektetés.
(MTI)