Kína nem akar balhét Washingtonnal
Csen immár második alkalommal emeli fel szavát a kínai nemzeti valuta árfolyamával kapcsolatos kérdésben, amióta amerikai törvényhozók arra szólították fel Barack Obama elnököt, hogy fokozza a nyomást a kínai nemzeti valuta erősítése érdekében. Csen a múlt héten megerősítette azt, amit a miniszterelnök is mondott korábban, vagyis, hogy a jüan nem alulértékelt, valamint hogy a felértékelést szorgalmazó nyomás "ésszerűtlen", és egyik félnek sem hasznos. Azt is mondta, hogy amennyiben Kínát "valuta-manipulátornak" bélyegzik, s szankcionálják, arra meglesz a maga válasza.
"Elméletileg és a gyakorlatban is bizonyított, hogy egy nemzeti valuta felértékelése nem sokat javíthat a fizetési egyensúlyon" - jelentette most ki a minisztérium első embere a tárca honlapján. Az Egyesült Államok hosszú éveken át korlátozta a Kínába irányuló exportot, eltaszítva magától sok kínai vásárlót, ami súlyosbította a kereskedelmi kiegyensúlyozatlanságot - állapította meg. Hozzátette: Kína csúcstechnológiát képviselő importjából az Amerikából származó hányad tavaly mindössze 7,5 százalékot tett ki, miközben 2001-ben ez az arány 18,3 százalék volt. Szerinte mindez az exportkorlátozást támogató politika eredménye.
"Ha a 2001-es szintet tartjuk viszonyítási alapnak, akkor amerikai vállalatok legalább 33 milliárd dollár értékű exportlehetőségtől estek el 2009-ben" - húzta alá Csen, aki hangoztatta továbbá, hogy Kína az Egyesült Államokkal közös erőfeszítéseket tesz az együttműködés új korszakot jelentő kiterjesztésére, és hajlandó ösztönözni a kínai importot amerikai vállalatoktól. Csen óva intett a konfrontációtól. Rámutatott: "a békés kínai-amerikai kapcsolat mindkét országot nyerő helyzetbe hozhatja, míg a konfrontáció mindkettőt vesztessé teszi".