Kitartanak a pénztártagok a magánrendszer mellett
Péntekig az ING Nyugdíjpénztárnál 2.250 fő (11,3 százalék) jelezte visszalépési szándékát a társadalombiztosítási rendszerbe, az AXA Magánnyugdíjpénztárnál 1.751 fő (12,9 százalék), a Budapest Magánnyugdíjpénztárnál 200 fő (5,97 százalék), az MKB pénztáránál 390 fő (11,65 százalék), a jogutód nélkül megszűnő Aegon Magánnyugdíjpénztárnál csütörtök estig 3.845 fő (21,10 százalék), az OTP Magánnyugdíjpénztárnál keddig 1.577 fő (8,82 százalék) - tudta meg az MTI a pénztáraktól.
A Stabilitás Pénztárszövetség adatai szerint keddig 9.656 tag (9,91 százalék) jelentette be visszalépési szándékát, friss adatokat jövő héten publikál a szervezet. A parlament a gazdasági stabilitási törvény tavaly december végi elfogadásával több ponton változtatott a magánnyugdíj-pénztári tagokra vonatkozó szabályokon. A magánpénztári tagságukat fenntartók esetében megszűnt a kötelező magánnyugdíj-pénztári tagdíjfizetés, így az általuk fizetett tízszázalékos nyugdíjjárulék az állami nyugdíjkasszába kerül.
A magánpénztárban maradók ugyanakkor állami nyugdíjjogosultságot kaptak, vagyis az Országgyűlés eltörölte azt a szabályt, hogy aki korábban pénztártag maradt, kilépett a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerből, ezért 2012 januárjától keresetei nem számítanak be majdani állami nyugdíjába. Újra megnyitották ugyanakkor az állami pillérbe átlépés lehetőségét azon közel 100 ezer ember számára, akik fenntartották pénztártagságukat. Az állami pillérbe visszalépő magánpénztártagok a tagdíj-kiegészítésüket, valamint reálhozamukat - akárcsak a korábbi átlépési lehetőségnél - felvehetik, önkéntes pénztárba, illetve a tb-rendszerben létrejövő egyéni számlájukra utaltathatják.
A tagi kifizetésüket önkéntes nyugdíjpénztárba utalók az összeg 20 százalékának megfelelő, legfeljebb 300 ezer forintos adó-visszatérítésben részesülhetnek. Átlépési szándékukat március 31-ig jelezhetik a pénztártagok. Szabó Máté ombudsman szerint azonban nem áll rendelkezésre kellő idő a megalapozott döntés meghozatalához, ezért, mint pénteken bejelentette, azzal a kéréssel fordult a nemzetgazdasági tárcához, hogy a határidőt soron kívül hosszabbítsák meg. Az MTI megkereste a Nemzetgazdasági Minisztériumot (NGM), hogy megtudja ezzel kapcsolatos álláspontját, de egyelőre nem kapott választ.
Az alapvető jogok biztosa megkereste a nemzeti erőforrás minisztert is, akitől tájékoztatást kért arról, hogyan alakul a magánnyugdíj-pénztári tagok társadalombiztosítási nyugellátásának összege 2012. január 1-jét követően. Több magánnyugdíj-pénztári tag ugyanis az ombudsmannak küldött beadványában kifogásolta, hogy a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény 1. mellékletében meghatározott képlet alapján a magánnyugdíj-pénztári tagok 2012. január 1-jétől a társadalombiztosítási nyugellátásuk összegének 75 százalékára jogosultak, annak ellenére, hogy tagdíj helyett nyugdíjjárulékot fizetnek.
A hivatalos tájékoztatás pedig arról szólt, hogy a tagsági jogviszonyukat továbbra is fenntartó pénztártagoknak 2012. január 1. után teljes összegű társadalombiztosítási nyugellátásban részesülnek. A pénztártagok - a 2010. október 1-je előtti időszakra a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerből az általános számított nyugdíj 75 százalékára, míg az azt követő 14 hónapos tagdíj-átirányítás időszakára az általános számított nyugdíj 100 százalékára jogosultak.
Mivel 2012. január 1-jétől megszűnt a kötelező tagdíjfizetés, minden biztosított az állami nyugdíjpillérbe fizet nyugdíjjárulékot, ezért erre az időszakra az általános szabályokat kell alkalmazni, vagyis a magánnyugdíj-pénztárban maradó tagoknak is teljes állami nyugdíj jár az általános szabályok szerint. A 2010. október 1-je előtti időre teljes állami nyugdíj azoknak jár, akik visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe. A felmerült félreértések elkerülése érdekében a közeljövőben a számítás részletszabályainak pontosítása várható a tavalyi év végi törvénymódosításhoz kapcsolódóan - tájékoztatta a miniszter az ombudsmant. (MTI)