Kulcsár önéletrajzi gyerekkönyvet írt, felnőtteknek is
Azok számára, akiket netán meglepne, hogy Mitya néven önéletrajzi írást jegyzett, a szerző mindjárt az első oldalon megoldja a rejtélyt. Második keresztneve ugyanis Mihály és - bár mint a könyvből kiderül, tévesen - ennek alapján szólította gyerekkorában mindenki Mityának. A kötet pontosan erről az időszakról szól, a harmincas évektől 1944 karácsonyáig eleveníti fel egy akkori pesti kisfiú világát, alapvetően a 6. és 12. éve között.
A nyomdából frissen kikerült munka bemutatójára hétfőn délután, nagy érdeklődés mellett került sor a MÚOSZ Eötvös utcai székházában. Kulcsár Katalin kérdezte a szerzőt, egykori rádiós kollégáját, aki nem titkolta, hogy a könyv fogalmazása közben szinte újraélte saját életének ezt a mozgalmas, érdekes és végül drámai időszakát. "Unokáimnak írtam ezt a könyvet" - mondta el a szerző az MTI-nek. "Látszólag csak a gyerekeknek szól, 8-12 éveseknek, de úgy gondolom, hogy a szüleiket is érdekelni fogja, nekik is új benne sok minden. A nagyszüleiknek pedig nosztalgia, mivel arról az időről szól, amikor még nem volt televízió, nem volt internet, nem volt hamburger, nem volt kóla, nem volt farmernadrág, ezzel szemben lapátkerekes gőzösök úszkáltak a Dunán és lovas szekerek közlekedtek Budapesten".
A könyv felidézi azt a kort, amikor az iskolákban, ahol a tanítók magától értetődően használták a nádpálcát, szigorúan megkülönböztették az úri és proli gyerekeket. A srácok a grundokon fociztak, a budapesti házak kapui nappal nyitva álltak, a posta pedig olyan gyors és megbízható volt, hogy a Pesten délután a postaládába bedobott levelet vidéken másnap már ki is kézbesítették. Aztán jött a háború, a bombázások, őrült világ kezdődött - idézte könyvében Kulcsár István a történelmet. "Mitya" kisfiúként egy hadikórházban sebesült katonákat vigasztalt, "egyszer hátulról látta Horthy Miklóst, és református létére zsidóként bujkált Szálasi barátjának lakásában" - olvasható a borítón.
Ahhoz a budai gyermekszanatóriumhoz, amelyben álnéven bújtatták a kisfiút, 1944 karácsonyán érkeztek meg a szovjet katonák. Ezzel véget is ért "Mitya" története, "ezután már végképp kinőttem a mityaságból" - írja Kulcsár István, aki most nagyapaként meséli el az akkori életet három nemzedéknek is. A könyvet, amelyet Szőcs Édua játékos rajzai illusztrálnak, az elsősorban tudományos és ismeretterjesztési témákkal foglalkozó Argumentum kiadó jelentette meg.