Külkereskedelem: Kérdéses a jövő, de a növekedés valószínű
Negatív eredménnyel kezdte az évet a termék-külkereskedelem a januári nyers adatok szerint. Az export volumene 3,1 százalékkal, az importé 7,2 százalékkal mérséklődött éves összevetésben. Ugyanakkor a naptárhatással korrigált adatok szerint az export 1,5 százalékos pluszt ért el a behozatal 2,4 százalékos visszaesés mellett. Az euróban számolt export 5,2 százalékos, az import 10 százalékos hanyatlást mutatott. A mérleg egyenlege 443 millió euróval javult
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője azt mondta: a volumenek csökkenést mutatnak, de a mérlegben nagyobb lett a plusz. Elsősorban azért, mert a járvány miatti bizonytalanság, valamint a korlátozások visszahatnak a belső fogyasztásra, így az importkeresletre is. „Magyarország exportpiacainak egy része, főként az európaiak gyengébben teljesítenek, miközben a kínai és amerikai piacok kedvezőbben szerepelnek” – tette hozzá. Emellett a magyar gazdaság egyik fő exporttermékének számító autók esetében a globális chiphiány is rontja a helyzetet, amellett, hogy az európai újautó-eladások is két számjegyű csökkenést mutattak az év elején.
Felemás helyzetben lesz a következő hónapokban a termék-külkereskedelem. Bár a harmadik hullám miatti magyarországi és nemzetközi szigorítások visszafogják a lendületet, de a bázishatás, vagyis az nagyon alacsony tavalyi forgalom miatt két számjegyű növekedést mutathat a statisztika mind az export, mind az import területén.
A K&H Bank szakembere szerint egyelőre nem látni, hogy pontosan mikor kerülhet emelkedő pályára az export- és importkereslet, 2021-ben azért összeségében legalább 5-5 százalékos lehet a bővülés. Németh Dávid azt is hozzáfűzte: „Ha az oltási programok segítségével az év második felére tartósság válik a kereslet a nemzetközi porondon, akkor a 10 százalék közeli növekedés sem elképzelhetetlen”.