MNB - megállapodásra törekszenek a problémás adósokkal a bankok

Az elmúlt egy évben jelentősen nőtt a hitelüket késedelmesen vagy egyáltalán nem törlesztő adósok száma, amire a bankok a követeléskezelésre fordított erőforrásaik bővítésével reagáltak, illetve a korábbinál nagyobb mértékben törekedtek a problémás adósokkal való megállapodásra az MNB 2009 nyarán végzett felmérése szerint.

Homolya Dániel, "A bankok háztartási hitelezéshez kapcsolódó követeléskezelése" című háttértanulmány egyik szerzője szerdán, az MNB Klub rendezvényén elmondta: a válság hatására a késedelembe eső adósok száma megugrott, fizetési képességük és készségük csökkent. (A tanulmány másik szerzője Szigel Gábor.)

 

A felmérésben részt vevő bankoknál valamennyi ügylettípusnál 1,5-2,5-szeresére növekedett a legalább 90 napos késedelemben lévő ügyletek aránya egy év alatt, a romlás az ingatlanfedezetű devizahiteleknél volt a legnagyobb mértékű. A teljes bankszektort tekintve a tanulmány szerzőinek becslése szerint 2008 júniusa és 2009 júniusa között összességében mintegy 25 ezerrel emelkedhetett meg a 90 napon túli mulasztásban lévő jelzálogfedezetű ügyletek, és mintegy 200 ezerrel az ugyanekkora késedelemben lévő fedezetlen ügyletek száma.

 

Az idén június végén így mintegy 42 ezer jelzálogfedezetű, és körülbelül 500 ezer fedezetlen, nem-lezárt ügylet lehetett 90 napos késedelemben a bankok könyveiben. Korábban a bajba került adósok átmenetileg kezelni tudták fizetési problémáikat oly módon, hogy új hitelt vettek fel, s abból fizették ki problémássá vált tartozásukat. A banki hitelkínálat tavaly októberi megszigorítása azonban ezt megnehezítette, a hitelkiváltással történő előtörlesztés így a korábbi mérték harmadára-ötödére esett vissza.

 

A bankok mindezek hatására megerősítették követeléskezelési, illetve behajtási tevékenységüket - mondta Homolya Dániel. A központi követeléskezelési részlegekben, illetve a behajtással foglalkozó call centerekben dolgozó munkatársak száma 5-15 százalékkal nőtt, és az értékesítőkre is nagyobb arányban bíztak hitelbeszedési feladatokat. A bankok korábban kezdik meg késedelem esetén az ügyfelek figyelmeztetését, de a törlesztési nap előtt is rutinszerűen sms-t küldenek, s a "puha" behajtási szakaszban is gyakoribbá váltak a személyes megkeresések.

 

A bankok a késedelembe eső ügyfeleket korábbi viselkedésük alapján kockázati kategóriákba sorolják, és annak függvényében alkalmaznak különböző intenzitású kommunikációs eszközöket. Az üzenetek hangneme és stílusa általában annál keményebb, minél hosszabb ideje áll fenn az ügyfél mulasztása. A behajtási rendszer erősítése mellett a bankok különböző adósvédelmi csomagokat is kidolgoztak (futamidő hosszabbítás, átmeneti kedvezményes időszak stb.), amelyek hatására az átstrukturálások aránya erősen megugrott: a jelzáloghiteleknél 2009 második negyedévében 0-ról 0,7 százalékra, míg a fedezetlen hiteleknél 0,5 százalék alattiról 2,5 százalék fölé emelkedett az átstrukturált hitelszerződések számaránya az egy évvel korábbihoz képest.

 

A bankok türelmesebb hozzáállása a jelzálogalapú hiteleknél a felmondási arány csökkenésében is jelentkezett. A fedezetlen hiteleknél nem mérséklődött jelentősen a szerződésfelmondások aránya. Bár a követeléskezelés hatékonysága javult, nem tudta kompenzálni a portfolió romlását. A lakáscélú devizahitelek, illetve szabad felhasználású hitelek esetében nemcsak a mulasztásban lévő adósok aránya növekedett, hanem a mulasztó adósok kisebb eséllyel is tértek vissza a teljesítő vagy "alacsony késettségű" kategóriákba 2009 második negyedévében, mint egy évvel korábban.

 

Míg például 2008 második negyedévében az 1-30 napos késedelemben lévő szabad felhasználású jelzáloghiteleknél az összes ügylet közel 50 százaléka lett problémamentes, egy évvel később már kevesebb mint 40 százaléka. Ha a saját, illetve kiszervezett követeléskezelés sikertelen, a fedezetérvényesítés vagy követelésértékesítés következik.

 

Az utóbbira jellemzően a fedezetlen hiteleknél kerül sor, a jelzáloghiteleknél az ingatlan értékesítése jobban megéri a hitelintézeteknek, különösen, hogy a követelésvásárlási piac beszűkült, miután egyes követelésvásárlók a hitelkínálat szűkülésével maguk is nehezen jutottak finanszírozáshoz, a problémás lakossági hitelek megtérülése, így árazása pedig bizonytalanná vált.

 

A követeléseladások a tanulmány szerzői szerint várhatóan továbbra is a kis összegű fedezetlen hitelekhez kapcsolódhatnak. Az árverezések száma megugrott, de nem vált tömegessé. Az árverező cégek körében végzett felmérések alapján 2008. szeptember és 2009. január között átlagosan havi 75-100 ingatlant kínáltak árverésre, 2009 februárjától pedig havi 200-300 ingatlan került kalapács alá.

 

Ez a szám azonban megtévesztő, mivel a vizsgált hónapokban csak a meghirdetett ingatlanok átlagosan 5-13 százalékát sikerült értékesíteni, a többi a következő hónapokban így újra és újra árverezésre kerülhetett. Az ingatlanok átlagosan a becsérték 60-80 százalékán keltek el az árveréseken. Végrehajtásra akkor kerül sor, ha a közvetlen árverések nem járnak sikerrel.

 

A Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara adatai szerint bírósági végrehajtás keretein belül 2008-ban összesen 1.500 ilyen lakóingatlan árverés volt, és ebből kevesebb, mint 270 esetben hajtottak végre kilakoltatást. Ezekben a számokban azonban még nem tükröződhetnek a válság hatásai, a jövőben azonban emelkedhet mind a közvetlen, mind a végrehajtási árverezések száma az jegybanki tanulmány szerzői szerint.


Közel 90% tízmillió alatt: így alakulnak a használt autók árai és a népszerűségi toplisták

A hazai használtautó-piacon kínált személygépkocsik 87,1%-a továbbra is 10 millió forint alatt érhető el, az átlagos kínálati ár pedig elérte az 5,51 millió forintot - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal és a Használtautó.hu júliusi közös statisztikájából. A legnépszerűbb modell a hónapban a Skoda Octavia, a legnagyobb mértékben pedig a Suzuki Swift drágult: tavaly óta 21%-kal emelkedett az átlagos hirdetési ára.
2026. 08. 25. 14:00
Megosztás:

Hamis márkajelzésű ruhákat és csempészcigarettát foglalt le a NAV

Jövedéki törvénysértés, költségvetési csalás és az iparjogvédelmi jogok megsértése miatt indult eljárás egy hamis márkajelzésű ruhákat és csempészcigarettát szállító bolgár kisbusz vezetője ellen - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) bevetési igazgatósága kedden az MTI-vel.
2026. 08. 25. 13:00
Megosztás:

A technológiai szektor gyenge teljesítménye mellett vegyesen zártak a Wall Street-i indexek

Vegyesen zártak hétfőn az amerikai indexek. Az S&P 500 (-0,3%) és a Nasdaq Composite (-0,8%) lefelé mozdultak, elsősorban a technológiai részvények gyengélkedése miatt. Az Nvidia és a Broadcom közel 3%-ot esett, a Micron Technology pedig 5,8%-kal került lejjebb. Texas republikánus kormányzója, Greg Abbott erős kritikát fogalmazott meg az AI-iparral szemben, miután felfüggesztette az új adatközponti projektek hálózati csatlakozási engedélyezését. A kritika alapja a villamosenergia-hálózat megterhelése, és az iparág romló társadalmi elfogadottsága. Az ipari túlsúlyú Dow Jones 0,3%-os emelkedésben zárt.
2026. 08. 25. 12:00
Megosztás:

Új szintre léphet az USD1: valódi eszközökből termelhet hozamot a stabilcoin

A World Liberty Financial USD1 stabilcoinja új szerepkörrel bővül: a Concrete által létrehozott RWA Vault segítségével már nem csupán fizetési és elszámolási eszközként használható, hanem valós gazdasági tevékenységhez kapcsolódó, hozamtermelő DeFi-konstrukció alapjául is szolgálhat.
2026. 08. 25. 11:00
Megosztás:

Hétfőn közel stagnált a páneurópai Stoxx 600

Hétfőn közel stagnált a páneurópai Stoxx 600. A DAX 0,1%-kal, a CAC 40 0,4%-kal csökkent, miközben az FTSE 100 0,3%-kal emelkedett. Az olajárcsökkenésre reagálva emelkedtek az utazási és szabadidős vállalatok részvényei, miközben az energiaszektor 1,6%-os eséssel a legrosszabbul teljesített. Az autóipari és alkatrészgyártó vállalatok részvényei 1%-kal estek, annak ellenére, hogy a júliusi adatok az elektromos járművek európai értékesítésének élénkülését jelezték. Az Nvidia szerdai gyorsjelentésére várva 0,8%-kal gyengült a technológiai szektor.
2026. 08. 25. 10:00
Megosztás:

Bernstein: a Circle részvénye 140 dollárig emelkedhet a CLARITY Act nélkül is

A Bernstein továbbra is kifejezetten optimista a Circle Internet Group kilátásaival kapcsolatban: az elemzőház fenntartotta az Outperform minősítést és a 140 dolláros célárat a CRCL részvényére. Ez a pénteki 87,98 dolláros záróárhoz képest mintegy 59%-os felértékelődési potenciált jelent, miközben a befektetési sztori szerintük akkor is működőképes maradhat, ha az amerikai CLARITY Act szeptemberben nem kapja meg a szükséges támogatást.
2026. 08. 25. 09:00
Megosztás:

A valóság költségvetése - Magyarország 2026. évi központi költségvetéséről szóló törvény módosítása

A kormány módosítja a 2026. évi költségvetést. A módosítás célja, hogy a költségvetési törvény a tényleges gazdasági és államháztartási folyamatokat tükrözze, és egyúttal erősítse a közpénzügyi gazdálkodás átláthatóságát, kiszámíthatóságát és hitelességét. A módosítástervezetet a Pénzügyminisztérium augusztus 17-én átadta a Költségvetési Tanácsnak előzetes véleményezésre, és legkésőbb augusztus 31-én tervezi benyújtani a Parlamentnek.
2026. 08. 25. 07:00
Megosztás:

Nem elég a négyzetméterárakat nézni: ebben különbözik Budapest, Varsó és Bukarest újlakás-piaca

A Bukarestben vagy a lengyel nagyvárosokban tapasztalható, a budapestinél alacsonyabb újlakás-négyzetméterárak felkelthetik a magyar vevők érdeklődését is, ám fontos, hogy egy külföldi ingatlanbefektetés sikerét nem kizárólag a vételár és az elérhető bérleti díj határozza meg. A Cordia Magyarországot, Lengyelországot, Romániát összehasonlító, illetve a spanyol piacra is kitekintő elemzése azt vizsgálja, milyen különbségekkel, költségekkel és hozamokkal érdemes számolnia annak, aki a régióban vagy egy népszerű nyaralóhelyen fontolgatja az ottani újlakáspiacra történő belépését, egy új építésű otthon vásárlását.
2026. 08. 25. 06:00
Megosztás:

Ukrajnát támogató magyar állampolgárokat tüntetett ki Volodimir Zelenszkij

Záhony polgármesterét és a magukat Kárpátaljai Sárkányoknak nevező, egy önálló ukrán területvédelmi zászlóaljat támogató magyarországi civil szervezet társalapítóját is állami kitüntetésben részesítette Volodimir Zelenszkij elnök Ukrajna függetlenségének 35. évfordulóján - közölték az államfő hivatalos internetes oldalán.
2026. 08. 25. 05:00
Megosztás:

Shubh Mint programmal erősíti európai mentaellátási láncát a Mars

A Mars újabb mérföldkőhöz érkezett beszerzési tevékenységében: a vállalat sikeresen megkezdte a Shubh Mint programból származó, nyomon követhető, természetes eredetű mentol felhasználását európai rágógumi-gyártásában. Az alapanyag már az Egyesült Királyságban és Lengyelországban működő gyártóüzemekbe is bekerült.
2026. 08. 25. 04:00
Megosztás:

Megfeleltek-e az előírásoknak a tanszerek?

Műanyag tolltartókat, ceruza- és tollvég díszítőket, valamint zsírkrétákat és gyurmákat ellenőrzött a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) laboratóriuma, minden vizsgált termék megfelelt a termékbiztonsági előírásoknak - tájékoztatta a hatóság az MTI-t hétfőn.
2026. 08. 25. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjas Szép Kártya 2027 – erre lesz használható

A Nyugdíjas Szép Kártya 2027 az időseknek szánt új, célzott támogatási forma lehet, amelynek keretében a jogosultak évente akár 200 ezer forintot kaphatnak. A juttatás különlegessége, hogy nem szabadon elkölthető készpénzként, hanem meghatározott termékekre és szolgáltatásokra felhasználható kártyás támogatásként érkezne.
2026. 08. 25. 02:00
Megosztás:

Rekordmagasra emelkedik a dízel ára

Szlovéniában keddtől ismét drágul az üzemanyag: a dízel ára történelmi csúcsra emelkedik, és rekordot dönt a fűtőolaj ára is.
2026. 08. 25. 01:00
Megosztás:

Ahány telephely, annyi valóság – így szakad szét a belső kommunikáció

Egy vállalat vezetése gyakran abból indul ki, hogy a dolgozók mind ugyanazokból az alapinformációkból dolgoznak. A valóságban azonban már egy épületen belül is elakadhat vagy torzulhat egy üzenet, több telephely, eltérő műszakok és nagyszámú fizikai dolgozó esetén pedig könnyen párhuzamos valóságok alakulhatnak ki.
2026. 08. 25. 00:01
Megosztás:

Közel ötszörösére nőtt az MI-t használó kínai ipari vállalatok aránya

Jelentősen nőtt a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása a kínai iparban: tavaly az ipari vállalatok 47,5 százaléka használt MI-modelleket vagy MI-ügynököket, szemben a 2024-ben mért 9,6 százalékkal - derül ki az International Data Corporation (IDC) informatikai és távközlési piackutató vállalat adataiból.
2026. 08. 24. 23:00
Megosztás:

Mesterséges intelligenciával működő kamerákkal figyelik az erdőtüzeket Horvátországban

Ötven új, mesterséges intelligenciával működő kamerával bővítették Horvátországban az erdő- és bozóttüzek korai észlelését szolgáló videomegfigyelő rendszert - jelentette be hétfőn a környezetvédelmi és a zöld átmenetért felelős minisztérium.
2026. 08. 24. 22:00
Megosztás:

Egyre nagyobb a szakadék a Balaton és a Tisza-tó ingatlanpiaca között

A magyar nyaralópiac egyik leglátványosabb átrendeződése zajlik. Miközben a Balaton továbbra is a legkeresettebb hazai nyaralóövezet, az elmúlt öt évben jelentősen visszaesett iránta a kereslet, az árak azonban sokáig nem követték ezt a változást. Közben a jóval alacsonyabb árszinten működő Tisza-tó iránt egyre nagyobb az érdeklődés. Weitzel Zsolt, a REMAX Hillside irodák partnere és vezető értékesítője szerint a következő években elsősorban azok a lokációk és ingatlanok lehetnek versenyképesek, amelyek valódi ár-érték arányt kínálnak.
2026. 08. 24. 21:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint este

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 24. 20:00
Megosztás:

Magas forgalom mellett emelkedett, történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2700,47 pontos, 1,82 százalékos emelkedéssel, 151 360,28 ponton, történelmi csúcson zárt hétfőn.
2026. 08. 24. 19:00
Megosztás:

Kriptokártyák: a stabilcoinok beköltöznek a pénztárcánkba

A kriptokártyák új korszakba léptek: 2026 júliusában az ilyen eszközökkel végrehajtott havi költés először haladta meg az 1 milliárd dollárt, miközben a tranzakciók döntő részét már nem Bitcoin vagy más volatilis kriptovaluta, hanem dollárhoz kötött stabilcoinok finanszírozták. A változás azt mutatja, hogy a digitális dollárok egyre kevésbé kizárólag kereskedési és megtakarítási eszközök, és egyre inkább a hétköznapi fizetések háttér-infrastruktúrájává válnak.
2026. 08. 24. 18:00
Megosztás: