MOL - Megszavazta a közgyűlés a 45 milliárdos osztalékot

Megszavazta a 45 milliárd forint osztalék kifizetését a tavalyi eredmény után a Mol Nyrt. éves rendes közgyűlése csütörtökön. Az osztalék több mint 2 százalék, mintegy 460 forint hozam részvényenként, az eredmény fennmaradó része tartalékba kerül.

A saját részvényre eső osztalékot az osztalékra jogosult részvényesek között, részvényeik arányában fizetik ki. A közgyűlésen a részvényesek 67,87 százaléka képviselteti magát. Legutóbb a Mol a 2007. évi eredmény után fizetett osztalékot, amelynek összege 85 milliárd forint volt, részvényenként 780 forint. A Mol Csoport 2007-ben 217 milliárd forint adózott eredményt könyvelt el.

 

Az igazgatóság javaslata alapján a közgyűlés elfogadta a Mol Csoport nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készített konszolidált éves beszámolóját és az erre vonatkozó könyvvizsgálói jelentést, 4.993 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 154 milliárd forint anyavállalati részvényesekre jutó eredménnyel. A közgyűlés elfogadta a magyar számviteli törvény szerint elkészített éves beszámolót és az erre vonatkozó könyvvizsgálói jelentést is, 3.168 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 150 milliárd forint mérleg szerinti eredménnyel, illetve 104 milliárd forint lekötött tartalékkal. Molnár József vezérigazgató ismertette a tavalyi eredményeket.

 

A Mol Csoport 152,1 milliárd forint nettó eredményt ér el 2011-ben, szemben az egy évvel korábbi 104 milliárd forinttal, a társaság nettó bevétele egy év alatt 24 százalékkal, 5.341 milliárd forintra emelkedett. A csoportszintű eredményben a kutatás-kitermelés (upstream) és a gáz szegmens nyereségét a feldolgozás-kereskedelem (downstream) üzletág vesztesége gyengítette. A csoport teljesítményét negatívan befolyásolták a vártnál nehezebb üzleti körülmények a downstream üzletágban, a makrogazdasági és szabályozói környezet, illetve a szíriai események is.

 

Annak érdekében, hogy a Mol az upstream növekedést a jövőben is biztosítsa, felgyorsítja beruházási programjait, s nagyobb hangsúlyt helyez Oroszországra, Kazahsztánra és Irak Kurdisztáni Régiójára. Emellett folytatják a munkát a közép-kelet-európai régióban is, kiaknázva a társaság több évtizedes tapasztalatát. A Mol 2011-ben ismét erős működési eredményt ért el a továbbra is kihívásokkal teli környezet ellenére. A kamat- és adófizetés, illetve értékvesztés előtti eredménye (EBITDA) 6 százalékkal, 644 milliárd forintra nőtt tavaly, míg a 335 milliárd forintos üzleti eredmény gyakorlatilag megegyezett az előző évivel.

 

Az upstream szegmens 330 milliárd forinttal járult hozzá az üzleti eredményhez, így továbbra is a növekedés motorja maradt. Az elmúlt évben a beruházások és befektetések értéke 274 milliárd forint volt, ami 18 százalékkal alacsonyabb a 2010-esnél. Molnár József elmondta, az idén az upstream szegmens helyzetét befolyásolja a szíriai olaj kiesése, a downstreamét pedig az, hogy jelentős finomítói többletkapacitás van Európában, s ezért sok a veszteséges cég.

 

A Mol azonban arra törekszik, hogy növelje ezen üzletágának eredményességét. A kitermelésről elmondta, 2012 és 2014 között stabil kitermelési szint várható, majd 2014-től 3-4 százalékos növekedést remélnek: 2014-től 9 kutat fúrnak a kurdisztáni régióban, illetve mezőfejlesztést hajtanak végre Oroszországban és Közép-Kelet-Európában. Hozzátette, 2012 és 2014 között maximum évi 2 milliárd dollár befektetését tervezik. Elmondta azt is, hogy Kelet-Magyarországon, a Derecskei árokban gázkitermelési kutatásokat végeznek, s feltárják a medence potenciálját. Jelentősebb termelés innen 2015-2017 körül várható. A közgyűlés az Ernst and Young Könyvvizsgáló Kft.-t bízta meg a Mol Nyrt. független könyvvizsgálójának a 2012. gazdasági évre, a 2013-ban tartandó éves rendes közgyűlésig. A könyvvizsgálatáért a Mol a 2012. gazdasági évre nettó 77,8 millió forintot fizet.

 

A közgyűlés felhatalmazása alapján a Mol saját részvényeket vehet azzal a kitétellel, hogy a részvénytársaság tulajdonában lévő saját részvények együttes névértékének összege egy időpontban sem haladhatja meg a mindenkori alaptőke huszonöt százalékát. A felhatalmazás időtartama a közgyűlési döntés napjától számított 18 hónap. A közgyűlés újraválasztotta Molnár Józsefet az igazgatóság tagjává 2012. október 12-től 2017. május 31-ig. A közgyűlés hozzájárult Molnár József INA-Industrija nafte d.d.-ben betöltött felügyelőbizottsági tagságához is.

 

Az igazgatóság javaslata alapján a közgyűlés megválasztotta Chikán Attilát, John I. Charody-t, Slavomir Hatina-t a társaság felügyelő bizottságának tagjává 2012. október 12-től 2017. május 31-ig tartó időtartamra, illetve Žarko Primorac-t 2012. április 27-től 2017. április 26-ig. A közgyűlés Hegedűs Andreát, Juhász Attilát, valamint Puskás Sándort, mint a Mol Nyrt. munkavállalóit, szintén megválasztotta a felügyelő bizottság tagjává 2012. október 12-től 2017. május 31-ig. (MTI)


Hantavírus-riadó: az Egyesült Államok európai partnerekkel menti ki állampolgárait az érintett hajóról

Az Egyesült Államok szorosan együttműködik európai partnereivel annak érdekében, hogy hazajuttassa állampolgárait a hantavírussal érintett hajóról - mondta Mike Waltz, az Egyesült Államok ENSZ nagykövete vasárnap.
2026. 05. 11. 00:05
Megosztás:

250 millió USDC stabilcoint bocsátott ki a Circle: friss likviditási jelzés érkezett a kriptopiacra

A kriptovaluta-piac egyik legfontosabb, mégis gyakran alulértékelt mutatója a stabilcoin-kínálat alakulása. Amikor egy nagy kibocsátó, például a Circle jelentős mennyiségű USDC-t hoz létre, az nem csupán technikai tranzakció: sokszor arról árulkodik, hogy friss tőke készül belépni a digitális eszközök piacára. Most 250 millió új USD Coin jelent meg az USDC Treasury-nél, ami ismét ráirányította a figyelmet a kriptopiaci likviditás állapotára.
2026. 05. 10. 23:00
Megosztás:

Legjobb kripto befektetések most: Sui robbant, a mémnarratíva visszatért, a DeFi újra levegőt kapott

A kriptopiacon vannak napok, amikor nem a Bitcoin diktálja a hangulatot, hanem a második sorból előrelépő projektek rántják magukra a reflektorfényt. Az elmúlt 24 óra pontosan ilyen volt: a top 10 legnagyobb emelkedő listáján egyszerre jelentek meg komoly infrastruktúra-projektek, DeFi-protokollok, fizetési hálózatok és közösségi lendületből élő tokenek.
2026. 05. 10. 22:00
Megosztás:

Az AI-ügynökök forradalmasíthatják az online vásárlást: 8 ezermilliárd dolláros piac jöhet 2030-ra

ARK Invest friss előrejelzése szerint a mesterséges intelligenciával működő digitális ügynökök 2030-ra akár 8 ezermilliárd dollárnyi online vásárlást közvetíthetnek világszerte. A befektetési cég szerint az AI-alapú kereskedelem rohamosan növekszik, ahogy egyre több fogyasztó bízza majd intelligens rendszerekre a termékkeresést, az árösszehasonlítást és akár magát a vásárlást is.
2026. 05. 10. 21:00
Megosztás:

A cseh kormányfő bízik abban, hogy a magyar miniszterelnökkel együttműködve sikerül megújítani a V4-eket

A cseh kormányfő örömmel várja az együttműködést Magyar Péter új magyar miniszterelnökkel és bízik abban, hogy együtt sikerül felújítani a visegrádi együttműködést.
2026. 05. 10. 20:00
Megosztás:

Lehűléssel indul a jövő hét

Hétfőn sokfelé kell záporra, zivatarra készülni, majd kedden megérkezik a lehűlést hozó hidegfront is, így szerdán hajnalban visszatérnek a hajnali fagyok és napközben is már mindenhol 20 Celsius-fok alatt marad a csúcshőmérséklet. Csütörtöktől lassú melegedés kezdődik, és az átmeneti szünet után a hét végén ismét megnő a csapadék esélye - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 05. 10. 19:00
Megosztás:

Behajtási együttműködési megállapodást írt alá a koreai és a magyar adóhatóság

A koreai és a magyar adóhatóság behajtási együttműködési megállapodást írt alá, továbbá megújították a két adóhatóság közötti technikai kooperációról szóló dokumentumot - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénteken közleményben az MTI-t.
2026. 05. 10. 18:00
Megosztás:

A jövő irodája 2050-ben: kulcs trendek

A HR-vezetők 33%-a és a munkavállalók 26%-a arra számít, hogy 2050-re a munkahelyeken neurális implantátumok teremtik meg a kapcsolatot az emberi agy és a külső digitális eszközök között.
2026. 05. 10. 17:00
Megosztás:

Hantavírus - Megkezdődött a Hondius utasainak evakuálása Tenerifén

Megkezdődött a Hondius holland óceánjáró utasainak evakuálási folyamata Tenerife szigetén - jelentette be a spanyol egészségügyi miniszter a kikötőben tartott sajtótájékoztatón vasárnap reggel.
2026. 05. 10. 15:00
Megosztás:

Három visszaküldött törvény marad az új parlament tárgysorozatán

Az újonnan megválasztott Országgyűlés tárgysorozatában automatikusan három visszaküldött törvény marad az előző ciklusból, ezek közül egy ciklusokon át öröklődő, 2017-ben benyújtott jogszabály a legrégebbi. Külön döntés nélkül lezártnak minősül a Fidesz-KDNP-s képviselők által benyújtott, a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat.
2026. 05. 10. 14:00
Megosztás:

Ez lett a választás előtti pénzosztásból: ide kerültek a százmilliárdok

Százmilliárdokat költöttek értékpapírokra az év elején a magyarok, amiben kulcsszerepe lehetett a választás előtti kormányzati pénzosztásnak – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Főleg az állampapírokat és a befektetési jegyeket vette az első negyedévben a lakosság.
2026. 05. 10. 13:00
Megosztás:

Washingtonban sok százan vettek részt a magyar nagykövetség nyílt napján

Washingtonban sok százan vettek részt a magyar nagykövetség nyílt napján szombaton, az Európa-naphoz kapcsolódó hagyományos rendezvénysorozat részeként.
2026. 05. 10. 12:00
Megosztás:

Legalább 30%-kal több ember kellene a vendéglátásba

A turisztikai főszezon közeledtével ismét a figyelem középpontjába kerül a hazai vendéglátó szektor alakulása. A HR-szolgáltató WHC friss elemzése szerint 2026-ban a munkaerőigény nemcsak a hagyományos turisztikai gócpontokon, hanem országos szinten is jelentős növekedést mutat. A szektor kitettsége a szezonalitásnak továbbra is magas, a munkaerőért vívott versenyben pedig a bérezés mellett a komplex juttatási csomagok válnak döntő tényezővé.
2026. 05. 10. 10:00
Megosztás:

A növényi olajok ára fűti az élelmiszerárak átlagát globálisan

Harmadik egymást követő hónapban drágultak áprilisban az élelmiszer-alapanyagok a nemzetközi piacon a magas energiaköltségek és a közel-keleti konfliktus okozta fennakadások miatt – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
2026. 05. 10. 09:00
Megosztás:

A második „PET-palackos” eljárását is lezárta a GVH

Vállaláscsomagot ajánlott fel a Szentkirályi Magyarország Kft. a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsának, mely a vállalásokat elfogadta és kötelezően előírta. A Szentkirályi a vállalások részeként belső megfelelési programot készít a zöld marketing tekintetében, honlapján pedig negyedévente közzéteszi majd, hogy a betétdíjas visszaváltási rendszer részeként milyen arányban kerülnek vissza a rendszerbe az általa forgalmazott PET palackok.
2026. 05. 10. 08:00
Megosztás:

Megunta a piac a bizonytalanságot: újra nő a lakásépítési kedv

Éledezik a lakásépítési piac: a KSH friss adatai alapján újra emelkedik az új lakások száma és kilőttek az építési engedélyek. A Mapei szerint a piac lassan alkalmazkodik a tartós bizonytalansághoz, miközben a közel-keleti konfliktusok miatt emelkedő energiaárak és importköltségek negatív hatásait jelenleg részben ellensúlyozza a forint euróval szembeni erősödése.
2026. 05. 10. 07:00
Megosztás:

Mi a különbség egy magyar termék és egy Magyar Termék között?

Bevásárolni ma már nem csak annyit jelent, hogy gyorsan bedobunk pár dolgot a kosárba. Sokan kifejezetten keresik a magyar termékeket, mert fontos a hazai gazdaság támogatása, a hazai munkahelyek megőrzése, vagy egyszerűen jobban bízunk abban, ami itthon készül. Közben már 6000 terméken látható valamilyen Magyar Termék védjegy, ami segít eligazodni a polc előtt, mégis könnyű elveszni a feliratok között: mi számít „magyar terméknek”, és mit jelent az, ha a csomagoláson a Magyar Termék jelölést látjuk?
2026. 05. 10. 05:00
Megosztás:

“Kinek” osztanak még lapot a lakók a lakásbiztosításon kívül?

Tízből több mint nyolcan a lakásbiztosításukkal védik az otthonukat a 30-59 évesek körében, emellett nyaraláskor, hosszabb utazáskor azért más megoldásokra is támaszkodnak. A K&H biztos jövő felmérése szerint a középkorúak 73 százaléka továbbra is a bizalomra épít és családtagra vagy barátra bízza a lakáskulcsot az utazás alatt, miközben hangsúlyos szerepe van a technikai védelemnek is. Egy év alatt jelentősen, 41 százalékra ugrott azok aránya, akik máshol helyezik biztonságba értékeiket. Bár korábbi nyaralásokról az érintettek 87 százaléka szerencsésen, káresemény nélkül tért haza, a természeti csapások okozta károkról beszámolók aránya érezhetően, 7 százalékra emelkedett.
2026. 05. 10. 04:00
Megosztás:

Munkanélküli segély 2026, ki, mikor és hogyan igényelhet munkanélküli segélyt 2026-ban?

A „munkanélküli segély” kifejezést a köznyelv ma is gyakran használja, de a hivatalos elnevezés 2026-ban is álláskeresési járadék. Ez nem automatikusan járó támogatás, hanem kérelemre megállapított álláskeresési ellátás, amelyet a lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes járási, illetve fővárosi kerületi hivatal foglalkoztatási osztálya bírál el. A szabályozás alapja továbbra is a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény.
2026. 05. 10. 03:00
Megosztás:

Ön is visszakaphat 130.000 Ft-ot a NAV-tól! Hogyan?

Sokan nem tudják, hogy a 2014. január 1-én életbe lépett adójogszabályok egy új lehetőséget kínálnak számunkra, hogy befizetett adónkról rendelkezzünk, méghozzá úgy, hogy az a saját zsebünkbe vándoroljon vissza! Nézzük, hogyan lehetséges mindez!
2026. 05. 10. 02:00
Megosztás: