Már 4,6%-os világgazdasági növekedéssel számol az IMF
A világgazdaság a feltörekvő ázsiai gazdagsági hatalmak, Kína és India vezetésével emelkedik ki a válságból, de Brazília nekilódulása is gyorsítja a globális növekedést - írták az IMF elemzői. A fejlett világban mindenekelőtt az Egyesült Államok és Kanada kilátásai javultak az év eleje óta.
Az Európai Unió legerősebb gazdasága, a német viszonylag csekély mértékben, 1,4 százalékkal bővülhet az idén, ugyanakkor ez is felfelé módosított becslés az 1,2 százalékot jósló év eleji előrejelzéshez képest. A fellendülés az IMF szerint törékeny, azt főként az euróövezetben elmérgesedett államadósság-válság, és az annak hatására a pénzügyi piacokon kialakult feszültség akaszthatja meg.
Az eurózóna idei évi gazdasági bővülésére vonatkozó előrejelzés nem változott a korábbihoz képest, maradt 1 százalék, azonban a jövő évre vonatkozóan már csak 1,3 százalékos ütemmel számolnak, mely 0,2 százalékponttal kevesebb, mint áprilisban.
Az eurózónával ellentétben az USA 2010-re vonatkozó várható gazdasági bővülését 3,3 százalékra javított az IMF a korábbi 3,1 százalékról, míg a jövő évre vonatkozót 2,6 százalékról 2,9 százalékra.
Az előrejelzéseket tekintve a legnagyobb lefelé irányuló korrekcó Angliát érintette, amely a múlt hónapban jelentette be a vészköltségvetését. Az IMF legfrissebb várakozásai szerint az idei évi GDP mindössze 0,1 százalékponttal emelkedhet, holott korábban 1,2 százalékkal kalkuláltak. 2011-re vonatkozóan pedig 0,4 százalékpontra csökkent a várható bővülés a korábban várt 2,1 százalékról. Angliával ellentétben a legnagyobb felfelé történő gazdasági kiigazítás Brazília esetében történt, az IMF az idei évi várható GDP bővülést 1,6 százalékról 7,1 százalékra emelte, míg a jövő évit 0,1 százalékpontról 4,2 százalékra.
A piaci turbulenciák gyengítik a tartós növekedés beindulásába vetett hitet, ugyanakkor az euróövezeti válság hatása a globális növekedésre egyelőre korlátozott, mert a krízis nem csapott át a feltörekvő országokra - áll a Hongkongban publikált jelentésben.
Abban az esetben, ha az európai adósságválság a globális pénzügyi rendszerre hasonló negatív hatást gyakorol, mint a Lehman Brothers 2008-as összeomlása, akkor a világgazdasági növekedés 2011-ben 1,5 százalékpontra csökkenhet. Az IMF szerint a legnagyobb politikai kihívás visszaállítani a pénzügyi piacok bizalmát anélkül, hogy az mérsékelné a helyreállás folyamatát.