Maradt fél százalékon a kamatszint - Bank of England
A testület a brit gazdaságba juttatott eddigi 200 milliárd fonton (62 ezer milliárd forinton) felül nem jelentett be újabb élénkítő célú likviditási injekciót, vagyis mennyiségi enyhítést sem. Mindkét döntés megfelelt a várakozásoknak.
A brit központi bank - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság jegybankja - 2009 márciusa óta, vagyis harminc hónapja tartja fél százalékon irányadó kamatát, de már ezt megelőzően, a 2009. januári fél százalékpontos csökkentéssel kialakult 1,50 százalékos akkori kamatszint is történelmi mélypont volt. Az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban ugyanis soha nem süllyedt 2 százalék alá.
Londoni pénzügyi elemzők szerint a legutóbbi gyenge brit makrogazdasági adatok miatt továbbra sem várható kamatemelés, sőt a Bank of England által tavaly kezdett mennyiségi enyhítés felújítása sem kizárható.
Az egyik vezető londoni gazdasági-üzleti kutatóközpont, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) a BoE monetáris tanácsának csütörtöki kamatdöntő ülése után adott kommentárjában kiemelte, hogy a brit feldolgozóipar aktivitását mérő legutóbbi, augusztusi beszerzőmenedzser-index egymás után másodszor jelezte a brit gyáripar teljesítményének csökkenését, és a szolgáltatási szektor növekedése is számottevően lassult.
A CEBR elemzői szerint mindez arra vallhat, hogy a brit gazdaság egészének növekedése is lefulladóban van, sőt számos olyan vélemény is hallható a piacon, hogy az idei harmadik negyedévben akár visszaesés sem elképzelhetetlen. A CEBR szakértői csütörtöki elemzésükben közölték, hogy ők sem zárják ki ennek lehetőségét.
A CEBR szerint a makroadatok amellett szólnak, hogy a Bank of England ne emelje alapkamatát a jelenlegi történelmi mélypontról, annak ellenére sem, hogy júliusban 4,4 százalékos - vagyis a jegybank számára a kormány által előírt, 2,0 százalékos követendő célnak több mint a kétszerese - volt az éves infláció Nagy-Britanniában. A cég szerint a jelenlegi makrokörnyezetben "hihetetlenül kockázatos" lenne egy kamatemelés.
A CEBR szerint inkább az tűnik egyre valószínűbbnek, hogy a Bank of England - és az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve is - felújítja a mennyiségi enyhítés politikáját, vagyis a két központi bank ismét kötvényvásárlásokkal juttat pótlólagos likviditást a gazdaságba.
A brit gazdaság hat negyedévig tartó - rekordhosszúságú - recesszió után 2009 utolsó negyedévében kezdett ismét növekedni, de a növekedés azóta is rendkívül vérszegény, sőt időközben volt egy negyedév - a tavalyi utolsó -, amelyben megint GDP-mínuszt mértek az előző három hónaphoz képest. A brit statisztikai hivatal kimutatása szerint abban a negyedévben 0,6 százalékkal csökkent a brit gazdaság teljesítménye a tavalyi harmadik negyedévvel összehasonlítva. (MTI)