Más színű a gázláng? Baj van a lakossági gáz fűtőértékével?

A földgázból nyerhető energia a fogyasztó gázkészülékén a készülék fúvókájának méretétől, a gáz nyomásától, a gáz fűtőértékétől, a gáz relatív sűrűségétől, és az égés hatásfokától függ - tudtuk meg a Tigáz szakértői honlapjáról.
A gáz melegítő hatását a következő dolgok tudják befolyásolni:
- milyen a gázkészülék állapota?
- milyen az égés hatásfoka (gáz-levegő arány, ha nem áll rendelkezésre elegendő levegő az égéshez, akkor az égés nem lesz tökéletes, vagyis nem szabadul fel a gázból a teljes hőmennyiség, hanem annak csak egy része)
- a hőátadó felület állapota (ha a hőátadó felület – például por vagy vízkövesedés esetén – megnehezíti a hő átadását a lángtól a melegített anyagnak, például víznek, akkor a hő egy része a füstgázzal együtt távozik, és nem hasznosul)
- milyen hőmérsékletű folyadékot kell felmelegíteni (értelemszerűen ha a víz hidegebb, amit odateszünk forrni, az lassabban fog felmelegedni is) Ne feledjük, hogy pl. a csapvíz hőmérséklete télen kb. 5-7°C, míg nyáron akár 15-20°C fok is lehet.
- különbség a felforraláshoz szükséges energiában: akár 15-20% eltérés is lehet (pl. gáz, villany stb.)
- az időjárás is jelentősen tudja befolyásolni az égést (pl. erős szélben nagyobb a hőveszteség a falakon, ablakokon)
Mennyibe kerül most egy köbméter gáz? ITT mutatjuk
Mindebből az következik, hogy nem kizárólag a fogyasztónak átadott földgáz fűtőértéke határozza meg a szolgáltatás használati értékét.
Az elmúlt közel tíz évben a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal minden gázminőséggel kapcsolatos ellenőrzésekor kiderült: egyetlen esetben sem a földgáz minősége volt a fűtőteljesítmény panaszolt csökkenésének indoka.