Még mindig vonzók a feltörekvő piacok

A fejlődő piaci befektetések továbbra is kedvező alternatívát jelentenek a jelenlegi, alacsony kamatkörnyezetben, így kijelenthető, hogy még mindig nem késő felszállni erre a vonatra - mondta az Aegon Prémium Üzletág múlt heti Ügyfélklub rendezvényén Tajti Imre, az Aberdeen Asset Management Hungary befektetési igazgatója. Annak ellenére, hogy a fejlődő piaci kötvények és részvények 15 százalék környéki növekedése jelentősen felülmúlta a csak magyar eszközöket tartalmazó MAX index 6% körüli és a fejlett piaci részvények hozzávetőleg 2,5%-os idei hozamát, a felülteljesítés akár tovább folytatódhat.
Kockázati tényezőkkel persze – hangsúlyozta Tajti Imre – most is számolni kell, elég csak a brit uniós kilépésre, az amerikai elnökválasztásra, vagy a kínai gazdaság állapotával kapcsolatos bizonytalanságokra gondolni. Biztató ugyanakkor, hogy a brit kilépés hírére higgadtan reagáltak a befektetők, emellett az amerikai elnökválasztás kimenetele is várhatóan kedvező lesz a piaci hangulat szempontjából.
Az is egyértelmű, hogy továbbra is a jegybankok határozzák meg alapvetően, hogy mi történik a piacokon, miközben az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed döntéshozói egyre alacsonyabb kamatra számítanak az emelési ciklus végén. A fejlett gazdaságok pedig felszálló ágban vannak, ami arra utal, hogy jól reagálnának egy esetleges kisebb jegybanki szigorításra is. Ami pedig a kínai gazdaság kilátásait illeti: bár a bővülés üteme várhatóan csökken, úgy tűnik, hogy a hitelélénkítés hatása jobban elhúzódik a vártnál, és a növekedési ciklus kitarthat akár a jövő év végéig is.
Figyelemre méltó emellett – emelte ki Tajti Imre -, hogy az elmúlt három év tőkekivonása után ismét megjelentek a befektetők a feltörekvő piacokon, miközben a nyersanyagok ára is – reálértéken – történelmi mélyponton van. A kötvényeknél a feltörekvő piaci hozamok még mindig vonzóak – ez alól viszont Magyarország már kivételt jelent -, miközben az infláció újbóli megjelenésével is számolni kell, elsősorban az óriási bérnyomás miatt. (Utóbbira kitűnő példa Románia, de várhatóan hasonló folyamat játszódik le az előttünk álló időszakban Magyarországon is.) A feltörekvő piaci vállalatok profitjai is estek az elmúlt években, úgy, hogy az elemzők rendre felülbecsülték az eredményeket: ez viszont mára megváltozott, hiszen egyrészt a cégek alkalmazkodni tudtak a megváltozott körülményekhez, és fokozatosan javuló eredményeket produkálnak, másrészt látványosan csökken a különbség az elemzői előrejelzések és a tényadatok között.
Tajti Imre szerint a jelenlegi, alacsony kamatkörnyezetben vonzó befektetési alternatívát jelenthet az Aberdeen Feltörekvő Piaci Kötvény Alapja, amely a visszatekintő teljesítménye alapján kiemelkedik a magyar feltörekvő piaci kötvényalapok mezőnyéből: a szeptember végéig tartó egy év alatt 15,93 százalékos hozamot ért el, miközben a többi TOP10 alap teljesítménye 5,4 és 9,7 százalék között szóródott ugyanebben a kategóriában.
Cserháti András, az Aberdeen Asset Management Hungary kelet-közép-európai régióért felelős üzletfejlesztési igazgatója még három olyan Aberdeen alapot mutatott be előadásában, amelyek alternatívát jelenthetnek a magasabb hozamra törekvő befektetők számára. Az egyik az Aberdeen Latin-Amerika Részvény Alapok Alapja, amely szintén attraktív, 42,6 százalékos hozamot ért el az év eleje óta. Cserháti András az alap kapcsán felhívta a figyelmet: a latin-amerikai térség már három negyedéve felülteljesít a többi feltörekvő térséghez képest, és mind a politikai-gazdasági helyzet, mind a vállalatok javuló teljesítménye arra enged következtetni, hogy az alap jó teljesítménye a jövőben is fennmaradhat. Szintén jó választást jelenthetnek az Aberdeen multi-asset alapjai, amelyek befektetési politikájuknál a diverzifikációt helyezik előtérbe. A magas kockázatvállalási hajlandóságú befektetőknek pedig reális alternatíva lehet az Aberdeen European High Yield alap, amely magas kockázati besorolású európai vállalatok kötvényeibe fektet, az átlagosnál jóval magasabb hozamkilátások mellett.