Megugrottak a fogyasztói árak az USA-ban
Ha az árnyomások nem enyhülnek, az a közeljövőben fékezheti a gazdaság növekedését, és egy hosszabb időszakra elhúzódó magasabb infláció monetáris szigorításhoz vezethet. A jegybank szerepét betöltő Federal Reserve vezetői azonban egyelőre úgy ítélik meg, hogy hamarosan enyhül az inflációs nyomás, ahogy az amerikai és más nagy gazdaságokban egyre inkább helyre áll a megszokott rend.
Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala csütörtökön közölte, hogy éves összevetésben 5,0 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak májusban, ami 2008 augusztusa (5,4 százalék) óta a legmagasabb érték.
Elemzők enyhébb ütemre, 4,7 százalékra számítottak az áprilisban mért 4,2 százalékos emelkedés után.
Havi összehasonlításban szezonális kiigazítással számolva 0,6 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak májusban. Elemzők 0,4 százalékot vártak az áprilisi 0,8 százalékos emelkedés után.
Az erősen ingadozó élelmiszer- és energiaárak kiszűrésével számított maginfláció tavaly májushoz képest 3,8 százalékkal nőtt. Elemzők 3,4 százalékra számítottak az áprilisi 3 százalékos emelkedés után.
Havi összevetésben 0,7 százalékkal nőtt a maginfláció májusban. Elemzők 0,4 százalékot vártak az áprilisi 0,9 százalék után.
Éves összevetésben az élelmiszerek ára 2,2 százalékkal az energiáé pedig 28,5 százalékkal emelkedett, utóbbi kategórián belül az üzemanyagok ára 56,2 százalékkal, a fűtőolajé pedig 50,8 százalékkal ugrott meg.
Havi összehasonlításban az élelmiszerárak 0,4 százalékkal nőttek, az energiaárak pedig stagnáltak.
A Federal Reserve már tavaly ősszel jelezte, hogy rugalmasabban kezeli a 2 százalékos inflációs célt, és hosszabb távon is eltűrheti majd a magasabb inflációt kamatemelés nélkül, nehogy megtörje a járványból kilábaló gazdaság erős lendületét.
A Federal Reserve az élelmiszer- és energiaárakat nem tartalmazó személyes fogyasztási kiadások éves árindexében határozza meg inflációs célszámát. A legutolsó, áprilisi adatok szerint éves szinten pedig 3,1 százalékkal nőtt az élelmiszer- és energiaárakat nem tartalmazó személyes fogyasztási kiadások árindexe, ami 1992 júniusa óta a legerősebb ütem. Márciusban még 1,8 százalékon állt értéke.