Mekkora a valódi munkanélküliség Magyarországon?

A gazdasági visszaesés számtalan állástalant hagyott maga után, és most következik még csak a második hullám. A kkv-szektor valamekkora felszívóerővel bír, de a szakértők attól tartanak, hogy a nem megfelelő képzettségük miatt sokan állás-, a vállalkozások pedig képzett munkaerő nélkül maradnak. A közmunkával újra támad a kapun belüli munkanélküliség?

Mekkora a valódi munkanélküliség Magyarországon?

Mindenekelőtt érdemes tisztázni, kik számítanak munkanélkülinek. A szótári alaktól eltérően a „valódi munkátalanok” közé a munkanélkülieken túl a regisztrált álláskeresők és a közfoglalkoztatottak is beletartoznak. Az arányuk így értelemszerűen magasabb, mint amit a hivatalos statisztika (változó, kb. 4,6 %) mutat – mondja Horváth István, a Sberbank Magyarország Zrt. Treasury vezetője az Inforádiónak adott értékelésében.

Mindezek alapján a valóban elhelyezkedésre várók aránya jelenleg nagyságrendileg a munkavállalók 7,5-8 százalékára is rúghat, a közmunkában dolgozókat nem számítva. Amennyiben őket is belevesszük a kalkulációba, hozzávetőleg további százezer fővel gyarapodik a tábor. Az ő helyzetüket a szocializmusban használt „kapun belüli munkanélküliség” hasonlatával írta le a bank szakértője, aki szerint a jobbára nevelési célzatú foglalkoztatás keveset ad hozzá a hazai gazdaság termelékenységéhez.

A gazdaság ugyanakkor nem számolhat potenciális munkaerőként minden állástalannal, hiszen például az építőipar nincs kisegítve a felszolgálókkal, és az informatikai szektorban is nagy késéssel indulhat csak meg a munkaerőkínálat bővülése, megfelelő átképzések után jó esetben – magyarázta a folyamatokat Horváth István, aki ezzel indokolta, hogy a strukturális munkanélküliség és a munkaerőhiány akár hosszabb távon párhuzamosan velünk maradhat.

Mindezeknek a kalkulációknak a gazdasági teljesítmény pontos becslésében van jelentősége, mert ha kevesebben tudnak elhelyezkedni, akkor a háztartások rendelkezésre álló jövedelme esni fog. Ez a fogyasztás jövőbeni csökkenését, végezetül pedig a gazdasági teljesítmény esését vetíti előre. Másik oldalról viszont a fogyasztásra épülő import csökkenése javíthat valamennyit a folyó fizetési mérlegen a Sberbank szakértője szerint.

Kicsit gyengült a forint

Gyengült kissé a forint kedden az euró és a svájci frank ellenében a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, a dollárral szemben viszont stagnált az árfolyama.
2026. 04. 14. 20:30
Megosztás:

Agrárminisztérium: indul a 2026. évi egységes kérelmek benyújtása

A korábbi években megszokottak szerint hamarosan megkezdődik az agrártámogatások tavaszi igénylési időszaka - közölte az Agrárminisztérium (AM) kedden az MTI-vel.
2026. 04. 14. 19:30
Megosztás:

Profitrealizálás volt a budapesti tőzsdén

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 568,52 pontos, 0,41 százalékos csökkenéssel, 138 891,07 ponton zárt kedden.
2026. 04. 14. 19:00
Megosztás:

Mi áll a mai nagy kriptó áremelkedés hátterében?

Kriptópiaci robbanás: az Ethereum 2400 dollár felé tart, a Bitcoin 75 000-et céloz – mi áll a háttérben?
2026. 04. 14. 18:30
Megosztás:

Emelkedéssel indítottak a New York-i tőzsdeindexek

Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok kedden.
2026. 04. 14. 18:00
Megosztás:

Magyar Péter az uniós források feloldásáról egyeztetett telefonon az Európai Bizottság elnökével

Újabb fontos telefonbeszélgetést folytatott Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, aki erről a Facebook-oldalán számolt be kedden.
2026. 04. 14. 17:30
Megosztás:

A BlackRock beszállt az XRP-be: új korszak kezdődhet az intézményi kriptobefektetésekben

A világ legnagyobb vagyonkezelője, a BlackRock stratégiai lépésre szánta el magát: portfóliójába emelte az XRP-t. A döntés nemcsak a token számára jelenthet fordulópontot, hanem jól mutatja a kriptopiac átalakulását is, ahol a spekuláció helyét egyre inkább az infrastruktúra-alapú befektetések veszik át.
2026. 04. 14. 17:00
Megosztás:

Az IMF rontott idei globális növekedési előrejelzésén

A januárban vártnál 0,2 százalékponttal kisebb ütemben, 3,1 százalékkal nőhet az idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden ismertetett friss prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,2 százalékos GDP-növekedési várakozáson nem változtattak. Tavaly a globális gazdaság 3,4 százalékkal nőtt.
2026. 04. 14. 16:30
Megosztás:

Keddtől Lengyelországban mutatkozik be a magyar élelmiszeripar

A varsói WorldFood Poland kiállításon mutatkozik be keddtől a Hungarian Food Business Program és 8 magyar élelmiszeripari vállalkozás - közölte az Agrármarketing Centrum (AMC) kedden az MTI-vel.
2026. 04. 14. 16:00
Megosztás:

Kriptovaluta szabályozás: közel a CLARITY Act áttörés, de még nincs lefutva a meccs

A kriptoszektor egyik legfontosabb szabályozási mérföldköve lehet az Egyesült Államokban a CLARITY Act, amely új alapokra helyezheti a digitális eszközök jogi megítélését. Bár a Ripple vezérigazgatója, Brad Garlinghouse már visszafogottabban nyilatkozik, továbbra is úgy látja: a törvény elfogadása már karnyújtásnyira van.
2026. 04. 14. 15:30
Megosztás:

A tökéletes melltartó megtalálása: útmutató minden nőnek

A jól megválasztott melltartó nem csupán kényelmes, de magabiztosságot is adhat a mindennapokban. Észrevette már, hogy hogyan változik a tartásán és a megjelenésén, ha egy megfelelően illeszkedő melltartót hord? A piacon fellelhető számtalan stílus között valóságos kihívás rátalálni a tökéletes darabra, de néhány iránymutatás segíthet a döntésben.
2026. 04. 14. 15:00
Megosztás:

Reorganizáció indul az ADA magyar leányvállalatainál

Reorganizációs program indul az osztrák tulajdonú ADA bútoripari csoport magyarországi leányvállalatainál, az ADA Hungária Kft.-nél és az ADA Nova Kft.-nél, miután az anyavállalatok, az ADA Möbelwerke Holding AG és az ADA Möbelfabrik GmbH március 24-én csődvédelmi eljárási kérelmet nyújtottak be a grazi tartományi bírósághoz - közölte az MTI-vel kedden a cégcsoport.
2026. 04. 14. 14:30
Megosztás:

Az első születésnap megünneplése: hogyan tehetjük különlegessé?

Az első születésnap minden család életében különleges mérföldkő. Ahogy a gyermek az első évét betölti, a szülők gyakran keresik a módját annak, hogy ezt az eseményt egyedi módon ünnepeljék meg. A megfelelő ruházat és dekoráció kiválasztása során a cél az, hogy emlékezetes és stílusos legyen az esemény, amely örökre a család közös albumának része lesz.
2026. 04. 14. 14:00
Megosztás:

Márciusban élénkült a magyarországi albérletpiac

Márciusban élénkült a magyarországi albérletpiac: országosan és a fővárosban egyaránt 1,6 százalékkal nőttek az átlagos bérleti díjak havi összevetésben - derült ki a KSH-ingatlan.com lakbérindex legfrissebb adataiból.
2026. 04. 14. 13:30
Megosztás:

TISZA 2/3: Mikor fizethetünk euróval? 5 feltétel, amelyből egy sem igaz most

Már két évtizede halogatjuk az euró bevezetését. Bár most ismét megjelent a politikai szándék, a költségvetés helyzete és a maastrichti kritériumok teljesítése komoly akadályokat jelent.
2026. 04. 14. 13:00
Megosztás:

Bitcoin árfolyam elemzés – friss BTC kriptovaluta előrejelzés: kitörés előtt vagy újabb csapda?

A Bitcoin (BTC) a legismertebb és legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező kriptovaluta, amely decentralizált hálózaton működik, és az elmúlt években a globális pénzügyi rendszer egyik meghatározó alternatív eszközévé vált. Árfolyama rendkívül érzékeny a befektetői hangulatra, a makrogazdasági folyamatokra és a technikai piaci jelzésekre.
2026. 04. 14. 12:30
Megosztás:

Hogyan legyen a műanyag ragasztása problémamentes?

A műanyagok sokoldalúsága miatt gyakran találkozunk velük a mindennapokban. Azonban ragasztásuk sokszor kifoghat az emberen, különösen, ha olyan anyagokkal kell dolgozni, mint a polipropilén. Miért is nehéz ez?
2026. 04. 14. 12:00
Megosztás:

Japán monetáris fordulat hajtja a Bitcoint – új lendület a 74 000 dollár felett

A japán jegybank óvatos üzenete újraéleszti a globális kockázatvállalási étvágyat, és ezzel kulcsszerepet játszik a Bitcoin ralijában. Vajon meddig tarthat a lendület?
2026. 04. 14. 11:30
Megosztás:

Mesterséges intelligencia alapú technológiák formálják át Kína egészségügyi rendszerét

A mesterséges intelligenciára (MI) épülő megoldások Kína egészségügyi rendszerének átalakulása középpontjába kerültek, az új technológiák a korai diagnózist, a gyorsabb beavatkozást és az ellátás szélesebb körű hozzáférhetőségét szolgálják - derül ki a Hszinhua kínai állami hírügynökség jelentéséből.
2026. 04. 14. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők kedden?

A záráshoz közeledve jó a hangulat az ázsiai piacokon is. A Nikkei 2,3, a KOSPI 3,7, a SSEC 0,5, míg a Hang Seng 0,4%-kal emelkedik.
2026. 04. 14. 10:30
Megosztás: