Meredeken csökkentek az ázsiai részvénypiacok
Japánban a Nikkei 225 index 2,4 százalékkal 9784,54 pontra zuhant, a Topix index 2 százalékkal 879,69 pontra csökkent. Ausztráliában az S&P/ASX 200 index 0,3 százalékkal 4306,20 pontra mérséklődött. Indonéziában a részvénypiac 4 százalékkal, Szingapúrban 2,2 százalékkal, míg Indiában 1,3 százalékkal csökkent.
A hongkongi és a dél-koreai piacok ünnep miatt zárva tartottak. Tájföldön a kereskedést a politikai "viharok" miatt felfüggesztették. Kínában a Shnaghai Composite index a nyitás során elszenvedett veszteségét egyre inkább ledolgozza, és kacérkodik az emelkedés gondolatával, miután a befektetők szerint a kormányzat látva az európai adósságkrízist, illetve annak hatását, elhalasztja a várt kamatemelést.
A szingapúri DBS bank ennek nyomán már az idei évre várható európai gazdasági bővülést a korábbi 1,1 százalékról 0,6 százalékosra mérsékelte. Japánban az erős jen miatt erőteljes nyomás alá kerültek az exportőr vállalatok, a Honda Motor 3,6 százalékos, a Nissan Motor 3,9 százalékos csökkenést szenved.
Ahogyan az USA-ban, Ázsiában is attól tartanak a befektetők, hogy a Görögországhoz hasonló adóssághelyzetben lévő európai államok, mint Spanyolország, vagy Portugália megakaszthatják az európai gazdasági fejlődést. Az sem javított a hangulaton, hogy az amerikai szenátus 59-39-es szavazati aránnyal csütörtök este elfogadta az átfogó pénzügyi szabályozási reformról szóló tervezetet.
A felsőház által elfogadott tervezetet ezek után össze kell hangolni a képviselőház által már decemberben elfogadott változattal, s utána kerülhet aláírásra Barack Obama elnökhöz. A két verzió között minimális a különbség, így biztosra vehető, hogy a kongresszus heteken belül elfogadja a reformtörvényt.