Mikula Lajos lett a VKSZI főigazgatója és az MNVH főtitkára
Mikula Lajos az MTI-nek elmondta: Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter 2010. július 1-jei hatállyal nevezte ki a VKSZI élére. A korábbi főigazgató, Hujber Lajos 2010. június 30-i hatállyal közös megegyezéssel távozott az intézmény éléről, illetve az intézménytől is.
A főigazgató elmondta: az intézet jelenleg bizonyos vidékfejlesztési intézkedéseknél az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) Irányító Hatósága útmutatása alapján lát el különböző feladatokat, a kommunikációs ügyek kapcsán technikai, lebonyolítói munkát végez, szakképzéseket szervez, gépkezelői jogosítványokat ad ki, tankönyveket, oktatási segédanyagokat készít.
Ezen kívül a regionális szaktanácsadási központokat támogatják módszertani szempontból, s az intézet munkatársai szerkesztik az ÚMVP honlapját, a www.umvp.eu weboldalt is. Mikula Lajos felhívta a figyelmet arra, hogy a VKSZI feladatai sokrétűek és átgondolásra szorulnak. Van például egy egész osztály, amelynek nem lesz feladata néhány héten belül: a Helyi Vidékfejlesztési Irodákkal (HVI) ugyanis 19 ember foglalkozott a VKSZI-n belül.
A minden kistérségben kialakított, összesen 173 iroda, illetve a rendszer finanszírozását azonban a szaktárca július 1-jével megszüntette. A VKSZI látja el továbbá a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) titkársági, adminisztratív teendőit, amelynek feladatai ugyanakkor megnövekednek. Mikula Lajos lett a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) főtitkára is július 1-jei hatállyal, a távozó Pásztohy András után.
Az új szervezeti és személyi helyzet az MNVH hatékonyságát előreláthatóan javítja majd, egyszerűsíti az ügyek intézését. Mikula Lajos jelezte: főtitkárként sokkal operatívabb szervezetnek szeretné látni az MNVH-t az eddiginél. Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy megtartja-e az Agrya Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége elnöki posztját új teendői mellett, Mikula Lajos azt válaszolta, hogy igen. Nincs összeférhetetlenség - mutatott rá -, hiszen a VKSZ élén közalkalmazottként dolgozik - ugyan köztisztviselőként sem merülne fel ilyen gond -, az Agrya elnöki pozíciója pedig társadalmi megbízatás.
A szaktárcával természetesen nem ő tárgyal majd a különböző ügyekben, hiszen a fiatal gazdák szervezetének két társelnöke is van - Kesjár Kamilla és Weisz Miklós, ezt a feladatot ők látják majd el az Agrya részéről.