Milyen informatikai területen tudok elhelyezkedni diploma nélkül?
Nem könnyű egy olyan területen elhelyezkedni, amiben nincs meg a kellő tudásunk, gyakorlatunk és még papírunk sincs róla. Az álláskeresésnél - különösen kezdőként - egyértelműen előny, ha fel tudsz mutatni valamiféle bizonyítékot arra, hogy képes vagy tanulni, fejlődni és birtokában állsz a szükséges tudásnak. Pontosan erre találták ki a bootcamp jellegű programozó képzéseket, ahol nem szükséges 5 évig az iskolapadban ülnöd, hanem egy gyors, pár hónapos intenzív, erősen gyakorlat fókuszú tanfolyam után rögtön el tudod kezdeni építeni a karriered. Ahhoz, hogy junior szintről tapasztalt, senior szintre emeld tudásod, sokat kell gyakorolnod, de erre lesz lehetőséged a munkahelyeden is. Valamint minden informatikai szakmában elengedhetetlen, hogy folyamatosan tanulj és lépést tudj tartani az aktuális követelményekkel.
Lássunk tehát három konkrét területet, ahol kellő kitartással és gyakorlással el tudod indítani IT karriered és el tudsz helyezkedni egyetemi diploma nélkül is.
Szoftvertesztelő
A szoftvertesztelői karrier a legkönnyebb belépési pont az IT szakmába és egyáltalán nem igényel egyetemi képzést. Lehet hozzá tanulni elméletet, de egy elég gyakorlati szakmáról van szó. A szoftvertesztelő feladata, hogy a programozók által megírt programot letesztelje. Az, hogy valaki jó tesztelő lesz-e, főleg attitűd és személyiségtípus kérdése. Nagyon jó szoftvertesztelők válhatnak azokból, akik precízek, szeretik megkeresni és könnyen megtalálják a hibákat, át tudnak látni bonyolultabb rendszereket és szeretnek technikai dolgokkal foglalkozni. Továbbá nagyon fontos, hogy a tesztelő megtalálja a közös hangot az emberekkel, hogy udvariasan tudjon kommunikálni és hogy ügyesen tudja prezentálni a talált hibákat a fejlesztők és a cég felé.
Amennyiben egy szoftvertesztelőnek van papírja a megszerzett tudásról, előnyére válhat a munkakeresés során. A PROGmasters programozóiskola szoftvertesztelő képzése egy olyan komplex képzés, ami rövid idő alatt olyan gyakorlati tudást, valamint értékes papírt ad, amivel számos cégnél könnyedén el lehet helyezkedni kezdőként.
Scrum master
A scrum master szakma egy menedzser pozíció, amihez jó vezetői és koordináló készség és projektszemlélet szükséges. Továbbá fontos, hogy rendelkezzen gyakorlati tudással, legyen tapasztalata konkrét projektek végigvitelében. A scrum master jól ismeri a Scrum módszert, folyamatosan oktatja a csapatot és betartatja a csapattagokkal a szabályokat. A Scrum egy szoftverek fejlesztése során használt, költségek nélküli keretrendszer, aminek kiindulópontja a tapasztalat: megpróbáljuk, tanulunk a tapasztalatainkból, és eldöntjük, hogyan tovább. A csapat meghatározott időintervallumokra, úgynevezett sprintekre bontja a munkát, amelyek segítségével folyamatosan tartható határidőkkel tudnak dolgozni.
A szoftverfejlesztésben nagyon fontos a priorizálás, nem kell és nem is lehet mindent lefejleszteni, hanem el kell dönteni, hogy melyek a fontosabb funkciók. Számos esetben a funkciók 40-60 százalékát soha nem is használják a felhasználók. A folyamatos priorizálásnak köszönhetően értékes és használható szoftvert fogunk kapni, az agilis fejlesztésnek köszönhetően pedig folyamatosan újabb verziók hozhatóak létre.
Szoftverfejlesztő
A fejlesztővé váláshoz kell a legtöbbet tanulni. Itt nem elég, hogy a fejlesztők tudják, mit kell csinálni, hanem rutinná kell alakítani a tudást és sokat kell gyakorolni ahhoz, hogy készségszinten tudják alkalmazni a tanultakat. A szoftverfejlesztői szakma hihetetlen gyorsan fejlődik, folyamatos tanulásra és fejlődésre van szükség. Sok információ található az interneten: sok találat van régi technológiákról, sok aktualitás és sok jövőbe mutató trend is elérhető, amit még nem is használ senki. Ez a három terület egy kezdő számára összemosódik, nehéz megtalálni és az információ tengerből kiválasztani azt, amire valóban szüksége van. Az egyetemi képzéseken főképp régebbi technológiákat tanítanak, a felkapott fórumokon pedig a legújabb technológiákról beszélnek, de sok esetben a piac még nem tart ott.
Ezért fontos, hogy gyakorlati tapasztalattal rendelkező mentoroktól, senior fejlesztőktől tanuljunk olyan dolgokat, amire a piacnak valóban igénye van. A PROGmasters iskola több mint 60 céggel van kapcsolatban a piacon és pontosan tudják, milyen technológiára van szükségük, valamint, hogy milyen elvárásaik vannak azoknak a cégeknek, akik szívesen vesznek fel kezdő szoftverfejlesztőket is. Ugyanis vannak a piacon olyan cégek is, ahova egyáltalán nem lehet bekerülni kezdőként: vagy azért, mert meg tudják fizetni a tapasztalt szakembereket, vagy pedig azért, mert speciális területről van szó, amihez speciális tudás szükséges. Vannak olyan helyek is, ahova szükséges az egyetemi diploma, mert matematikai modelleket, algoritmusokat fejlesztenek és használnak, ezért magas szintű matematikai tudásra és egyfajta kutatói szemléletre van szükség. Ellenben a szoftverfejlesztési feladatok nagy része kis gyakorlattal elvégezhető és nem igényli azt az elméleti tudást, amit egyetemen tanítanak. Éppen ezért összességében elmondható, hogy 80 százalékban nincs szükség egyetemi diplomára ahhoz, hogy valaki szoftverfejlesztővé váljon.
Kezdő szoftverfejlesztőként könnyebb olyan cégeknél elhelyezkedni, ahol sztenderdebb technológiákat használnak. Sok olyan terület van, ahol kezdőként rengeteget lehet tanulni nagy, komplex rendszerek fejlesztéséről, biztonságos és stabil rendszerek felépítéséről. A PROGmasters programozóiskola nagy hangsúlyt fektet arra, hogy segítse diákjait a képzés utáni elhelyezkedésben. Olyan partnercégekkel állnak kapcsolatban, melyek remek lehetőséget biztosítanak a junior fejlesztőknek karrierjük elindításában.
Melyik IT képzést és szakmát válasszam?
Az IT világon belül számos szakma és különböző karrierút létezik. Annak érdekében, hogy mindenki megtalálja a neki legmegfelelőbb szakmát és képzést, a PROGmasters programozóiskola összeállított egy ingyenesen elérhető IT szakma kvízt és cikket, melyben bemutatják a különböző informatikai szakmákat. A kvíz segítségével pedig mindenki megtalálhatja a hozzá leginkább illő IT szakmát.
Ha pedig megtaláltad, melyik a hozzád leginkább illő szakma és egy olyan programozóiskola képzését szeretnéd választani, ahol valódi, versenyképes tudást és a végén IT állást kapsz, akkor nézz szét a PROGmasters programozó képzései között.
(fotók forrása: unsplash.com és progmasters.hu)