Milyen volt a 2020. év, és milyen lesz a 2021. év pályázati szempontból?
Mi jellemezte a 2020. évet a vissza nem térítendő támogatások terén?
A korábbi évekhez képest többféle támogatás jelent meg, amely segítette a mikro-, kis- és középvállalkozások (KKV), valamint a nagyvállalatok fejlődését. A Kormány a 2020. évben a vállalkozások megerősítését tűzte ki célul, és ez sikeresen megvalósult. Természetesen nem minden vállalkozás volt pályázatképes, és nem minden vállalkozásnak feleltek meg a konstrukciók, de ettől függetlenül a 2020. év a siker éve volt.
Milyen források álltak rendelkezésre?
Ahogy említettem sokféle támogatási lehetőség közül lehetett válogatni. Rendelkezésre álltak a 2014-2020. évi 7 éves ciklus hazai, és EU-s társfinanszírozású pályázatok maradék keretei, amelyeket még a 2020. évben, és azt követő 1-2 évben lehet felhasználni. Rendelkezésre álltak a hazai támogatású lehetőségek is. Például a Külgazdasági és Külügyminisztériumnál (KKM) az EKD (egyedi kormánydöntés) konstrukciói, a Pénzügyminisztériumnál (PM) a Nagyvállalati Beruházási Támogatási Program, az Innovációs és Technológiai Minisztériumnál (ITM) az Irinyi Terv iparstratégiai támogatási program, a Beszállítói Fejlesztési Program, a kutatás-fejlesztési programok, stb.
Ezen túlmenően a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretein belül olyan „álom” pályázatok jelentek meg, amelyek különösen a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetben lévő vállalkozásokat segítették (pl.: Versenyképességnövelő Támogatási Program), illetve a hazai ellátásban résztvevő vállalkozásokat (pl.: Egészségügyi Támogatási Program).
A vissza nem térítendő támogatások mellett a KKV-k, és a nagyvállalatok számára elérhetők kölcsön-, és hitelkonstrukciók, valamint tőkeprogramok. Ezekre is érdemes figyelni.
Mit értett „álom” pályázatok alatt?
A koronavírus-járvány idején olyan pályázatok jelentek meg, amelyek a korábbi pályázatokhoz képest gyors elbírálásúak voltak, ezen kívül gyorsan bonyolódott a Támogatási Szerződések megkötése, vagy a Támogatói Okiratok kiállítása. A legtöbb esetben előre megkapták a támogatási összeget a pályázók, tehát nem utófinanszírozású volt a konstrukció. Ráadásul a felhatalmazó leveleken kívül a legtöbb esetben egyéb biztosíték nyújtása sem volt kötelező. Ha még fokozhatjuk, akkor a vállalások is teljesíthetők. A pályázatok jelentős része pedig országos lefedettségű volt.
Voltak olyan vállalkozások, akik semmire nem tudtak pályázni?
Igen, voltak olyanok is. Például mi sem tudtunk pályázni, mivel a megvalósítási hely, vagy a szolgáltató tevékenység miatt nem voltunk jogosultak. Ettől függetlenül én örülök annak, hogy más megvalósítási helyeken, és más tevékenységgel a KKV-k, és a nagyvállalatok is tudtak, és tudnak majd pályázni. Nagy öröm számomra mások sikeresége, és fejlődése!
Említette a vállalásokat, ez miért fontos a pályázók számára?
A vissza nem térítendő támogatás nem segély vagy adomány, hanem annak a megelőlegezése, hogy az adott vállalkozás fejlődjön, és eredményeket érjen el. A vissza nem térítendő támogatásért cserébe vállalásokat kell tenni. Például létszám megtartása, néhány pályázatnál az árbevétel, vagy a személyi jellegű ráfordítások növekedése, stb. Minden pályázat esetében előre meghatározásra kerül a vállalás/vállalások, így a vállalkozás a felhívás, az útmutató, vagy a kormányrendelet áttanulmányozása során eldöntheti, hogy szeretne-e indulni adott pályázaton. A Glósz és Társa System minden esetben azzal kezdi a vállalkozások minősítését, hogy a jogosultsági feltételek vizsgálatán, és a projektgeneráláson túl egyeztetjük a vállalásokat. A vállalásokat nem csak teljesíteni kell, hanem a fenntartási időszakban arról jelentést kell készíteni.
Mi várható a 2021. évben?
A 2021. évben még lehet pályázni a 2014-2020. évi 7 éves ciklus maradék kereteinek terhére.
Ezzel párhuzamosan a 2021. évben indulnak az új 7 éves 2021-2027. évig tartó ciklus pályázatai. Továbbra is nyitottak lesznek az eddigi hazai forrású támogatási lehetőségek, és új lehetőségek is nyílnak majd. Kiemelném a kutatás-fejlesztési pályázatokhoz, az egészségügyhöz, és az élelmiszeriparhoz kapcsolódó pályázati lehetőségeket. A koronavírus-járvánnyal összefüggésben is várhatók még pályázatok. Továbbra is maradnak a kedvezményes hitelek, és tőkeprogramok. Összességében tehát érdemes figyelni a megnyíló lehetőségeket, mert az elkövetkezendő év forrásban gazdag lesz.
Mit rejt még a kristálygömb?
A Kormány célja a magyar vállalkozások fejlesztése, és az önellátás megteremtése. Ez azt jelenti, hogy ne importból, hanem hazai gyártók/szolgáltatók bevonásával lehessen kielégíteni a szükségleteket. Szerencsére Magyarország kedvező adottságokkal rendelkezik a mezőgazdaság területén. Így tehát az önellátás megteremtése során fontos a mezőgazdaság, és az élelmiszeripar fejlesztése. Fontos továbbá az egészségipar, és a kapcsolódó iparágak fejlesztése is. Mindez pedig a hazai szükségletek kielégítésén túl a másoktól való függetlenséget is megteremti. Mindezek alapján tehát lesznek kiemelt iparágak.
Magyarország, és az Európai Unió célkitűzései között kiemelkedően fontos a kutatás-fejlesztés, és az innováció. A magyar vállalkozások 50 %-a biztosan végez kutatás-fejlesztési tevékenységet, csak nem tud róla. Így pedig elesik azoktól a lehetőségektől, amelyekkel élhetne. A Glósz és Társa System működteti az Innováció Menedzsment Akadémiát, amely gyakorlatorientált, rövid idejű képzésekkel vezeti be a vállalkozásokat a kutatás-fejlesztés világába annak érdekében, hogy felszínre kerüljenek a vállalati értékek a cégspecifikus egyedi tudás. Tapasztalataink szerint a vállalkozások folyamatosan fejlesztenek annak érdekében, hogy növeljék versenyképességüket. Kizárólag a bérgyártásból kilépve egyedi értékek létrehozásával lehet a versenyképességet megteremteni, és fenntartani. Ezt szeretné támogatni a Kormány azzal, hogy pályázatokat biztosít a vállalkozások számára. Ehhez azonban a magyar vállalkozásoknak is fel kell készülni. A magyar vállalkozások képesek erre, csak segíteni kell őket. A Glósz és Társa System segíti a vállalkozásokat ezekben a felkészülésekben.
Kiemelt lesz még a fenntartható zöldgazdaság megteremtése, a digitalizáció, és a mesterséges intelligencia alkalmazásának elősegítése, a képzések elősegítése, stb.
A következő 7 éves ciklusban több olyan támogatás lesz, amely úgynevezett feltételes vissza nem térítendő támogatás lesz. Ez azt jelenti, hogy például 70 % támogatást kap egy vállalkozás, amelyből semmit nem kell visszafizetni, ha a vállalkozás teljesíti a vállalásokat. Ha pedig részben teljesíti, akkor a teljesítés arányában részben visszatérítendővé válik a támogatás. Ez egy új konstrukció, amelyet a 2020. évben vezetett be a Kormány. Ennek a célja az volt, hogy ösztönözze a vállalkozásokat a projektek sikeres megvalósítására, és a vállalások teljesítésére.
Egyre több pályázat lesz, ahol előre be kel jelentkezni. Érdemes a bejelentéseket megtenni függetlenül attól, hogy a projekt esetleg még nem került véglegesítésre. Ha ugyanis elmulasztjuk a bejelentkezést, akkor később már nem tudunk pályázni.
Mire érdemes figyelni általában, és hogyan lehet előkészülni?
A Glósz és Társa System mindenkinek azt javasolja, hogy legyenek előkészített projektjeik. Ha ugyanis a támogatás megjelenésére vár egy pályázó, és csak akkor kezdi el a tervezést, akkor lemarad. Mindenképpen legyenek kidolgozott projektek. Ebben nagyon szívesen segít a Glósz és Társa System. Mi három csoportba szoktuk osztani a projekteket. Az első a mindenképpen meg kell valósítani, a második a fontos lenne megvalósítani, és a harmadik a csak támogatással valósítom meg kategória. Mindegyik esetben olyan módon kell megközelíteni a projektet, mintha azt megvalósítanánk, azaz fel kell mérni az erőforrásainkat, a megvalósítási időt, a projekt költségeit meg kell tervezni, és természetesen a megtérülést, valamint az additív előnyöket.
Az előkészített projekteken kívül fontos a hitelképesség, a saját forrás biztosításának átgondolása, a források időbeni rendelkezésre állása. Nem lehet negatív a saját tőke. Sokszor előkerül a megvalósítási hely kérdése is. A pályázat benyújtásakor 5% kivétellel a megvalósítási helynek már bejegyzettnek kell lennie. Nem lehet köztartozása, és munkaügyi bírsága annak, aki pályázni szeretne. A vállalkozói méret meghatározását is javasoljuk előre elvégezni, hiszen a jogosultsági feltételek között minden estben szerepel a vállalkozói méret. Különösen akkor érdekes ez, ha kapcsolódó vállalkozásai vannak a pályázó vállalkozásnak.
Érdemes még a tevékenységet is ellenőrizni, és a különféle keretek kihasználtságát vizsgálni, mint például a de minimis keret.
Kutatás-fejlesztési pályázatokon történő indulás különös előkészületeket igényel. A fentieken kívül mindenképpen érdemes elindítani a kutatás-fejlesztési minősítési eljárást, és lehetőleg megszerezni a Határozatot.
Összességében pedig mindenkinek azt javasoljuk, hogy a tudatosság kerüljön előtérbe a kizárólag forrás alapú megközelítés helyett. Természetesen előfordul, hogy a piaci igényekre reagálva azonnali intézkedések szükségesek, de tervezettség sokkal jobb eredményeket szülhet.
Január első hetében jelen cikkünket folytatjuk további részletekkel, a már társadalmi egyeztetésen lévő pályázatokkal, és a megjelent pályázatokkal. Addig is minden olvasónknak sikeres, és boldog új évet kívánunk!