Megvan a minimálbér 2021 és a garantált bérminimum 2021-es célsávja
Rolek Ferenc, az MGYOSZ alelnöke és Kordás László, a MASZSZ elnöke is arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy a felek közötti álláspontok továbbra sem közeledtek.
Mennyivel emelkedjen a minimálbér 2021-ben?
Egyelőre úgy áll a csata, hogy a munkaadói oldal 3,1 %-os béremelkedést tartana helyesnek 2021-ben, míg a munkavállalók képviselői 5 %-os béremelést szeretnének kiharcolni.
Számolgassunk kicsit, mekkora összegekről is zajlik most a harc!
A minimálbér összege 2020-ban 161.000 Ft, míg a garantál bérminimum pedig 210.600 Ft. Ha a munkaadói oldal 3,1%-os javaslatával számolunk, akkor 2021-ben a minimálbér 165.990 Ft lenne, míg a garantált bérminimum 217.130 Ft-ra növekedne.
Ezzel szemben a munkavállalók 5%-os emelésével számolva az összegek így néznének ki 2021-ben: minimálbér: 169.050 Ft, grantált bérminimum: 221.130 Ft.
Bár a számok közötti különbségek - első ránézésre - elég csekélynek tűnnek, de azért ne feledjük el, hogy ennek az összegnek a nemzetgazdaságra vonatkozó hatása nagyon jelentős különbséget ad.
A szakszervezeti vezetők úgy vélik, a megállapodáshoz szükség van a kormány segítségére.
A MASZSZ elnöke szerint fontos lenne, hogy január 20-ig megállapodás szülessen, mert azt követően az elért eredményeket a munkaadók már nem tudják a 2021 januári bérfizetéseknél érvényesíteni.
Közölte, hogy bár a szakszervezeti oldal egységes és mindhárman tartják magukat az 5%-os béremelés összegéhez, vannak olyan jelzések is, más konföderációktól, hogy a megegyezés érdekében hajlandóak engedni az 5 százalékból.
Rolek Ferenc elmondta, a munkaadók és a munkavállalók álláspontja közti különbség áthidalása érdekében a tárgyaláson felmerültek olyan megoldások is, hogy esetleg a kafetéria rendszeren lehetne úgy módosítani, hogy az némi jövedelem növekedést eredményezzen a munkavállalóknak. Ezt azonban a kormánynak meg kell vizsgálnia, hogy lát-e erre a lehetőséget.