Mit tud ehhez este hozzáfűzni Ben Bernanke?
Magyarország
A forint a vártnál jobb pénteki amerikai munkanélküliségi adatok hatására a várakozásoknak megfelelően 270 alá erősödött az euróval szemben, sőt napközben 268 körüli szinteken is történtek kötések. Hétfőn reggel 269.50-nél jár az árfolyam, de amennyiben az esti Ben Bernanke beszéd a várakozásainknak megfelelően alakul (lásd lentebb) és lökést tud jelenteni a nemzetközi részvénypiacoknak, akkor holnap további forint erősödés várható, egészen 267-ig. A mai nap folyamán viszont némileg gyengülhet a forint, de 271 fölé semmikképpen sem várjuk a kurzust. A dollárral szemben a hazai deviza, a zöld-hasú erősödése okán, természetesen még így is gyengült, mostanra 182-ig kúsztak fel a jegyzések, itt is forint erősödés várható holnap. Az elmúlt két napban párhuzamosan valósult meg a dollár és a forint felértékelődése, ami a megszokott euró/dollár és euró/forint közötti erős negatív korreláció miatt furcsának tűnhet. Ez elsősorban amiatt volt, hogy most a pozitív hangulatban erősödött a dollár lévén, hogy az optimizmus az amerikai reálgazdaságból származott. Az este folyamán még a magyar novemberi költségvetési hiányról kaphatunk információkat. A régiós devizák is belehúztak, a zloty 4.05-ig is erősödött reggel az euróval szemben, igaz mostanra 4.07-ig csúszott vissza a kurzus, míg egy euróért 25.70 cseh koronát kell adni a bankközi devizapiacon.
Nemzetközi
A nyugat-európai börzék pénteken a nap nagy részében oldalaztak, de a vártnál sokkal jobb, novemberi amerikai munkanélküliségi és mezőgazdaságon kívüli foglalkoztatottsági adatok (NFP) következtében végül 0.8 százalékos emelkedés valósult meg. Az állami és a magánszektorból összesen nettó 11 ezer embert bocsátottak el a tengerentúlon, november során, ami sokkal pozitívabb volt a várakozásoknál, hiszen azok 125 ezres leépítést valószínűsítettek. Sőt az előző havi számokat is lefelé módosították: az előzetesen jelentett 190 ezer helyett csak 111 ezer ember került az utcára. Valamint a munkanélküliségi ráta is az októberi 10.2 százalékról 10 százalékra csökkent a múlt hónapban, ami hasonlóan örvendetes hír. Sőt pénteken a harmadik fontos makroadat, az októberi gyáripari megrendelések is a vártnál jobbak lettek, 0.2 százalék helyett 0.6 százalékkal növekedtek októberben az előző hónaphoz képest.
Tőzsdék
Ennek hatására a Wall-Streeten 0.2-0.6 százalékos emelkedés valósult meg a hét utolsó napján. A vevők a jobb adatok ellenére viszonylag óvatosak maradtak, hiszen a jobb adatból arra következtettek, hogy, ezáltal hamarabb lesz Fed kamatemelés, vagy hamarabb vonják vissza a likviditásbővítő mennyiségi lazítási intézkedéseket. Igaz, az első Fed kamatemelés így is leghamarabb csak 2010 második felében várható. A legutóbbi 5 kereskedési napot összességében a tengerentúli részvénypiacok 1.3, míg a nyugat-európaiak 2.3 százalékos emelkedéssel zárták. A hét első felében a Dubai sokk hatásainak enyhülése volt felelős a meredek esések utáni felmenetelért, majd pénteken a fenti hírek toldották meg az addig megvalósult rallyt.
Az ázsiai piacok hétfőn reggel vegyes teljesítményt nyújtottak, a Nikkei több, mint 1.5 százalékot emelkedett, a Shanghai Kompozit 0.5 százalékkal zárt föntebb, míg a Hang Seng 0.45 százalékkal esett. Az öreg kontinens börzéi ma reggel viszont már 1 százalékos mínuszban járnak, a pénteki rally utáni korrekció következtében. Az Eurózónás decemberi Sentix befektetői bizalmi index sem tudott érdemben javítani a hangulaton és mivel az amerikai futures-ek is 0.6 százalékos mínuszban járnak a hétfői kereskedés várhatóan a lejtmenetről fog szólni. Magyar idő szerint este 6 órakor fog beszélni Ben Bernanke Fed elnök. Várhatóan megerősíti majd az akkomodatív monetáris politika létjogosultságát és el fogja mondani, hogy a pénteki jobb munkanélküliségi adatok ellenére is még sokáig maradhat a 0.25 százalékos alapkamat. Hiszen a két legfontosabb tényező a Fed döntési függvényében; az infláció és a kapacitáskihasználtság még mindig nyomott szinteken tartózkodik. Az éves infláció -0.2 százalék, a kapacitáskihasználtság 70.7 százalék, ami a 68.3 százalékos, 30 éves júniusi mélypontról ugyan már láthatóan emelkedik.
Devizák
Pénteken a jobb amerikai makroadatok hatására erősödött a dollár, míg ma reggel a nyugat-európai részvénypiaci lejtmenet okozza az erősödést lévén, hogy a befektetők a részvényekből az amerikai állampapírok felé menekülnek. Jelenleg 1.4770-nél jár az euró/dollár, de 1.4750 alá való erősödést nem várunk, sőt a Ben Bernanke beszéd után valószínűleg ismét gyengülésnek indul majd a zöld-hasú. Holnap már újra 1.49 környékére várjuk a kurzust. A jen árfolyama nagyjából változatlan az euróhoz képest, a dollárhoz viszonyítva viszont 90-ig gyengült, de ez a dollár erősödésének tudható be nagyrészt.