Most akkor mi lesz Görögország sorsa?
Az euróövezet országainak pénzügyminiszterei - az úgynevezett eurócsoport tagjai - hétfő este, majd az unió összes tagállamának pénzügyminiszterei kedden tanácskoznak Brüsszelben. Órákkal az euróklub ülése előtt a nyilvánosságnak szánt nyilatkozatok szintjén teljesen áttekinthetetlen volt, vajon megállapodnak-e Görögország valamilyen közös megtámogatását célzó tervben az euróval fizető országok képviselői.
Francia és német részről hivatalosan vonakodtak konkrét kötelezettségeket vállalni, de médiabeszámolókban újra és újra megfogalmazódott a feltételezés, hogy az eurócsoport - ha összegszerűen nem is - valamilyen közös politikában mégis megállapodhat. Elena Selgado, az EU soros elnökségét adó Spanyolország pénzügyminisztere az eurócsoport ülésére érkezve kívánatosnak mondta, hogy még ezen a napon megállapodás szülessen a kérdésben. Hozzátette, hogy Athén eddig nem kért konkrét segítséget, ezért számokról idő előtti lenne beszélni. Rehn szerint az Európai Bizottság kidolgozta azokat a javaslatokat, amelyeket az euróval fizető 16 ország pénzügyminisztere elé lehet terjeszteni - nem csupán Athén megsegítésére szükség esetén, hanem általában is, a közös fizetőeszköz stabilitásának védelmére. E javaslatok az euróövezet országainak összehangolt cselekvését irányozzák elő - mondta.
Reményének adott hangot ugyanakkor az EU-biztos, hogy a tagországok jóváhagyják a brüsszeli bizottság Görögországgal kapcsolatos pillanatnyi helyzetértékelését, miszerint az ország jó úton halad a deficit idei 4 százalékpontos csökkentése felé. Sajtóértesülések szerint az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank szakértői két lehetséges támogatási módszert dolgoztak ki. Az egyik szerint a brüsszeli bizottság csupán összehangolná több európai ország Görögországnak nyújtandó hitelét, a másik szerint maga a bizottság venne fel hitelt, és ebből hitelgaranciát nyújtana Athénnak.