Nagyot bukott a BUX - mi a gond?
Mi történt ami miatt elromlott a hangulat a nap végére?
Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője azt mondta: a befektetők negatívan értékelték egyebek mellett Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szavait. A Heti Válasznak adott interjúban a miniszter reális veszélynek tartotta, hogy valamelyik hitelminősítő esetleg ront Magyarország adósbesorolásán.
Negatívan fogadták azt is, hogy a miniszter szerint a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) való visszatérés egyértelműen a gyengeség jele volna. A Fitch Ratings, a Standard and Poor's és a Moody's Investors Service egyaránt a befektetési ajánlású osztályzati sáv alsó szintjén, "BBB mínusz", illetve a Moody's osztályzati módszertanában ugyanennek megfelelő "Baa3" hosszú távú osztályzattal tartja nyilván Magyarországot mint szuverén adóst.
A magyar besorolásokra az S and P és a Moody's leminősítés lehetőségére utaló negatív, a Fitch stabil kilátást tart érvényben. Ha bármelyik hitelminősítő rontaná a magyar államadósság osztályzatát, azzal Magyarország az adott cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, spekulatív - piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - kategóriába.
A Fitch Ratings azonban a nyáron stabilra javította az addigi negatívról a magyar adósbesorolás kilátását, vagyis levette a napirendről a magyar adósosztályzatok leminősítését.
A háttérben az uniós háátértárgyalások
Németh Sándor, a Buda-Cash Brókerház kereskedési igazgató-helyettese elmondta: rontott a hangulaton, hogy egy szerdai uniós háttértárgyalásról olyan hírek szivárogtak ki, amelyek szerint megrekedtek a tárgyalások a bankokkal. Mindkét szakértő volatilis kereskedést vár csütörtökre, amelyet elsősorban az eurózóna adósságválságáról folyó brüsszeli, feltehetően az éjszakába nyúló tárgyalás eredménye határozhat meg.
Nézzük a számokat!
A Mol 795 forinttal, 4,52 százalékkal 16.805 forintra csökkent, 2,3 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 121 forinttal, 3,40 százalékkal 3.439 forintra esett, forgalmuk 9,8 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 6 forinttal, 1,16 százalékkal 523 forintra erősödött, forgalma 425,4 millió forint volt.
A Richter papírok árfolyama 685 forinttal, 1,90 százalékkal 35.295 forintra gyengült, a részvények forgalma 236,9 millió forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 72,4 millió forintos forgalom mellett 100 forinttal, 0,53 százalékkal 18.600 forintra csökkentette értékét.