Nagyot fékezhetett a magyarországi infláció

Az üzemanyagárak csökkenése és a belépő bázishatások miatt valószínűleg jelentősen lassult az éves szintű magyarországi infláció üteme novemberben - jósolták a keddi adatismertetés előtt londoni elemzők.

Az MTI felmérésébe bevont nagy citybeli házak felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai meglehetősen széles sávban mozgó előrejelzéseket adtak, de a legborúlátóbb prognózisban is 5,6 százalékra csökkenő tizenkét havi infláció szerepel novemberre az egy hónappal korábban mért 6 százalék után. Az előrejelzési sáv derűlátóbb oldalán vannak a 4cast nevű vezető londoni pénzügyi-gazdasági tanácsadó csoport elemzői, akik hétfői becslésükben 5,3 százalékig lassuló novemberi éves inflációt valószínűsítettek. A ház szerint a várt lassulás fő tényezője az üzemanyagárak alakulása. A cég elemzőinek saját számításai szerint az üzemanyagok önmagukban 0,35 százalékponttal csökkenthették az éves inflációs rátát a múlt hónapban.
    

A 4cast elemzői szerint "a nagy kérdőjel" az élelmiszerkomponens, különös tekintettel arra, hogy november hagyományosan igen volatilis hónap az élelmiszerárak szempontjából. A 4cast elemzői arra számítanak, hogy a múlt hónapban folytatódott a gyenge nyári terméshozamokból eredő ársokk átszűrődése. Ugyanakkor a ház szerint az is tény, hogy az élelmiszerárak az előző két hónapban meglehetősen tompított mértékben reagáltak e sokkhatásra, így a 4cast szakértői nem várják a feldolgozatlan élelmiszerek jelentősebb árkiugrását.


Ugyancsak 5,3 százalékos éves inflációt jósoltak novemberre a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó gazdaságokkal foglalkozó szakértői. Előrejelzésük szerint az általuk várt jelentős inflációs lassulás fő tényezője az erőteljes éves bázishatás, amelyet egyes dohány- és alkoholfélék jövedéki adójának múlt novemberi emelése okozott. A JP Morgan londoni elemzői is a fő lassító tényezők közé sorolták emellett az üzemanyagárakat. A ház számításai szerint az üzemanyagok ára tavaly novemberben 3,4 százalékkal emelkedett, a múlt hónapban viszont csaknem 4 százalékkal csökkent. A cég elemzői szerint jóllehet az élelmiszerárak valószínűleg a szezonális átlagot meghaladó mértékben emelkedtek novemberben, ebben a komponensben is erőteljes bázishatások léptek be, és ez jó eséllyel stabilizálta az élelmiszer-árinflációt.

 

    

A Goldman Sachs (GS) globális bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői óvatosabb előrejelzést adtak: becslésük szerint 5,7 százalékig csökkenhetett novemberben a tizenkét havi magyarországi infláció. A ház londoni szakértői elismerték, hogy ez a prognózis meghaladja a citybeli konszenzust, várakozásuk szerint azonban az élelmiszer-árinfláció csak kis mértékben csökkent. A cég távlati prognózisa szerint ugyanakkor a magyarországi infláció a későbbiekben már "láthatóbb" ütemben lassulhat, ahogy az idei közvetett adóemelések kiesnek a fogyasztói árindexből. Emellett a stabilizálódó élelmiszerárak, az olajárak csökkenése, a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés és a folyamatosan gyenge hazai kereslet is hozzájárul majd az infláció későbbi lassulásához - jósolták a Goldman Sachs londoni elemzői.
  

A ház szakértői szerint ebben az inflációs környezetben nem sok oka lesz a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) arra, hogy 2014 előtt emelje alapkamatát. A GS elemzői közölték: jelenlegi előrejelzésük az, hogy az MNB további 0,75 százalékponttal csökkenti alapkamatát a jelenlegi 6,00 százalékról, feltéve, hogy ezt a forintárfolyam és a kötvényhozamok lehetővé teszik.  A Goldman Sachs londoni szakértői szerint ugyanakkor az MNB élén esedékes jövő évi váltás "bonyolítja a kamatkilátásokat". Az MNB várható kamatpályájáról valóban gyökeresen eltérő előrejelzések vannak érvényben a City elemzői közösségében. A Morgan Stanley globális befektetési szolgáltatási csoport londoni elemzőrészlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai befektetők számára összeállított hétfői prognózisukban úgy fogalmaztak, hogy "megállíthatatlannak" tűnik az MNB kamatcsökkentési lendülete, és az enyhítési ciklus valószínűleg még csak félúton jár. A ház londoni elemzőinek alapeseti előrejelzése szerint az MNB-kamat jövő nyárig 5,00 százalékra csökken tovább, de megvan annak az esélye is, hogy a monetáris tanács "még gyorsabb, és még nagyobb mértékű" enyhítést hajt végre.
    

A Morgan Stanley szakértőinek hétfői értékelése szerint akár az eddigi 1,00 százalékpontnyi MNB-kamatcsökkentés közvetett bírálataként is értelmezhető az eurójegybank (EKB) elnöke, Mario Draghi múlt heti budapesti kijelentése arról, hogy a jelentős devizaadósságú, nyitott gazdaságokban korlátozott a pénzügypolitika mozgástere. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint azonban még ha valóban kritikáról volt is szó, valószínűtlen, hogy ez bármit megváltoztatna, és korántsem ez lenne az első eset arra, hogy "a kívülállók véleménye nem sokat nyom a latban Magyarországon".  (MTI)


Tudta, hogy több ezer munkavállaló lehet megváltozott munkaképességű anélkül, hogy tudna róla?

A magyar lehetőségek jelentős része nem használja ki a mentett munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásában rejlőt, pedig sok esetben saját dolgozók között is vannak olyanok, akik jogosultak lennének erre a státuszra. A Workforce szerint egy rehabilitációs audit során az átvilágított munkavállalók átlagosan 1,5 százalékáról derül ki, hogy érintett, ami egyszerre jelenthet nagyobb biztonságot a munkavállalóknak és jelentős rehabilitációs hozzájárulást a munkáltatóknak.
2026. 07. 22. 15:00
Megosztás:

USDC stabilcoin fedezet: új korszak a kriptoderivatíváknál

Az USDC fokozatosan olyan szerepet tölt be a kriptoderivatívák piacán, amely korábban elsősorban a banki átutalásoknak, a készpénznek és az amerikai állampapíroknak jutott. A Coinbase International Exchange USDC-ben elszámolt határidős termékei, valamint a Marexhez hasonló hagyományos brókercégek digitális eszközök felé történő nyitása azt jelzi, hogy a stabilcoinok már nem csupán a kriptotőzsdék kereskedési eszközei: egyre inkább intézményi fedezeti instrumentumként is megjelennek.
2026. 07. 22. 14:00
Megosztás:

Technológiai áttörés a hematológiai diagnosztikában – sikeresen lezárult az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a NORMA Instruments Zrt. közös K+F projektje

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a NORMA Instruments Zrt. konzorciuma sikeresen lezárta a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal „Fókuszterületi innovációs projektek támogatása” pályázati felhívásának keretében megvalósított kutatás-fejlesztési projektjét. A 770,46 millió forint vissza nem térítendő állami támogatással megvalósult, több mint 1,097 milliárd forint összköltségvetésű program eredményeként egy új generációs, moduláris felépítésű, nagy látószögű optikai mérőrendszer és detektoregység került kifejlesztésre, valamint létrejött annak működő prototípusa is. A projekt során megszerzett tudás és technológiai eredmények megalapozták a piaci bevezetés előkészítését, és jelentős előrelépést jelentenek a hematológiai diagnosztika pontosságának és megbízhatóságának növelésében.
2026. 07. 22. 13:00
Megosztás:

Tovább folytatta a kamatcsökkentést az MNB

Várakozásunknak és a piaci konszenzusnak megfelelően júliusban is 25 bázisponttal 5,75%-ra csökkentette az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank. A mai döntés egyhangú volt, más lehetőséget nem tárgyaltak. A kedvező folyamatok fennmaradása esetén a nyár folyamán az alapkamat további csökkentésére lát lehetőséget a Monetáris Tanács. A továbbiakról a szeptemberi inflációs jelentés értékelése alapján döntenek majd.
2026. 07. 22. 11:00
Megosztás:

Visszatért az optimista hangulat az európai részvénypiacokra

Annak ellenére, hogy tovább éleződött a geopolitikai helyzet a Közel-Keleten és ismét feljebb araszolt a nyersolaj ára, a technológiai szektor feléledésének köszönhetően kedden javult a hangulat az európai részvénypiacokon.
2026. 07. 22. 10:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda reggelre

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 22. 09:00
Megosztás:

Miért fulladnak ki a sikeres webáruházak növekedés közben?

Egy webáruház elindítása ma már jóval egyszerűbb, mint tíz évvel ezelőtt. Egy jól felépített webshop, néhány sikeres marketingkampány és egy versenyképes termék elegendő lehet ahhoz, hogy néhány hónap alatt látványosan megugorjon a forgalom. Sok vállalkozás azonban éppen akkor kerül nehéz helyzetbe, amikor végre beindulnak az eladások. Elsőre furcsán hangzik, de a gyors növekedés legalább akkora kihívás lehet, mint a vevőszerzés. A háttérfolyamatok ugyanis sok esetben még arra a működésre vannak berendezkedve, amikor naponta 10-20 rendelést kellett összekészíteni, nem pedig 100-at vagy 200-at.
2026. 07. 22. 08:00
Megosztás:

Harmadik éve csökken az éhezés, jelentős regionális különbségek mellett

A tény, hogy 2025-ben már harmadik egymást követő évben csökkent a globális éhezés, bizonyítja, hogy lehetséges a pozitív változás ezen a téren. A helyzet azonban továbbra is törékeny és egyenetlenül oszlik meg, és nem biztosítja, hogy 2030-ig elérjük a fenntartható fejlődési célokat – derül ki A világ élelmezésbiztonságának és táplálkozásának helyzete 2026 című jelentésből, amelyet ma hozott nyilvánosságra az Egyesült Nemzetek Szervezetének öt szakosított szerve.
2026. 07. 22. 07:00
Megosztás:

10 év alatt majdnem dupla annyit vásároltak online a magyarok, mi lesz a bevásárlóközpontokkal?

Június végén elindultak a nyári leárazások az interneten, ami lépéskényszerbe hozza a hazai bevásárlóközpontokat is. Az online vásárlások erősödése mellett a fizikai boltoknak be kell bizonyítaniuk, hogy érdemes betérni hozzájuk. Az Eurostat adatai szerint 2014 és 2024 között 42 százalékról 79 százalékra nőtt azoknak a magyar internetezőknek az aránya, akik online vásároltak vagy rendeltek valamilyen terméket, illetve szolgáltatást. A Lurdy Ház szerint a személyes vásárlás akkor maradhat igazán versenyképes, ha az akciós ajánlatok mellett kényelmet, azonnali döntési lehetőséget és közösségi élményt is kínál.
2026. 07. 22. 06:00
Megosztás:

A Porsche 911 a legkeresettebb hazai álomautó

Erős első félévet zárt az 50 millió forint feletti kategória a hazai használtautó-piacon a Használtautó.hu legfrissebb adatai szerint. Január 1. és június 30. között közel 3900 érdeklődés* érkezett az igazi álomautóknak számító luxus- és szupersportmodellekre, amelyek átlagára a top 20-as mezőnyben meghaladja a 119 millió forintot. Az abszolút kedvencnek a Porsche 911 bizonyult, a toplista legdrágábban kínált modelljének átlagára pedig a 350 millió forintot is túlszárnyalta.
2026. 07. 22. 05:00
Megosztás:

Lottófőnyeremények egy rakáson - Nem történt csalás az SZTFH vizsgálata szerint

Kizárta az idegenkezűséget az áprilisi négy számsorsjátékon elért telitalálatok sorsolásait illetően a Szerencsejáték Zrt. belső vizsgálata és ezt erősítette meg a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) is. A sorsolások előkészítése és lebonyolítása jogszerűen zajlott, azok eredményét nem befolyásolta semmi – áll az SZTFH jelentésében.
2026. 07. 22. 04:00
Megosztás:

A nyugdíjasoknak mostantól már nem kell sorban állniuk sem!

A Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságának új elektronikus szolgáltatásaival számos nyugdíjügy már kényelmesen, otthonról is elintézhető.
2026. 07. 22. 03:00
Megosztás:

Kötelező villanyóra csere Magyarországon - szabályok

Sok magyar háztartásban még mindig évtizedes villanyóra méri az elfogyasztott energiát. Amikor levél érkezik a hálózati elosztótól a mérő cseréjéről, azonnal felmerül a kérdés: valóban kötelező beengedni a szerelőket, ki fizeti a munkát, és automatikusan okosmérőt kap-e a fogyasztó?
2026. 07. 22. 02:00
Megosztás:

Dohányellenes törvény! Már a teraszokon sem lehet cigizni

Jóváhagyta a dohányzásellenes törvény szigorításáról szóló javaslatát a spanyol kormány keddi ülésén Madridban, a jogszabállyal teljes füstmentességet vezetnének be a strandokon és a vendéglátóhelyek teraszain.
2026. 07. 22. 01:00
Megosztás:

Fokozott szigor a NAV-tól: részletes eredménykimutatás megbontást kér a hatóság

Az új transzferár dokumentációs rendelet egyik legfontosabb szigorítása, hogy a vállalatoknak a kapcsolt ügyletek piaci jellegét már nem elegendő cégszintű eredményekkel vagy előre meghatározott, szerződéses haszonkulcsokkal igazolniuk. Az érintett ügyletek tényleges jövedelmezőségét szegmentált eredménykimutatással, ellenőrizhető és dokumentált módon kell alátámasztaniuk.
2026. 07. 22. 00:05
Megosztás:

Ismét kamatot vágott a Magyar Nemzeti Bank

Nem okozott meglepetést a jegybank. Az előzetes várakozásoknak megfelelően, ismét 25 bázispontos kamatvágásról döntött a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ezzel 5,75 százalékra csökkent az alapkamat, az overnight betéti kamat 4,75 százalékra, míg az overnight fedezett hitel kamata 6,75 százalékra.
2026. 07. 21. 23:00
Megosztás:

A nőket jobban megviselik pénzügyileg és idegileg a váratlan kiadások

A nőket ugyanolyan gyakran érik váratlan kiadások, mint a férfiakat, de pénzügyileg és lelkileg is sokkal jobban megterheli őket – derül ki a Cofidis és az NRC közös reprezentatív Hitel Monitor felméréséből1. Minden második nőnek jelenleg nincs megtakarítása, amihez egy hirtelen jött költség esetén nyúlhatnának. Az érintettek fele stresszt, harmaduk pedig szorongást él át ilyen helyzetben.
2026. 07. 21. 22:00
Megosztás:

Nő a logisztika, de a középmezőny nyeresége 85 százalékkal esett vissza

A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) 92 tagvállalatának összesített árbevétele három év alatt több mint 150 milliárd forinttal nőtt, miközben az üzemi és az adózott eredmény is jelentősen javult. A részletes adatok azonban azt mutatják, hogy a növekedés nagyon eltérően érinti a logisztikai szereplőket. A közepes méretű vállalkozásoknál érezhetően romlik a jövedelmezőség és erősödik a finanszírozási nyomás. A szövetség szerint a következő években már nem pusztán a forgalom növekedése, hanem annak minősége lesz a versenyképesség kulcsa.
2026. 07. 21. 21:00
Megosztás:

Presser, Oláh és az olimpiai bajnokok – ismét aukciót szervez a Tűzcsiholó

Ismét árverést szervez a Tűzcsiholó Egyesület, olyan relikviákra licitálhatunk, mint Oláh Ibolya május 9-én viselt tükörbrossa, de a sportok szerelmesei is találhatnak maguknak kincseket, például olimpiai bajnokunk, Tótka Sándor aláírt mezét. A tárgyak ismét kézbe vehetőek lesznek a Művészetek Völgyében, Kapolcson a Fecske Adományboltban. A befolyt pénzből augusztus végén Tiszadobon 30 hátrányos helyzetű gyereknek és tinédzsernek szerveznek Pénzügyi tudatosság tábort.
2026. 07. 21. 20:35
Megosztás:

Az OTP és a Mol húzta új csúcsra a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2288,51 pontos, 1,62 százalékos emelkedéssel, 143 889,34 ponton történelmi csúcson zárt kedden.
2026. 07. 21. 20:00
Megosztás: