Záporoznak a pofonok a részvénypiacokra
A nemzetközi piacok korrekciót látjuk világszerte, a távol keleti tőzsdék közül csak Shanghai zárt pluszban, (Nikkei -1,3%, Heng Seng -0,86%, Shanghai +0,53%). A japán Nikkei ráadásul vészesen sokat esett az utóbbi napokban és közelíti a 200 napos mozgóátlag szintjét, ami nem vet túl jó fényt a felkelő nap országának tőzsdei teljesítményére.
Európában a bankszektor és vezette az esést, a legnagyobbak, mint a Credit Suisse, a Deutsche Bank, a UBS, HSBC, Commerzbank 2-3% közötti mínuszt könyvelhettek el, de a régiós bankpapírok közül az OTP is az egyik legnagyobbat, 4.2%-ot vesztett értékéből.
A pesszimizmus másik kiváltó oka a Meryll Lynch globális technológia leértékelő bejelentése volt, amelyek következtében komoly nehezék helyezkedett a főbb papírokra, Európában elsősorban az Infineon a Nokia és az Ericsson (2-7% mínusz), az USA-ban a Texas Instruments az Intel és a Marvell Instruments papírok viselték meg a bejelentést (3-5% veszteség), a Philadelphia SemiConductor Index -3.6% veszteséget könyvelhetett el.
A félvezető piac leértékelődésén túl az amerikai munkanélküliségi piac, amely 10% közelében jár valójában nem a teljes munkanélküliségi adatokat mutatja. Az U-3 mutató nem terjed ki azokra, akik már feladták a munkakeresést, vagy azokra, akik rész munkaidőben kénytelenek dolgozni, mialatt valójában teljes idejű állást keresnek .A szélesebb U-6 mutató közel 18%-os szinten áll. Összehasonlítás képpen az U-3 munkanélküliségi mutató csúcspontja 3.8%, az U-6-é 6.8% volt 2000 első harmadában és elemzők szerint ez a „teljes" foglalkoztatottsággal egyenértékű mutató legalább egy évtizedig nem érhető el.
A pesszimizmust növelte, hogy a Conference Board jelentése szerint a gazdasági aktivitás közel fele olyan mértékben növekedett az USA-ban, mint elemzők várták, ugyanakkor a dollár jelentős erősödésével további akadályt gördített az exportőrök és az alapanyag szektor útjába. (Solar Capital)