Még nem ért véget a hazai építőipar vesszőfutása
Májusban az építőipari termelés volumene kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel kiigazítva is 15,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Szezonálisan kiigazítva a termelés az előző havinál 4,0 százalékkal alacsonyabb volt. Az év első öt hónapjában a termelés 10,8 százalékkal esett vissza 2011 azonos időszakához képest.
Májusban mindkét építményfőcsoport termelése csökkent: az épületek építése 17,1 százalékkal, az egyéb építmények építése 13,1 százalékkal. Szezonálisan kiigazított indexek alapján az épületek építésének teljesítménye 7,2%-kal, az egyéb építményeké 2,0 százalékkal csökkent az előző havihoz képest.
Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – 14,7%-kal csökkent. Az egyéb építmények ágazat termelése 13,1%-kal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban. Az építőipari termelés mintegy kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése 16,9%-kal maradt el 2011 azonos időszakához képest.
A 2012 májusában kötött új szerződések volumene 29,1%-kal haladta meg az egy évvel ezelőttit. Az épületek építésére kötött szerződések volumene 6,9%-kal, míg az egyéb építmények építésére kötötteké 45,2%-kal nőtt a 2011. májusihoz viszonyítva. A növekedést a 2011. májusi alacsony bázis mellett a korábbi hónapokhoz hasonlóan kommunális beruházásokra, vasút- és útfelújításra kötött szerződések eredményezték.
Az építőipari vállalkozások 2012. május végi szerződésállományának volumene 2,9%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. Ezen belül a két építményfőcsoport adata ellentétesen alakult, az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 16,6%-kal kisebb, az egyéb építményeké 15,1%-kal magasabb volt, mint 2011. május végén.