TEHK jelentése, mit jelent a TEHK ÁFA kulcs?

Egy olyan adózási témát járunk most alaposan körbe, amely sok vállalkozásnak okozhat bizonytalanságot: mi is az a „TEHK” ÁFA-kulcs, mikor kell alkalmazni, és mit jelöl pontosan? Fontos, hogy a fogalom és használata terén hiteles és pontos tájékoztatás álljon rendelkezésre — hiszen az adózási szabályok eltérése komoly következményekkel járhat.

TEHK jelentése, mit jelent a TEHK ÁFA kulcs?

Mi az a TEHK?

A TEHK rövidítés a „területi hatályán kívüli” fogalmat takarja az ÁFA-jelölések között (angolul: out-of-scope). Konkrétabban: olyan ügyletet jelöl, amelynél az 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról (ÁFA tv.) szerinti teljesítés helye nem Magyarországon van, így az ügylet nem esik a magyar áfa hatálya alá. 

Példák a TEHK alkalmazására:

- Egy magyar vállalkozás külföldi (EU-n belüli vagy kívüli) szolgáltatást nyújt olyan ügyfélnek, ahol a teljesítés helye az ÁFA tv. szerint nem belföld–magyarország. 

- A számlázó rendszerben (pl. Számlázz.hu) a TEHK kulcs olyan technikai jelölés volt, amit akkor használtak, ha a magyar adózónak kiállított számla olyan ügyletet tükrözött, ahol a teljesítés nem belföldön történt. 

Mikor kell használni a TEHK-kulcsot?

A TEHK kulcs használata nem mindennapos, és számos kritikával is találkozik. Összefoglalva:

- Akkor alkalmazható, ha az ügylet nem magyarországi teljesítésű, tehát „területi hatályán kívüli”. 

- Fontos elkülöníteni azt attól, amikor az ügylet ugyan magyarországi helyszínen történik, de mégsem adóztatható — ebben az esetben más kód (pl. TAM = „tárgyi adómentes” vagy AAM = „alanyi adómentes”) lehet helytálló. 

Egy konkrét példa: a Számlázz.hu tudástára szerint a TEHK kulcs kivezetésre kerül 2025 novemberben, mert az adatszolgáltatás pontosságának növelése érdekében a számla kibocsátója jövőben köteles lesz kiválasztani, hogy melyik részletes kód (például EUFAD37, EUFADE, EUE, HO) alkalmazandó az adott ügylethez. 

- Tehát nem feltétlenül „ál­áfakulcs”, mint a 27 % vagy 5 % — sokkal inkább olyan technikai jelölés, amelynek a használata lehet, hogy túlhaladottá vált.

Miért számít fontosnak?

TEHK adókulcs jelentése mit kell használni a TEHK helyett?

- Ha helytelenül használjuk a TEHK-kulcsot, akkor az adatszolgáltatásban (pl. online számla rendszer) hibásan juttatjuk el az adatokat az Nemzeti Adó‑ és Vámhivatal (NAV) felé, ami később adóellenőrzésnél problémát jelenthet. 

- A „területi hatályán kívüli” ügylet esetén az áfa nem a magyar rendszerben keletkezik — tehát a magyar áfa nem kerül felszámításra. Ha mégis magyar áfa lenne felszámolható, de a TEHK-kódot használják, az helytelen lehet.

- A helyes kód használata segít abban, hogy a számlázó és könyvelő programok megfelelően tudjanak működni, az adatszolgáltatás megfelelhessen a technikai és jogi elvárásoknak is. 

Mit tegyen a vállalkozó?

- Mielőtt TEHK-kulcsot választ, vizsgálja meg az ügylet teljesítés helyét: az ÁFA tv. rendelkezései alapján az ügylet hol „teljesült”.

- Ha az ügylet teljesítési helye nem Magyarország, akkor tekinthető területi hatályán kívülinek — ilyen esetben a TEHK-kód lehet használható, de figyelembe kell venni, hogy a technikai szabályozás változhat.

- Mivel a Számlázz.hu szakértői szerint a TEHK használata csökken, és a számlázó rendszer új kódokat (pl. EUFAD37, EUFADE stb.) javasolnak megadni, tanácsos könyvelővel vagy adószakértővel is egyeztetni.

- A számlán mindig fel kell tüntetni a megfelelő jogszabály-hivatkozást vagy kódot, amely indokolja, hogy miért nem kerül felszámításra a magyar áfa. Könyvelési szoftverek listája szerint ez alapvető.

Összegzés

A TEHK (~ „területi hatályán kívüli”) ÁFA-kulcs nem egy hagyományos áfa-mérték (mint 27 % vagy 5 %), hanem olyan technikai jelölés, amely azt tükrözi: az adott ügylet nem Magyarország területén teljesült, így a magyar áfa szabályai nem alkalmazandók.

Ugyanakkor, mivel a szabályozás és a számlázó rendszerek részben már továbbfejlődtek, és a TEHK kód alkalmazása fokozatosan háttérbe szorul — nagy odafigyeléssel kell meghatározni az ügylet helyzetét, és szükség esetén adótanácsadóhoz fordulni.

Ha Ön vállalkozó, számlázó programot használó, vagy könyvelővel dolgozik: különösen érdemes ellenőrizni, hogy a számlázó rendszerben az Ön által választott áfakód megfelel-e az adott ügyletnek — mert a nem megfelelő kód alkalmazása adatszolgáltatási vagy adó­szakmai hibához vezethet.

A gazdasági nehézségek ellenére is növekszik a Dachser

A Dachser logisztikai szolgáltató a 2025-ös pénzügyi évben mintegy 8,3 milliárd euróra növelte bevételét. Ez 3,1 százalékkal magasabb az előző évhez képest, és új rekordot jelent a vállalat számára. A szállított mennyiség 46,7 millió tonnára emelkedett (+5,8 százalék), míg a szállítmányok száma 86,2 millióra (+3,6 százalék).
2026. 04. 15. 15:30
Megosztás:

XRP új lendületben: Japánból jöhet a kitörés kulcsa?

Az XRP ismét reflektorfénybe került, miután árfolyama az 1,38 dolláros szint közelébe emelkedett. A ralit nemcsak a növekvő kereskedési volumen és a nagybefektetők (whale-ek) felhalmozása hajtja, hanem egy jelentős fundamentális fejlemény is: Japán egyik legnagyobb technológiai vállalata integrálja a tokent saját fizetési ökoszisztémájába.
2026. 04. 15. 15:00
Megosztás:

Nő a bérfeszültség: A versenyszféra munkavállalóinak már 64 százaléka elégedetlen a fizetésével

Bár az év eleje hagyományosan a bérrendezések időszaka, idén a versenyszféra dolgozóinak kevesebb mint fele (48%) részesült emelésben. Akik kaptak is, azoknak a döntő többsége – tízből kilenc munkavállaló – mindössze 10 százalék alatti növekedést tapasztalt. 81 százalék azok aránya, akik az év hátralévő részében nem számítanak már fizetésemelésre – derült ki a Trenkwalder március második felében elvégzett munkaerő-piaci kutatásából.
2026. 04. 15. 14:30
Megosztás:

Mit várnak a szakszervezetek az új kormánytól?

A korábbinál lényegesen nagyobb figyelmet kér és remél a munkavállalók számára az új kormánytól a Magyar Szakszervezeti Szövetség, amely ennek érdekében folyamatos érdemi egyeztetést szorgalmaz az új döntéshozóknál is – reagált közleményben a MASZSZ az egyre gyakrabban elhangzó kérdésre: mit várnak a szakszervezetek az ország új irányítóitól.
2026. 04. 15. 14:00
Megosztás:

3,8 milliárd dolláros veszteség az Ethereum-királynál – merész stratégia vagy túlzott kockázat?

Drámai negyedéves jelentést tett közzé a világ legnagyobb vállalati Ethereum-tulajdonosa. A Bitmine Immersion Technologies hatalmas, 3,8 milliárd dolláros veszteséget jelentett, miközben agresszíven folytatja átalakulását bányászati cégből tőkeáttételes Ethereum-treasury vállalattá. De vajon valódi veszteségről van szó – vagy csupán könyvelési hatásról?
2026. 04. 15. 13:30
Megosztás:

Huminsav alkalmazása a mezőgazdaságban

A modern kertészet egyik legfőbb kihívása a talaj tápanyagtartalmának maximális kihasználása. Számos esetben még mindig találkozni lehet azzal a problémával, hogy bár a talaj magában hordozza a szükséges mikroelemeket, a növények mégsem tudnak megfelelően hozzáférni ezekhez.
2026. 04. 15. 13:00
Megosztás:

Mit hoz az Európai Unió új F‑gáz rendelete a hűtőipar és a hűtéstechnika számára?

Jelentős változások várhatók a hűtőipar és a hűtéstechnika területén az Európai Unió új F-gáz szabályozása miatt. A rendelet célja egyértelmű: a magas globális felmelegedési potenciállal rendelkező hűtőközegek fokozatos kiváltása alacsonyabb környezeti terhelésű alternatívákkal. Az intézkedések a következő években egyre szigorúbb követelményeket vezetnek be a hűtő- és klímatechnikai rendszerekben felhasznált fluorozott üvegházhatású gázokra és azok alkalmazási feltételeire. A változások érintik az iparág szereplőit, a berendezéseket üzemeltető vállalatokat, valamint a klímát vagy hőszivattyút használó magánszemélyeket is. Miért volt szükség az új szabályozásra, milyen változások várhatóak és mindez mit jelent a hűtőipar és a hűtéstechnika számára?
2026. 04. 15. 12:30
Megosztás:

Magyar Péter: minden jó intézkedést megtart a Tisza-kormány

Minden eddigi jó intézkedést megtart a Tisza-kormány, ez benne van a 240 oldalas programjukban is - jelentette ki az országgyűlési választáson győztes Tisza Párt miniszterelnök-jelöltje szerdán. Magyar Péter a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című, valamint az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában arról is beszélt, kormánya megalakulása után megtartják és kibővítik a rezsicsökkentést, hazahozzák az uniós forrásokat, új médiatörvényt fogadnak el és felfüggesztik a közmédia hírszolgáltatását.
2026. 04. 15. 11:30
Megosztás:

Hét éve nem törlesztettek ennyien támogatott lakáshitelt

Látványosan megugrott, és 14 ezerrel nőtt 2025. negyedik negyedévében az érvényben lévő, támogatott lakáshitel-szerződések száma, ami egyértelműen az Otthon Start hitel szeptemberi megjelenésével magyarázható – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A piaci feltételű hitelszerződések száma viszont még minimálisan csökkent is ugyanebben az időszakban, ami jól szemlélteti az új támogatott konstrukció jelentőségét.
2026. 04. 15. 11:05
Megosztás:

Éjfélkor lejár a gépjárműadó befizetésének határideje

Szerda éjfélkor jár le a gépjárműadó befizetésének határideje. Még mintegy egymillió autós nem rendezte gépjárműadóját - figyelmeztetett kora reggel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 04. 15. 10:30
Megosztás:

Békereményekre estek a hozamok, gyengült a dollár

A béketárgyalások újrakezdésébe vetett bizalom miatt tegnap az energiahordozók árai 5-7%-kal estek. Ennek megfelelően a kötvényhozamok csökkentek a fejlett piacokon, a tíz éves amerikai 4 bázisponttal, 4,25% környékére, a tíz éves német 6 bázisponttal, közeledve a 3%-hoz.
2026. 04. 15. 10:00
Megosztás:

A tárgyalások újra indulásának esélyére növekedtek az európai tőzsdék, tegnapi emelkedése után korrigált a Bux

A befektetőket világszerte megnyugtatták a közel-keleti de-eszkalációra utaló jelek, a keddi hírek szerint ugyanis az Egyesült Államok és Irán újraindíthatja a tárgyalásokat, miután Washington lépéseket tett a Hormuzi-szoros tengeri blokádjának bevezetésére. Jelenleg egyeztetések folynak egy újabb tárgyalási forduló megtartásáról a két hetes tűzszünet lejárta előtt, és beszámolók szerint a megbeszélésekre Pakisztánban kerülhet sor. Mindeközben az immáron amerikai fél által is blokkolt szoroson több Iránhoz köthető tankerhajó is áthaladt, ugyanakkor ezek nem Iránban kötöttek ki, így feltehetően nem vonatkozott rájuk az Irán külkereskedelme ellen irányuló blokád.
2026. 04. 15. 09:00
Megosztás:

Mit tegyünk ingatlaneladás előtt? Ezek a legfontosabb lépések

Egy ingatlan sikeres eladásához nem elég meghirdetni a lakást. A megfelelő időzítés, a reális árképzés és a tudatos előkészítés legalább ennyire fontos. Mire érdemes figyelni, mielőtt piacra visszük az otthonunkat?
2026. 04. 15. 08:30
Megosztás:

A Tisza a városokban, a Fidesz a kisebb településeken erősebb

Markáns különbség figyelhető meg a Tisza Párt és a Fidesz támogatottsága között a településszerkezetet tekintve - állapította meg a vasárnapi parlamenti választás eredményei alapján készített kutatásában a Republikon Intézet.
2026. 04. 15. 08:00
Megosztás:

António Costa: a ciprusi EU-csúcs a geopolitikai helyzetre adni szükséges válaszokkal foglalkozik majd

A tagállami vezetők a jelenlegi, kihívásokkal teli geopolitikai környezettel és Európa erre adandó válaszával foglalkoznak majd, valamint politikai iránymutatást adnak a 2028-2034 közötti többéves pénzügyi kerettel (MFF) kapcsolatos munkához az április 23-24-re tervezett informális uniós csúcstalálkozón - tájékoztatott António Costa, az Európai Tanács elnöke, az uniós csúcsértekezletre szóló, a tagállami vezetőknek küldött meghívólevelében kedden.
2026. 04. 15. 07:30
Megosztás:

Politikai elemző: Túl szép, hogy igaz legyen...

"Túl szép, hogy igaz legyen", hogy az új kormányzati többség egyszerre képes lesz a családi adókedvezmények megtartására, a családi pótlék növelésére, az anyáknak járó adómentesség fenntartására, az áfa csökkentésére, a nyugdíjasoknak SZÉP-kártya osztogatására – jelentette ki Nagy Attila Tibor politikai elemző az M1 aktuális csatorna 48 perc című műsorának keddi adásában.
2026. 04. 15. 07:00
Megosztás:

Közvéleménykutatók: a választási eredmény egyik oka a Fidesz politikai vaksága volt

A Tisza Párt kétharmados győzelmét hozó választási eredmény egyik oka a Fidesz politikai vaksága volt, az, hogy elhitték a párthoz közel álló kutatóintézetek által közölt adatokat - hangzott el Republikon Intézet keddi konferenciáján, amelyen közvélemény- és társadalomkutatók értékelték a választások eredményét.
2026. 04. 15. 06:00
Megosztás:

Donald Trump: újabb tárgyalások lehetnek Iránnal

Donald Trump szerint újabb tárgyalások lehetnek Iránnal a "következő két nap folyamán" - az amerikai elnök kedden egy amerikai újságnak adott interjúban beszélt az iráni konfliktus fejleményeiről.
2026. 04. 15. 05:30
Megosztás:

Márciusban rákapcsoltak a lakbérek, de záródik az „árolló”

Élénküléssel zárta a márciust a magyarországi albérletpiac. A KSH–ingatlan.com lakbérindex legfrissebb adatai szerint országosan 1,6 százalékkal nőttek a lakbérek februárhoz képest, Budapesten pedig ugyancsak 1,6 százalékos a havi szintű növekmény. Éves összevetésben országosan 7,3 százalékos drágulás következett be, ami 6,4 százalékos emelkedés kísért a fővárosban.
2026. 04. 15. 05:00
Megosztás:

Magyarország első Miyawaki-minierdő konferenciáját rendezi meg a 10 millió Fa

Április 21-én a 10 millió Fa Alapítvány az ELTE EKSZ-szel együttműködésben megrendezi Magyarország első Miyawaki-minierdő konferenciáját. Az egész napos szakmai esemény célja, hogy közös gondolkodásra és párbeszédre hívja mindazokat, akik a városi zöldfelületek jövőjét nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is formálni akarják.
2026. 04. 15. 04:00
Megosztás: