Növekedés, avagy az ördögi kör négyszögesítése

Növekedni kellene. Nem elég ugyanis a ma még nem is létező pénzügyi stabilitást megteremteni, gazdasági növekedés is kell az adósság/GDP arány csökkentéséhez és a takarékosság okozta társadalmi feszültség mérsékléséhez.

Ám hol a növekedés forrása mostanában? A munkát terhelő adókat csökkenteni kell, mert az ösztönzi a foglalkoztatást, ezúton a fogyasztást, és ettől nő a GDP - olvasható a legutóbbi EU csúcs- és nem csúcs értekezletek jegyzőkönyveiben. Persze az államháztartási hiányra is figyelni kell, jobban, mint valaha, tehát cserébe imitt-amott faragni kell az adókedvezményekből, emelni kell az áfát - teszik hozzá pragmatikusan.

 

Az Európai Parlament a napokban egyszerűen határozatba foglalta, hogy "leginkább a rövid, közép és hosszú távon is növekedést ösztönző integrált reformintézkedésekre kell összpontosítani..." Csakhogy az ilyen, egykori kelet-európai párthatározatokra emlékeztető, "kell"-ekben bővelkedő elképzelésekkel az a baj, hogy az állami beavatkozás közvetlenül nem segít szinte semmit az érezhető nagyságrendek szintjén.

 

Különösen manapság nem, amikor a jövedelmek költségvetési újraelosztása szükségképp nulla összegű játék: amit valakinek odaadnak, azt mástól el kell venni, különben borul az államháztartás, ami felér a nemzeti öngyilkossággal. Az állami beavatkozás a mai rendszerben csak a magántőke viselkedésének esetleges módosításán keresztül gyakorolhat hatást. Kérdés, hogy hol és milyet.

 

Az amerikai statisztikák töretlen, egységes szemléletben nyúlnak vissza egészen az 1920-as évekig. Ezek a számsorok így összehasonlítható alapon mutatják meg tökéletes biztonsággal, hogy a lakosság fogyasztása csak akkor és annyira nő - és lendíti a gazdasági növekedést -, amikor és amennyire a lakosság összes jövedelme - ami túlnyomórészt munkajövedelem - nő. Ezen a nagyon szoros összefüggésen és irányzaton nem változtattak sem kormányprogramok, sem kormányváltozások, sem hitelbőség, sem hitelszűke.

 

A rövidebb távú statisztikákból következtethetően ez ugyanígy volt és van Európában is. Az itt hagyományosan nagyobb arányú állami beavatkozás igen korlátozott segítő hatása csak annyiban mutatható ki, amennyiben közvetlenül a lakossági fogyasztást támogatta, vagyis amikor - több évtizeddel ezelőtt - a magas adókból széleskörű szociális juttatásokat finanszíroztak bőkezűen a fejlett európai országokban. Ha mármost a fogyasztás növekedésének majdnem egyetlen forrása a lakosság munkajövedelmének növekedése, akkor ez csak akkor lehet a gazdasági növekedés forrása, ha a munkáltatók valami okból több pénzt adnak dolgozóiknak. De miért adnának?

 

Erre a kérdésre mindig a történelem adta vagy kényszerítette ki a választ. A történelem a következő fejleményeket produkálta az utóbbi időben: Nyugat-Európában a második világháború után a bővített újratermelés megtérülésének terepe a hazai piac volt, részint mert exportpiacok alig léteztek a világ távolabbi részein, részint mert a hazai piacok óriási mennyiségi növekedési lehetőséget kínáltak a háború utáni nyomortól az 1970-es évek vége felé elért telítettségig. Ezért a tőkének érdekében állt ütemesen növelni a hazai vásárlóerőt. Ezt az érdeket erősítette a két világrendszer versenyéből fakadó politikai szükség is.

 

Utána az 1980-as évek az útkeresés válságával teltek, majd az 1990-es évek megmutatták az új utat. Szinte egyszerre hatott egy irányba három-négy nagy fejlemény. A telített, alig növekvő belső piacok nem kínáltak többé gyors, nagy megtérülést, így a fizetésemelés tere és érdeke is beszűkült. Fölfejlődtek és megnyíltak viszont hatalmas új exportpiacok a felzárkózó országokban - hagyományos kifejezéssel a "harmadik világban" -, miközben az "első két világban" véget ért az addig vélt "kommunista" alternatíva és politikai konkurencia. Ez utóbbitól és a műszaki átalakulástól a szakszervezetek ereje is megrendült.

 

Az új körülmények között semmilyen érdek nem akadályozta, hogy a munkáltatók ne lassítsák, ne szorítsák akár az infláció alá is a munkajövedelmek növekedését már a 2010-es évek elejétől, ugyanakkor a szegényebb térségek felé növekvő export versenyképessé tétele meg is követelte ezt. A lakossági fogyasztás az euróövezetben a statisztikai tévedés nagyságrendjén belül növekedett az elmúlt tíz évben, mert a lakosság összes munkajövedelme is csak annyira nőtt. Egyelőre nincs változás és nincs javaslat arra, miként lehetne a munkáltatókat ismét érdekeltté tenni az összes foglalkoztatott összes munkajövedelmének reális emelésében. Sőt, ha valamikor, akkor éppen most a legnagyobb az ellenérdekeltség. Hiszen az elmúlt egy-másfél évtizednyi fejlődés eredményeképp a mértékadó nyugat-európai cégek rég kinőtték a telített, megrekedt, növekedést nem is tápláló hazai piacokat. Érezhető béremeléstől versenyképességet vesztve visszaszorulni a hazai piacra - ez egyenlő a szériavesztéssel és a tönkremenéssel.

 

Ily módon a növekedésre "fókuszáló" európai elképzelések, az élőmunka költségének mérséklése javíthatja az export versenyképességét, ettől akár bővülhet a foglalkoztatás is, de - amint az elmúlt évtizedben bebizonyosodott - a nagyobb foglalkoztatástól nem feltétlenül nő a lakosság összes munkajövedelme, ha több ember keres összesen ugyanannyit vagy reálisan akár kevesebbet. Vagyis a növekedéspártinak reklámozott intézkedések önmagukban nem alkalmasak a hazai lakossági kereslet bővítésére, és akkor még szó sem esett az esetleges áfa-emelésről. Az utóbbi tíz-tizenöt évi európai gazdaságfejlődése "kiárazta" a lakosság jövedelmét a növekedés versenyképes forrásai közül. Így a növekedés, ha lesz, javíthatja az adósság/GDP arányt, de aligha csökkentheti a társadalmi feszültséget a takarékosságra kényszerülő EU-országokban. Ezt az ördögi kört négyszögesíteni - ez lenne a fődíjas kérdés a mai világgazdasági vetélkedőben. (MTI)

Pesszimistábbá váltak az amerikai fogyasztók

A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe júniusban 5,4 ponttal romlott, és a májusi 98,4-ről 93,0-ra esett vissza.
2025. 07. 22. 19:00
Megosztás:

A világ legnagyobb vízerőműve épül Tibeten

Li Csiang kínai miniszterelnök 2025. július közepén ünnepélyesen bejelentette, hogy Kína megkezdi a világ eddigi legnagyobb vízerőművének építését Tibetben, a Yarlung Tsangpo folyón. A projekt hivatalos engedélyét még 2024 decemberében kapta meg, de a kivitelezés konkrét elindítására csak most került sor. A beruházás célja, hogy Kína újabb lépést tegyen a karbonsemleges gazdaság felé, valamint megerősítse stratégiai pozícióját a megújuló energiaforrások piacán.
2025. 07. 22. 18:00
Megosztás:

Lazítanának az amerikai bankok szabályozásán

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter hétfőn mélyrehatóbb reformokat szorgalmazott az általa elavultnak nevezett pénzügyi szabályozási rendszerben.
2025. 07. 22. 17:00
Megosztás:

Trump nagyszabású törvénye miatt bedől az USA?

Donald Trump elnök nemrégiben elfogadott adó- és kiadási törvénye tíz év alatt 3400 milliárd dollárral növeli az Egyesült Államok költségvetési hiányát, és több millió embert hagy egészségügyi ellátás nélkül – derül ki a független Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) új becsléséből.
2025. 07. 22. 16:00
Megosztás:

Az európai tőzsde készülődik...

Ma este 22:05-kor érkezik az SAP második negyedéves eredménye, amivel Németországban is kezdetét veszi a gyorsjelentési szezon és egyúttal besűrűsödik az európai vállalati naptár is.
2025. 07. 22. 15:00
Megosztás:

A gyártástól az üzletekig az SAP megoldására fűzi fel ékszereit a Pandora

A technológia által kínált legjobb lehetőségeket szeretné használni üzlete fellendítésére és növekedése felgyorsítására a Pandora. A világ legnagyobb ékszermárkája a fogyasztói élmény fejlesztését helyezte digitális stratégiájának középpontjába, támogatásul pedig az SAP-t választotta – a jövőben az SAP S/4HANA Cloud-ot, illetve a RISE with SAP megoldást alkalmazza.
2025. 07. 22. 14:00
Megosztás:

Trump médiacége a TMTG meglepő húzással lett az egyik legnagyobb Bitcoin-befektető

Donald Trump neve eddig is erősen összefonódott a kriptovaluták világával, de most új szintre emelte a részvételét: médiavállalata, a Trump Media & Technology Group (TMTG) több mint 2 milliárd dollár értékű Bitcoint vásárolt. Ezzel a lépéssel a TMTG belépett a világ legnagyobb Bitcoin-tartalékkal rendelkező tőzsdén jegyzett vállalatai közé — és ez komoly hullámokat keltett a piacon és a politikában egyaránt.
2025. 07. 22. 13:00
Megosztás:

Egy felmérés szerint nagyobb pénzügyi tartalékokkal rendelkeznek a csehek, mint korábban

Nagyobb pénzügyi tartalékkal rendelkeznek és jobban spórolnak a csehek, mint korábban - derült ki abból az országos felmérésből, amelyet az Ipsos közvélemény-kutató intézet készített júniusban a Home Credit pénzügyi csoport megrendelésére.
2025. 07. 22. 12:00
Megosztás:

Az Ethereum új korszakba lép: egyre több cég veszi fel a mérlegébe a második legnagyobb kriptót

A vállalati szektorban eddig főként a bitcoin számított mérlegre vehető digitális eszköznek. Most azonban egyre több cég ismeri fel az Ethereum – vagyis az ether (ETH) – valódi értékét, és tesz vele komoly fogadásokat. Már nem csak a decentralizált pénzügyek jövőjére, hanem az Ethereum-alapú tokenizációra is építenek. A trend nem véletlen, és komoly pénzeket mozgat meg.
2025. 07. 22. 11:00
Megosztás:

Nagy Márton a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara újonnan kinevezett elnökével egyeztetett

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a mai napon hivatalában fogadta Dr. Keszte Róbertet a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) újonnan kinevezett elnökét, Barbara Zollmannt a DUIHK ügyvezető elnökségi tagját, valamint Dirk Wölfert a DUIHK kommunikációs osztályvezetőjét.
2025. 07. 22. 10:00
Megosztás:

Rekordszámú felvételiző, bővülő kínálat, lassuló drágulás, több vevő és kevesebb bérlő – ilyen lesz az idei a 2025-ös albérletszezon

Július 23-án, szerda este a felsőoktatási ponthatárok kihirdetésével hivatalosan is elindul az idei albérletszezon. Az ingatlan.com legfrissebb adatai alapján a bérleti díjak emelkedése továbbra is mérsékeltebb, mint a lakásáraké, ráadásul a kínálat bővülése tovább fékezheti az albérlet-drágulást.
2025. 07. 22. 09:00
Megosztás:

Saját épületeit már kizárólag zöldárammal látja el az E.ON

Tavaly a vállalatcsoport 70 telephelyét üzemeltette teljes mértékben megújuló elektromos árammal . Az E.ON teljes szén-dioxid-kibocsátása 2019-hez képest 84 százalékkal csökkent. 2024-ben összesen több mint 160 milliárd forintot fordított energiahálózatainak fejlesztésére a vállalat. A nemek közötti bérkülönbség az E.ON-nál sokkal kisebb, mint a magyarországi átlag és az Európai Uniós elvárás.
2025. 07. 22. 08:00
Megosztás:

Albérletek biztosítása: a bérbeadó vagy a bérlő köti a lakásbiztosítást?

Két nap múlva, szerdán hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, az ezt követő hetekben pedig ismét felpörög az albérletpiac: több ezer diák próbál majd az új tanintézménye közelében számára kedvező feltételekkel albérletet találni. E feltételek között gyakran elsikkad az ingatlan megfelelő biztosítottságának kérdése, sok esetben csak a károk bekövetkezte nyomán derül ki, hogy kötöttek-e megfelelő biztosítás a bérleményre.
2025. 07. 22. 06:00
Megosztás:

Átadták a Zalaegerszeget Teskánddal összekötő új kerékpárutat

Átadták hétfőn a Zalaegerszeget Teskánddal összekötő több mint négy kilométeres új kerékpárutat, amit közel 600 millió forint európai uniós támogatásból valósítottak meg - tájékoztatta a város önkormányzata hétfőn az MTI-t.
2025. 07. 22. 05:00
Megosztás:

Magyarország a végsőkig kitart az orosz gáz mellett, szemben a V4 országokkal

Az orosz gázról való leválás radikális fordulatot hozott Európában, de a V4-országok eltérő utakat választottak: Lengyelország norvég gázzal és hőszivattyúkkal vált, Szlovákia az LNG és az azeri gáz mellett tette le a voksot, Csehország a szénről áll le. Eközben Magyarország továbbra is kitart az orosz behozatal mellett, miközben vészesen közeledik a 2027-es uniós importstop. Az ELTE Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének energiaföldrajzi munkacsoportja dr. Munkácsy Béla vezetésével elemezte a helyzetet melyet a masfelfok.hu publikált.
2025. 07. 22. 04:00
Megosztás:

Nincs több haladék, augusztustól élesednek az amerikai vámok

Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap kijelentette, hogy augusztus 1. a határidő, amikor is minden országnak meg kell kezdenie a vámok fizetését az Egyesült Államok számára. Lutnick ugyanakkor hozzátette, hogy az USA augusztus 1. után is nyitott a tárgyalásokra.
2025. 07. 22. 03:00
Megosztás:

Gyengélkedik a luxuspiac: 5,5 százalékkal csökkent a Burberry negyedéves bevétele

A brit Burberry Group, a világ egyik vezető luxus ruházati és kiegészítő termékeket forgalmazó cégének bevétele 5,5 százalékkal csökkent a június végével záródott pénzügyi első negyedévében.
2025. 07. 22. 02:00
Megosztás:

A Stellantis 2,3 milliárd euró veszteséggel zárt az első fél évet

A Fiat Chrysler és a PSA Group egyesüléséből létrejött Stellantis NV autógyártó a nem végleges adatok szerint 2,3 milliárd euró veszteséggel zárta az első fél évet, szemben az egy évvel korábbi 5,6 milliárd eurós nettó nyereséggel.
2025. 07. 22. 01:00
Megosztás:

Szerdán hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat

Szerdán hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat; a fiatalok 20 órától kapnak sms-t az eredményről - mondta a felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár hétfőn az M1 aktuális csatorna műsorában.
2025. 07. 22. 00:05
Megosztás:

Több szakaszon is megújul a budai villamospálya

Július 26-tól felújítási munkák kezdődnek a főváros XII. kerületében az 56-os, a 61-es és 59-es villamosok vonalán - tudatta a BKV Zrt. közleményben az MTI-vel hétfőn.
2025. 07. 21. 23:00
Megosztás: