Növekvő kitermelés hajtja az orosz részvényeket
Az orosz olajipari óriások átirányítottak a beruházásaikat a feldolgozó és kereskedő downstream szegmensből a kutató-termelő upstream szegmensbe, aminek köszönhetően az orosz kitermelés mennyisége a következő 10 évben fenntarthatóvá válik, illetve enyhén növekszik.
De mit jelent ez a befektetőknek?
Véleményem szerint semmi újdonságot, a piaci konszenzus is ez volt, és a kitermelés alakulása rövidtávon nem igazán függ az olajártól, mivel az orosz olajkitermelők adóztatása erősen progresszív. Ami a piacot leginkább mozgatja, az sokkal inkább az olajár alakulása, hiszen az ország költségvetési bevétele erősen függ a nyersanyagáraktól. Az orosz büdzsé idén 115 dollárnál null-szaldós és hosszútávon ez a szám egyre csak növekszik az állami kiadások folyamatos emelkedése következtében. Tehát az olajár alakulása makrogazdasági fronton (államháztartási hiány, belföldi fogyasztás, beruházások, foglalkoztatottság, reformok stb.) befolyásolja az orosz piac alakulását, aminek az előrejelzése jelenlegi volatilis piaci környezetben erősen problémás. Éppen ezért úgy gondolom, hogy az egyedi vállalati történetekre érdemes fókuszálni a jelenlegi piaci helyzetben. Ilyenek például azok a lehetőségekk, amelyek a kisbefektetők számára ugyan nehezen elérhetőek, de az OTP Orosz Részvény Alapot pontosan azért hoztuk létre, hogy a kevéssé ismert, kiemelkedő hozampotenciálú befektetésekből az egyéni megtakarítók is részesedhessenek.
Sistema JSFC: Oroszország legnagyobb befektetési társasága. A három legnagyobb tőzsdén jegyzett érdekeltsége az MTS (Oroszország legnagyobb telekommunikációs vállalata), a Bashneft (olajszektor), illetve a Bashkirenergo (áramtermelő), de ezek mellett még egy sor kisebb, nem tőzsdén jegyzett vállalatban is tulajdonol. A tőzsdén jegyzett érdekeltségeinek piaci értéke jelenleg 15 milliárd dollár, míg a cég piaci kapitalizációja mindössze 7 milliárd. Tehát fél pénzen kaphatunk meg egy 15 milliárd dollár értékű részvénypakettet úgy, hogy az egyéb eszközökkel nem is számolunk. A vállalati központnak jelenleg nincsen jelentős nettó hitelállománya. Londonban és Moszkvában is kereskedhető.
OJSC Protek: Oroszország vezető gyógyszeripari vállalata. A cég a tavalyi évben jelentősen alulteljesített a gyógyszer nagykereskedelmi szektorban kialakult árverseny következtében. Ez a helyzet tavaly év végén ért véget, az azt kirobbantó cég csőd közeli helyzete következtében. Jelenleg a vállalat nagyon kedvező értékeltségen forog és a növekedési kilátások is biztatóak.
C.A.T. oil AG: Oroszország vezető olaj-kitermelési szolgáltatásokat nyújtó vállalata (Oilfield Services). Az iparági kilátások nagyon jók a megemelkedett fúrási igények következtében. Kedvező értékeltség mellett és jó növekedési kilátások mellett forog a Frankfurti tőzsdén. Ezen felül a vállalat corporate governance-e is kiemelkedő.
Surgutneftegas OAO: A vállalat Oroszország vezető olajipari vállalata. A cégnek van az egyik legrosszabb corporate governance-e az orosz vállalatok közül, viszont rendkívül olcsó. Azt nem tudja pontosan senki, hogy a vállalatnak pontosan mennyi a tényleges készpénzállománya, illetve saját részvényállománya, de a piaci konszenzus szerint jelenleg a vállalat piaci értéke körülbelül megegyezik a cég feltételezett készpénzállományával. Oroszországban 2013-ban kötelező áttérni a vállalatoknak az IFRS számviteli standard-re, ettől a vállalat transzparenciájának növekedése várható, illetve várhatóan kiderül a tényleges készpénz-, illetve saját részvényállomány. Ehhez az szükséges, hogy a kitermelés mértéke 1%-kal haladja meg a tavalyit.