Saját épületeit már kizárólag zöldárammal látja el az E.ON

Nagy lépést tett az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése terén 2024-ben az E.ON Hungária Csoport. 2024 januárjától a vállalat mintegy 70 telephelye működik 100 százalékban megújuló forrású elektromos árammal, aminek köszönhetően az éves szén-dioxid-kibocsátása több mint 2000 tonnával lett kisebb, ez az érték 3800 háztartás vagy 1000 személyautó átlagos éves kibocsátásának felel meg.
Az E.ON tulajdonú naperőművek teljesítménye 30 százalékkal nőtt, a vállalat a közeljövőben további naperőművek létesítését és még több zöldenergia vásárlását tervezi, ezzel tovább csökkentve a szén-dioxid-kibocsátást és növelve a fenntarthatóságot. A vállalati működéshez kapcsolódó teljes szén-dioxid-kibocsátás 84 százalékkal csökkent 2019-hez képest.
Az E.ON tavaly több mint 160 milliárd forintot költött áramhálózatai fejlesztésére. Új alállomások, illetve energiatárolók építésével segítette a megújuló energiaforrások – például napelemes rendszerek – hálózatra csatlakoztatását, az új ügyfelek kiszolgálását és a magasabb fokú ellátásbiztonságot. Folytatódott az okoshálózat építése is: 2024-ben 87 ezer darab okosmérőt telepítettek, így év végére már több mint 520 ezer okosmérő üzemelt. Ezzel a hálózaton lévő mérőberendezések 12 százaléka távolról küldi a központba az adatokat, nincs szükség személyes leolvasásra.
Komoly lépéseket tett a cég a fenntarthatóság társadalmi pillére terén is. A nemek közötti bérkülönbség továbbra is alacsony, mindössze 2,8 százalék, ami sokkal jobb a hazai 17,8 százalékos átlagnál, és megfelel az EU 5 százalékos elvárásának is. A munkatársak képzési ideje 25 százalékkal nőtt, 2024-ben már évente átlagosan 31 órát töltöttek fejlesztéssel. Az E.ON számára kiemelten fontos az is, hogy 2024-ben súlyos munkabaleset a munkatársak körében nem fordult elő.
“Magyarország egyik legnagyobb energiavállalataként és az energiaszektor meghatározó szereplőjeként tisztában vagyunk vele, hogy a fenntarthatóság ma már nem választás kérdése, hanem elengedhetetlen követelmény, egyben a hosszú távú versenyképesség egyik kulcsa. Az E.ON Hungáriánál elkötelezettek vagyunk a klímavédelem és a magyar gazdaság erősítése mellett, aktívan támogatva az energiaátmenetet Magyarországon. Megbízható energiahálózatainkkal, zöld technológiáinkkal és felelős működésünkkel minden nap azért dolgozunk, hogy ügyfeleinkkel közösen egy zöldebb jövőt építhessünk” – mondta Guntram Würzberg, az E.ON Hungária Csoport elnök-vezérigazgatója.
A tavalyi évben a saját tevékenységek ökológiai lábnyomának csökkentése számos területeken felgyorsult az E.ON-nál: a hulladék-hasznosítási arány 96,9 százalék, a hazai beszállítók aránya pedig továbbra is magas: 96,5 százalék. Előbbi a körforgásos gazdaságnak ad lendületet, utóbbi a magyar vállalkozások helyzetbe hozása mellett környezetvédelmi szempontból is előnyös.
Fontos mérföldkő a vállalat energiahatékonysága szempontjából az E.ON új székháza: a budapesti, Hengermalom úti irodaépület a legmagasabb energetikai és környezetvédelmi sztenderdeket tükröző BREEAM Excellent minősítéssel rendelkezik, esővíz-újrahasznosítási megoldása és a mélygarázsában biztosított e-mobilitást szolgáló töltési lehetőségeknek köszönhetően. Az épület nagymértékben hozzáférhető a speciális igényű, megváltozott munkaképességű munkatársak számára. Az E.ON további ingatlanjaiban is energiahatékonysági beruházásokat hajtott végre, melyek eredményeként tavaly több mint négyszer annyi energiát takarított meg, mint 2023-ban.
Az E.ON az elmúlt években számos nagyvállalat számára telepített napelemes rendszereket. 2024-ben egy 30 évre szóló, csoportszinten is egyedülálló léptékű PPA (Power Purchase Agreement) szerződést kötött, amelynek keretében megújuló energiát biztosít a Debrecenben épülő BMW gyár számára. A beruházás révén a gyár épületegyüttesének tetőfelületén, illetve további 24 hektáron épít naperőművet a legnagyobb hatékonyságú, tengelyes forgató szerkezetű napkövető napelemrendszerrel.
Az E.ON stratégiájának része, hogy tevékenysége során óvja a környezetet és felelősen használja a természeti erőforrásokat. 2024-ben több mint 300 helyszínen valósított meg a vállalat madárvédelmi beavatkozásokat összesen 235 millió forint értékben: földkábellel váltott ki légvezetékeket, oszlopokat alakított madárbaráttá és költőládákat helyezett ki ragadozómadarak számára. A biodiverzitás védelmében toponári naperőműve területén a benzines fűnyírást birkákkal történő legeltetésre cserélte, megnyitva az utat a naperőművek alacsony szénlábnyomú működtetése, vagyis a zöldáram-termelés további zöldítése előtt.