Nyugdíjasoknak így érdemes mobiltelefont vásárolni

Segítségkérés, ügyintézés, kapcsolattartás: egy friss, reprezentatív kutatás szerint a koronavírusjárvány következtében a hatvan év fölöttiek körében is megnőtt az igény a telefonáláson és sms-küldésen túlmutató, adatforgalmat igénylő mobilkommunikációra. Az újszerű igények kiszolgálására azonban már nem feltétlenül alkalmasak az idősebb korosztály által többségében használt 2G-s és 3G-s telefonok, így a közelgő Black Friday akciók vagy a karácsonyi ajándékvásárlás során érdemes az idősebbek számára vásárolt készülékek esetében is figyelni arra, hogy már a fejlettebb technológiájú és gyorsabb internetkapcsolatra alkalmas 4G-s vagy akár 5G-s készülékeket, valamint az adatigényüknek megfelelő mobilelőfizetést válasszunk – figyelmeztet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság.

Nyugdíjasoknak így érdemes mobiltelefont vásárolni

A tudatos vásárlói döntések különösen időszerűek év végén, amikor előbb a Black Friday, majd a karácsonyi ajándékvásárlás időszakában talán még a korábbiaknál is többen vásárolnak majd mobiltelefonokat. Az idősebbek jellemzően gyerekeik, unokáik tanácsait követik ebben a kérdésben, akik azonban eddig egyetlen kézlegyintéssel letudhatták a dolgot azzal, hogy a nagyi „úgyis csak telefonálásra használja majd”.

A koronavírus-járvány azonban alapjaiban változtatta meg hétköznapjainkat. A kiemelten veszélyeztetettek közé tartozó időskorúak tartós otthonlétre kényszerültek. A kényszerű bezártság enyhítésére tökéletes eszköz lehet az internet: a világhálón keresztül kapcsolatot tarthatnak szeretteikkel, barátaikkal. A pandémia az idősek digitalizációját is gyorsította A járvány hatására a nagyszülők generációjában is egyre többen ismerik fel a digitális kapcsolattartás modern eszközeiben rejlő lehetőségeket, hiszen így nem csupán hangban lehettek együtt az unokákkal, barátokkal, hanem – például egy videóchatben – vizuálisan is. Ehhez a döntő többség mobiltelefont használ.

Nyugdíjak utalási időpontja 2021

Az NMHH megbízásából készült, a szüleivel rendszeresen kapcsolatot tartó 35-59 évesek körében végzett kutatásból az látszik, hogy a nagymamák 82, a nagypapák 78 százaléka rendelkezik mobiltelefonnal, az idős nők mindössze 12, a férfiak 14 százaléka képes vagy lenne képes egyedül elboldogulni egy okostelefon funkcióival. Pedig a kiemelt rizikócsoportba tartozó hatvan év felettiek is egyre gyakrabban végeztek adatforgalmat igénylő tevékenységeket a COVID-19 első hulláma alatt.

„Az idősebb korosztály tagjai egyre nagyobb rutinnal használják a videóhívást, amikor például nem tudnak részt venni egy családi eseményen (52%), vagy ha valaki a családból elutazott (50%). Ötödük (22%) pedig már akkor is használja, ha csak rossz napja van, vagy éppen meg akarja beszélni a napi történéseket” – mondja Karl Károly, az NMHH Hírközlés-felügyeleti Főosztályának vezetője.

Az már most látható, hogy az okostelefonok nagy szolgálatot tesznek majd a kapcsolattartás megkönnyítésében az ünnepek idején is.

„A mobilon a megfelelő applikációk segítségével könnyen és gyorsan lehet segítséget kérni, ha baj van, el lehet intézni rajta létfontosságú dolgokat, de legfőképp tartani lehet a kapcsolatot a külvilággal olyan időkben is, amikor a személyes találkozás nem ajánlott vagy kifejezetten kerülendő” – véli Karl Károly.

Hozzátette: „az alapfunkciókat meghaladó igényeket már nem feltétlenül fedik le a korábban – kedvező áruk és rendkívül egyszerű kezelhetőségük miatt – népszerűnek számító 2G-s és 3G-s telefonok. Célszerű olyan okostelefont választani, amely mind megbízhatóságát, mind az alkalmazott technológiát (4G és 5G) tekintve képes hosszútávon is kiszolgálni a használóját”.

Az NMHH 10 pontos ajánlással – amely a mellékletben található, de a linkre kattintva is elérhető – segíti a mobiltelefon-készülék vásárlásban a fogyasztókat, az egyedi igényekre szabott mobil szolgáltatáscsomag megtalálásában pedig az NMHH kalkulátora nyújthat segítséget, hiszen a hazai mobilszolgáltatók mindegyikénél létezik elérhető áron olyan konstrukció, amelynél a népszerű üzenetküldő, audio- és videóchat-alkalmazások által felhasznált adatmennyiség nem számít bele az adatforgalomba.


A Solana nagy próbatétele: miért nem elég a memecoin-láz a SOL hosszú távú értékéhez?

A Solana az elmúlt időszakban újra a kriptopiac egyik legforgalmasabb hálózata lett. A mémcoin-őrület, az on-chain kereskedési aktivitás és a gyors tranzakciók látványos számokat hoztak, de a nagy kérdés változatlan: miből épülhet fel tartósan a SOL értéke? A rövid életű likviditási hullámok helyett a Solanának olyan alkalmazásokra van szüksége, amelyek valódi bevételt termelnek, rendszeres díjfizetőket vonzanak, és közvetlenül vagy közvetve növelik a SOL iránti keresletet.
2026. 05. 27. 13:30
Megosztás:

Fontos értesítés érkezik a vállalkozásoknak

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csaknem 80 ezer vállalkozástól várja a hétfői határidőre az élelmiszerlánc felügyeletidíj bevallását, az érintettek figyelmét erre a héten fel is hívta az adóhivatal - tájékoztatta az MTI-t szerdán az adóhatóság.
2026. 05. 27. 13:00
Megosztás:

Demográfiai fal, osztrák bérverseny, skills-alapú gondolkodás – több fronton is kihívásokkal küzd a győri régió munkaerőpiaca

Demográfiai fal, osztrák bérverseny, skills-alapú gondolkodás – több fronton is kihívásokkal küzd a győri régió munkaerőpiaca.
2026. 05. 27. 12:30
Megosztás:

Utasbiztosítás ára 2026 egy napra

Az Insura.hu legfrissebb felmérése szerint idén a nyaralni indulók 67 százaléka külföldi utat is tervez, többségük legalább egyhetes út keretében teszi majd ezt.
2026. 05. 27. 12:00
Megosztás:

Új AMM v2 szabványt javasol az XRP Ledger Foundation: erősödhet az RWA- és stabilcoin-piac

Az XRP Ledger Foundation új technikai szabványtervezetet tett közzé az Automated Market Maker, vagyis AMM rendszer második verziójára. A javaslat célja, hogy hatékonyabbá tegye az XRP Ledger natív decentralizált tőzsdéjét, javítsa a likviditást, csökkentse az árfolyamcsúszást, és stabilabb kereskedési környezetet teremtsen a valós eszközöket képviselő tokenek, a stabilcoinok és a devizapárok számára.
2026. 05. 27. 11:30
Megosztás:

A tengerentúlon estek, Európában emelkedtek a hosszú hozamok

A tízéves dollár hozam a múlt heti másfél éves csúcsáról, 4,7% közeléből esett, tegnapra 4,5% alá. Európában némi emelkedés után is érdemben a korábbi csúcsok alatt maradtak a hozamok, a tízéves német kötvényhozam 3% alatt ragadt. A dollár megőrizte erejét, az EURUSD éppen csak 1,16 felett zárt.
2026. 05. 27. 11:00
Megosztás:

A Bitmine 5,4 millió ETH-nál jár: Tom Lee szerint közeleg a kriptós szuperciklus

A Bitmine Immersion Technologies újabb hatalmas Ethereum-vásárlással erősítette meg pozícióját a kriptopiacon. A vállalat immár mintegy 5,4 millió ETH-t tart a tartalékaiban, miközben Tom Lee elnök szerint az intézményi tokenizáció és a mesterséges intelligencia új kriptós szuperciklust indíthat el.
2026. 05. 27. 10:30
Megosztás:

Kedvezőtlen hangulatban telt a keddi kereskedés a mértékadó európai tőzsdéken; emelkedett a BUX

Többségében mínuszokkal zárták a keddi kereskedést a mértékadó európai tőzsdék, az egyelőre meddőnek bizonyuló amerikai-iráni tárgyalások árnyékában.
2026. 05. 27. 09:30
Megosztás:

Évek óta nem volt ilyen olcsó a magyarok kedvenc hitele – nem csoda, hogy csúcsra jár

Tovább csökkent és már 14,33 százalékon járt márciusban a személyi kölcsönök átlagos kamata, ami majdnem négyéves mélypont. A BiztosDöntés.hu adatai szerint azonban ennél jóval olcsóbbak is vannak, az elmúlt hetekben újabb akciókat indítottak a bankok, így tovább nőtt a választék a 10 százalék alatti kamatokat kínáló hitelekből.
2026. 05. 27. 09:00
Megosztás:

Háztartási kiadások optimalizálása: hogyan spóroljon egy átlagos magyar család 2026-ban?

A KSH 2026-os adatai szerint egy átlagos magyar háztartás havi kiadásainak nagyjából 30%-a megy lakhatásra és rezsire, további 25%-a élelmiszerre, és 15%-a közlekedésre.
2026. 05. 27. 08:30
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán a keddi jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 27. 08:00
Megosztás:

Beérett a 4iG távközlési stratégiája: 118 milliárdos rekorderedmény 2025-ben

A 4iG Csoport távközlési szegmensét összefogó holdingtársaság 2025-ben kiemelkedő, 118,2 milliárd forintos adózott eredményt ért el. Köszönhetően az elmúlt két év szerkezetátalakítási programjának, a távközlési holding üzemi eredménytermelő képessége több, mint duplájára nőtt. A nyereséget a társaság arra fordítja, hogy tovább növelje értékét: a nemzetközi növekedésének támogatására és saját tőkéjének erősítésére.
2026. 05. 27. 07:30
Megosztás:

A fizetés és a stabilitás után az elfogadó közeg: ezektől érzik a munkavállalók biztonságban magukat

A munkahelyi biztonság az anyagiaknál kezdődik, és a közegnél folytatódik – ebben minden generáció egyetért. A legfiatalabbak emellett fejlődési lehetőséget, a legidősebbek pedig kiszámítható, pontosan tisztázott feladatkört várnak el azért, hogy biztonságban érezzék magukat. Azok a cégek vonzóak számukra, akiknek stabil a működésük és emellett emberközpontúan képesek működni – derül ki a Profession.hu új országos reprezentatív kutatásából.
2026. 05. 27. 07:10
Megosztás:

Nagy változás jön a magyar ingatlanpiacon

A Magyarországra jelentős nemzetközi tőkét hozó, és az ezredforduló óta több ezer milliárd forint értékű fejlesztést megvalósító ingatlanfejlesztők hazai érdekképviseleti szervezete, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) stratégiai szakmai együttműködést kezdeményez az új kormányzattal a beruházási versenyképesség, a versenysemlegesség és a kiszámítható gazdasági környezet erősítése érdekében – jelentette be az egyesület a tisztújító közgyűlését követően.
2026. 05. 27. 06:00
Megosztás:

Új gazdasági igazgató a DDC vezetésében

A Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) 2026. május 1-jétől Panik Zoltán kinevezésével új fejezetet nyitott gazdasági vezetésében. A döntés a vállalat hosszú távú működésének további megerősítését szolgálja, és illeszkedik abba a stratégiai irányba, amely a pénzügyi stabilitást, az üzleti hatékonyságot és a fenntartható növekedést helyezi középpontba.
2026. 05. 27. 05:30
Megosztás:

Hiába a javulás, van ahol még mindig luxus egyedül albérletet fenntartani

Bár javult a helyzet a korábbi évekhez képest. a medián lakbérek még mindig jelentős tételt jelentenek a nettó fizetésekhez mérve. Erre jutott az ingatlan.com friss elemzése, amely a kiadó társasházi lakások medián bérleti díját vetette össze a márciusi, kedvezmények nélküli becsült nettó átlagbérekkel.
2026. 05. 27. 05:00
Megosztás:

Az agrárminiszter június 4-ig felülvizsgálja az agrárkamara szabályozását

Az agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter június 4-ig felülvizsgálja a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló törvényt és az agrárkamara működését - derül ki a Magyar Közlönyben kedden este megjelent kormányhatározatból.
2026. 05. 27. 04:30
Megosztás:

Befektetési biztosítás vs. önálló portfólió: melyiket válassza a magyar középosztály?

Egy középosztálybeli magyar háztartás havi 50–100 ezer forintos hosszú távú megtakarítási kapacitása ma többnyire kétféle tanácsadói csatornán végződik: bankfiókban befektetési biztosításként, vagy online brókercégnél önálló portfólióként. A két út már a tájékozódás szintjén szétválik, és ez a szétválás később pénzben is megjelenik. Egyik sem rossz választás, csak más típusú befektetőnek való. A cikk az összevetést számokkal, nem ideológiával végzi el: működési logika, költségek, idő-ráfordítás és döntési keret 2026-os magyar adatokkal.
2026. 05. 27. 04:19
Megosztás:

Százezrek hiányoznak a hazai munkaerőpiacról közlemény

A magyar gazdaság működőképességének fenntartása mindig, de a jelen helyzetben kiemelkedően fontos. Ennek számos előfeltétele van, melyek közül a legkritikusabb a rendelkezésre álló munkaerő. 2025-ben éves szinten a GKI Gazdaságkutató Zrt. adatai szerint is mintegy 350-550 ezer közötti munkaerőigény jelenhetett meg a magyar munkaügyi és állásközvetítő rendszerekben, melyeknek csak mintegy 60%-át sikerült több-kevesebb nehézség árán betölteni. 150-250 ezer állás tehát részben vagy teljesen üres maradt, melyek közül legalább 65 ezer munkakör számíthat tartósan betöltetlennek ‒ mutatott rá a hazai helyzetre Horváth Tamás, a Menton Jobs Kft. tulajdonos-ügyvezetője.
2026. 05. 27. 04:00
Megosztás:

Lottó vs. kripto: melyik az okosabb fogadás a pénzedre?

A KSH adatai szerint egy átlagos magyar háztartás évi 10–15 ezer Ft-ot költ lottóra, miközben az aktív kriptobefektetők ennek 10–20-szorosát is mozgatják egyetlen pozícióban.
2026. 05. 27. 03:31
Megosztás: