Okosszerződésekkel megelőzhetőek a jogviták?

Az üzleti élet szereplői közötti tranzakciókat sokszor bonyolult, minden oldaláról bebiztosított szerződések szabályozzák. Nem véletlenül, hiszen a belőlük fakadó esetleges viták rendezése kényelmetlen, hosszú folyamat, ami számos kockázattal jár. Az okosszerződések elsősorban azért garantálnak nagyfokú biztonságot a szerződő felek számára, mert automatizált módon, emberi beavatkozás nélkül képesek joghatások kiváltására, és a kódba égetett szerződésteljesítési mechanizmus utóbb megmásíthatatlan.

Okosszerződésekkel megelőzhetőek a jogviták?

Time for Trust című tanulmányban a PwC szakértői a blockchain 2030-ig meghatározó öt alkalmazási területét azonosították. Vagyis azt, hogy miként képes a technológia teljesen átalakítani az ellátási láncok és a digitális identitás kezelésének folyamatait, valamint pénzügyeink, fizetéseink kezelését.

A blockchain okosszerződésekre és vitarendezésre vonatkozó alkalmazási területe a negyedik legjelentősebb területnek számít. Mi sem jelzi ezt jobban mint, hogy az okosszerződések globális GDP-hez való hozzájárulása 2030-ig elérheti a 73,5 milliárd dollárt.

Mennyire lehet okos egy szerződés?

„Az okosszerződések lényegében kódnyelven megfogalmazott szerződéses feltételek. Ezek a kódok miután a blokkláncba kerültek, utólag megváltoztathatatlanok, ezzel garantálják a lekódolt feltételek szerinti teljesülést, és lényegében kizárják az okosszerződés megszegésének lehetőségét. Az okosszerződések teljesen automatizáltak, nincs szükség emberi beavatkozásra a megkötésük után” - mondja Dékány Csilla, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi iroda PwC Legal jogásza.

A PwC Legal szakértő jogásza aláhúzza: az okosszerződések jogok és kötelezettségek komplex szabályozását azonban nem teszik lehetővé, és nem tudják kezelni a mérlegelést kívánó vagy egyéb szubjektív szerződéses elemeket sem. Az okosszerződés önjáró, azaz magát hajtja végre, de például nem várhatjuk el tőle, hogy megítélje, vajon a szerződő fél általában elvárható gondossággal járt-e el.

A jogviták elkerüléséhez viszont hozzájárulhatnak az okosszerződések, mivel a szerződéses feltételek, a teljesítési rend mögött számítógéppel kódolt logika és utólag megváltoztathatatlan automatizmus húzódik meg, az ilyen szerződések esetében a nem teljesítés kockázata lényegében kizárható. Jogviták inkább a programozási, adatbeviteli hibákból vagy hackertámadásokból adódhatnak.

A parancs az parancs

Az okosszerződés a benne rögzített tranzakciót az előre meghatározott feltétel bekövetkezése esetén automatikusan lefuttatja. Így viszont a tisztán blokklánc-technológián alapuló szerződésekben nem kezelhetők rugalmasan az olyan egyedi mérlegelést igénylő esetek, mint az, ha a szerződő fél éppen nem kíván az okosszerződésben rögzített valamely jogával élni. Például, ha üzleti megfontolások miatt nem szeretné a neki egyébként jogszerűen járó kötbért érvényesíteni vagy ha a szerződést megszegő félnek egyébként komplexebb kimentési lehetőségeket kívánnak biztosítani.

Dékány Csilla szerint a megoldás az lehet, ha a felek nem tisztán blokklánc alapon szerződnek, hanem egy hibrid megállapodást hoznak létre, azaz a megállapodás egyes elemeit okosszerződésben, míg más elemeit hagyományos módon rögzítik, úgy, hogy ezen elemek egy egységes megállapodást képezzenek.

Külső információ egy zárt rendszerben?

„A blockchain egyik előnyét éppen a zártsága adja. Biztosak lehetünk benne, hogy egy parancssor egy adott feltétel bekövetkezése esetén automatikusan, az előre leprogramozott rend szerint lefut. A parancssor lefutását többnyire a láncon kívülről érkező információk váltják ki. Így például, ha a külső forrásból az okosszerződés azt az információt kapja, hogy a termék beérkezett a vevő raktárába, a szerződés automatikusan megterheli a vevő elektronikus pénztárcáját a termék vételárával” – magyarázza Móczó Árpád, a PwC Magyarország technológiai tanácsadója.

Ezek a láncon kívülről érkező információknak a szerződő felek által elfogadott és optimális esetben ellenőrizhető forrásból kell származnia, ellenkező esetben azok veszélyeztetik a blokkláncon belül egyébként garantált bizonyosságot, és biztonsági sérülékenységet is okozhatnak.

Ki égesse kódba az igazságot?

Az okosszerződések az átlagember számára szoftveres támogatás nélkül, önmagukban aligha olvashatók. A szerződés „formába öntése” a programozótól és az okirat szerkesztőjétől - jellemzően a jogásztól - magas fokú együttműködést kíván.

Fontos, hogy a szerződéses jognyilatkozat akár érvénytelen is lehet, ha annak nyelvét, jelen esetben a kódot, a nyilatkozó fél nem érti. Ezen érvénytelenség megelőzésére a polgári jogi szabályok kínálhatnak a blokkláncon kívüli megoldást.

Gyorsabb kárrendezés és jogdíjfizetés

A biztosítási iparág egyik meghatározó folyamata a kárrendezés. A kárbejelentéstől a kárkifizetésig az ellenőrzési folyamatok miatt akár napok vagy hetek is eltelhetnek a biztosítás típusától függően. A kárrendezéshez kapcsolódó adminisztratív jellegű költségek jelentősen csökkenthetők az okosszerződésekre épülő biztosítási termékek bevezetésén keresztül.

Rádai Zoltán, a PwC Magyarország tanácsadója a zenei jogdíjak kezelését és elosztását is kiemeli példaként. „Ebben az esetben a komplex és specifikus szerződési feltételek, valamint a sok köztes szereplő bevonása okoz nehézséget. A művészek, dalszerzők kapcsolatban állnak a kiadókkal, akik szintén kapcsolatban állhatnak zenei streaming-szolgáltatókkal, mint például a Spotify. Az okosszerződések alkalmazásának köszönhetően a szerződéskötési és megfelelőségi ellenőrzési folyamatok, valamint a jogdíjak elosztása gyorsabb és átláthatóbb lehet. Az elosztási folyamat a hálózat minden szereplője számára nyomon követhető, illetve a blokklánchoz vitarendezési folyamat is rendelhető. A blokklánc lehetővé teszi a zenészek számára a digitális önkiadást is, azaz a kiadókkal való szerződéskötés elkerülhető” - mondja a PwC Magyarország tanácsadója

„A blockchain-alapú okosszerződések terén jogi szempontból számos kérdés merül fel. Ráadásul az okosszerződések csak az egyszerűbb logikai kapcsolatok automatizálása esetén okozhatnak hatékonyságnövekedést, a komplexebb folyamatok leképezése költséges lehet. A megoldás nagy hatással bírhat a szervezetek működésére a jövőben, de előbb azokat a rövid távú akadályokat kell feloldani, amelyek jelenleg a széles körű adaptáció útjában állnak” – teszi hozzá Dékány Csilla.

Jelentősen nőtt a Duna House adózott eredménye és árbevétele is

Az ingatlanközvetítéssel és -fejlesztéssel foglalkozó Duna House-csoport konszolidált adózott eredménye 32 százalékkal, 270 millió forintra nőtt a második negyedévben éves összevetésben, ugyanebben az időszakban a csoport nettó árbevétele 3,4 milliárd forintra emelkedett, ez 2020 második negyedévéhez képest 78 százalékos növekedés - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 29. 20:00
Megosztás:

Közel 4 százalékos volt a munkanélküliség júliusban

A munkanélküliek száma 189 ezer volt júliusban, a 3,9 százalékos munkanélküliségi ráta 0,1 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz és 0,6 százalékponttal az egy évvel korábbihoz mérve - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 29. 18:00
Megosztás:

Ekkora volt foglalkoztatottak száma az előző hónapban

Júliusban 4 millió 704 ezer volt a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 29. 16:00
Megosztás:

Javult a magyarok egészségértése

Javult a magyarok egészségértése a legtöbb területen, és emelkedett azoknak a száma, akik könnyebben megtalálják és jobban értik az egészséggel kapcsolatos információkat az elmúlt hat évben - közölte reprezentatív felmérése alapján az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerdán az MTI-vel.
2021. 08. 29. 12:00
Megosztás:

Még több ezer elektromos készüléknél hibádzik a címkecsere

A tavaly megújított energiahatékonysági címkéket március elejétől az üzletekben is ki kell helyezni. A fogyasztóvédelmi hatóság három hónapon keresztül ellenőrizte az előírás teljesülését a hagyományos és az online kereskedelemben is. Hatezer vizsgált termék több mint negyedénél volt probléma - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 28. 15:00
Megosztás:

Így spórolunk a telefonszámlán egy felmérés szerint

Elsősorban online hívásokkal és üzenetekkel igyekeznek csökkenteni a mobilhasználati költségeiket a magyarok, 47 százalékuk részesíti előnyben a csevegőapplikációkat a hagyományos mobilhívásokkal szemben, 38 százalékuk pedig inkább e-mail-eket küld SMS-helyett - derül ki a transzparens mobilcsomag-összehasonlítással foglalkozó BillKiller friss reprezentatív kutatásából.
2021. 08. 28. 09:00
Megosztás:

Vitatja a Pannónia Nyugdíjpénztár a jegybank határozatát

A Pannónia Nyugdíjpénztár nem ért egyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozatában foglaltakkal, azokat kifejezetten vitatja; a pénztár vezetése vizsgálja a jogorvoslat lehetőségét - tájékoztatta a nyugdíjpénztár az MTI-t.
2021. 08. 28. 07:00
Megosztás:

Sporttörténeti kiállítás nyílt Budapesten

Ünnepélyesen megnyitották csütörtök este a helyi sportműhelyek és sportlétesítmények történetét bemutató II. kerületi Sporthistóriák című kiállítást, amely szeptember 2-ig a Klebelsberg Kultúrkúriában, szeptember 3-tól három héten át pedig a Marczibányi téri Művelődési Központban lesz díjmentesen megtekinthető.
2021. 08. 28. 06:00
Megosztás:

A hazai halgazdálkodási ágazat profitálhat az EUROFISH tevékenységéből

Szentpéteri Sándor, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért felelős helyettes államtitkára és az AM Halgazdálkodási főosztályának vezetői Marco Frederiksennel, az Európai Halászat- és Akvakultúrafejlesztési Nemzetközi Szervezet (EUROFISH) megbízott igazgatójával egyeztettek az EUROFISH és Magyarország együttműködési lehetőségeiről, Budapesten - közölte az AM csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 28. 03:00
Megosztás:

Elkészült a szeghalmi belvízrendszer vízrendezési főműveinek rekonstrukciója

Közel 1,2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból felújították a szeghalmi belvízrendszer vízrendezési főműveit - közölte a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 28. 01:00
Megosztás:

Megszűnik a bérkerékpáros rendszer Nagykanizsán

A létrehozása után öt évvel, a magas fenntartási költségek és az alacsony kihasználtság miatt megszűnik Nagykanizsán a közösségi bérkerékpáros rendszer - egyebek mellett erről is döntött csütörtökön Nagykanizsa közgyűlése.
2021. 08. 28. 00:00
Megosztás:

Egész napos eseménnyel fejeződik be a Zenélő Budapest

Egész napos eseménnyel fejeződik be a Zenélő Budapest ingyenes koncertsorozat hetedik évada augusztus 29-én a Millenáris Széllkapu Parkban.
2021. 08. 27. 23:00
Megosztás:

110 ezer rászoruló diák kap ingyenes tanszercsomagot

Több mint 110 ezer rászoruló diáknak osztanak ki ingyenes tanszercsomagot a tanévkezdésre - közölte a lebonyolító Klebelsberg Központ elnöke csütörtökön budapesti sajtótájékoztatón.
2021. 08. 27. 20:00
Megosztás:

Kiváló minőségű a magyar dinnye, de lesz belőle elég?

Kiváló minőségű a magyar dinnye, amelynek termőterülete valamivel csökkent a pandémia hatására, de a hozama emelkedett, így bőven jut a hazai piacra és exportra is - mondta az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára Balatonvilágoson, az Agrármarketing Centrum dinnyefogyasztást ösztönző kampányának sajtótájékoztatóján.
2021. 08. 27. 17:00
Megosztás:

Az MKB Bank adózás utáni eredménye elérte a 11,6 milliárd forintot

Az MKB Bank korrigált, konszolidált adózás utáni eredménye a második negyedévben 11,6 milliárd forintot tett ki, szemben az egy évvel korábbi 0,7 milliárdos veszteséggel, illetve az első negyedévi 28,9 milliárdos eredménnyel - tájékoztatta a pénzintézet a befektetőket a Budapesti Értéktőzsde honlapján közölt jelentésben.
2021. 08. 27. 07:00
Megosztás:

Erre kérte az iskolákat az Emmi

A tanév közeledtével a higiéniás és alapvető egészségvédelmi szabályok fokozott betartására kérte az iskolákat az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) csütörtökön.
2021. 08. 27. 02:00
Megosztás:

Emelkedett az 5, 10 és 15 éves államkötvények aukciós átlaghozama

A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal kisebb összegben, 35 milliárd forintért értékesített 5, 10 és 15 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2021. 08. 27. 00:00
Megosztás:

Az E.ON Hungária Csoport marad a férfi és a női vízilabda ob I névadó főszponzora

A 2021/22-es szezonban is az E.ON Hungária Csoport lesz a női és a férfi vízilabda ob I névadó főszponzora.
2021. 08. 26. 23:00
Megosztás:

Tovább gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése

Júniusban 20,5 százalékkal magasabb volt a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára az egy évvel korábbinál, ami 3,1 százalékponttal nagyobb emelkedés az egy hónappal korábbi 17,4 százaléknál. Az élénkülésben némi szerepet játszhatott a bázishatás, mert tavaly májusról júniusra 2,5 százalékponttal, 4,5 százalékosra mérséklődött a drágulás üteme. A legnagyobb drágulást a burgonya és a tojás mutatta.
2021. 08. 26. 22:00
Megosztás:

A Nébih problémákat talált a meggyes söröknél

Meggyes söröket vizsgált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), laboratóriumi, élelmiszerbiztonsági és -minőségi szempontból mindent rendben találtak, ugyanakkor négy terméknél jelölési hibák miatt élelmiszer-ellenőrzési bírságot, hatnál pedig nem megfelelő nyomonkövetés miatt élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot szabtak ki - közölte a hivatal csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 26. 16:00
Megosztás: