Olaj árfolyamőrület - de mire fel?
Az OPEC tegnap nagy meglepetésre úgy döntött, hogy nem emeli március végétől a termelési mennyiségeket, sőt Szaúd-Arábia is jelezte, hogy további egy hónappal április végéig meghosszabbítja az önként vállalt termeléscsökkentését. Az OPEC-kel szövetkező Oroszország és Kazahsztán napi 130 ezer, illetve 20 ezer hordóval növelheti termelését a jövő hónap elejétől.
A szaúdiak az ülés után kifejtették, hogy szerintük az amerikai palatermelők nem fogják emelni a termelési mennyiséget a következő hónapok során, mivel véget ért az a politika, ami kizárólag a bányászat felfuttatásáról szól. Ez lehetővé teszi a magasabb árakat. Ez a „Drill baby, drill!”-nek nevezett folyamat 2014-ben gyakorlatilag összeomlasztotta a 100 dolláros olajárat a világon. Az Egyesült Államok az olaj és kondenzátum termelést a 2007-es napi 7 millió hordós szintről 2020 elejére napi 18 millió hordóra növelte az új termelési eljárásoknak köszönhetően. A befektetők nem a nyereség maximalizálására törekedtek, hanem kizárólag a kitermelés felfuttatására.
Az olaj (WTI) árfolyama
A mostani helyzetben azonban a finanszírozók szeretnék látni a palaszektor által felvett 200 milliárd dollár tartozást és sokszáz milliárd dollár tőkét. Emiatt a profitmaximalizálás került előtérbe, ami kisebb befektetési volument és szinten maradó termelést jelent a következő 6-12 hónapban.