Örülhettek a brókercégek - megugrott a BÉT forgalma májusban
A BÉT hétfőn közzétett havi statisztikája szerint májusban a részvénypiacon - kétszeres árfolyamértéken számolva - 1.372 milliárd forint értékben születtek üzletek, ami 41,2 százalékkal magasabb az előző havi forgalomnál.
Az élénk forgalom ugyanakkor a részvényárak jelentős esésével párosult: a tőzsde hivatalos részvényindexe, a BUX egy hónap alatt 2.661 pontot, 10,75 százalékot veszített értékéből, május végén 22.103 ponton állt. Az év első öt hónapjában 42,6 százalékkal magasabb forgalmat regisztráltak, mint tavaly ugyanebben az időszakban: az idén január-májusban 5.351 milliárd forint értékben kereskedtek a részvénypiacon, míg 2009 első öt hónapjában 3.753 milliárd forint volt a BÉT forgalma.
Májusban a teljes - a részvényeken kívül a befektetési és kárpótlási jegyek, a certifikátok, az állampapírok, a vállalati kötvények és a jelzáloglevelek adásvételét is magában foglaló - azonnali piaci forgalom 1.439 milliárd forint volt, amelynek 95,3 százalékát a részvények forgalma tette ki. Az azonnali összforgalom 42,6 százalékkal nőtt áprilishoz képest.
Az azonnali összforgalom 34,6 százalékkal nőtt áprilishoz képest A brókercégek forgalmi listájának élén májusban is ugyanaz a három cég állt, mint áprilisban, és a sorrend sem változott. Első a listán az Erste Befektetési Zrt. 295 milliárd forintos részvényforgalommal, második helyen a Concorde Értékpapír Zrt. áll 160,4 milliárd forinttal, harmadik a Cashline Értékpapír Zrt. 100,6 milliárd forintos forgalommal.
Az UniCredit Bank Hungary csak minimális lemaradással, 100,1 milliárd forintos részvényforgalommal szorult a negyedik helyre. Az ötödik és hatodik helyezett között szintén minimális a különbség: a lengyel Ipopema Securities 96,8 milliárd, a KBC Securities 96,2 milliárd forint értékben forgalmazott részvényeket a BÉT-en.
A származékos piacon májusban jelentősen bővült a devizák és a határidős BUX forgalma, míg az egyedi részvényeké stagnált. A deviza kontraktusokkal 444 milliárd forint értékben kereskedtek az áprilisi 271 milliárd forintos forgalom után.
A határidős BUX forgalma 240 milliárd forintra nőtt az áprilisi 163 milliárd forintról. Az egyedi részvényekre 266 milliárd forint értékben született határidős ügylet az előző havi 267 milliárd forintos forgalom után. Az áruszekcióban májusban 5,54 milliárd forint értékben kötöttek gabonaügyleteket az előző havi 8,4 milliárd forint után.