Oszkó - csak a kormány fegyelmén múlik a hiány mértéke

A fiskális fegyelmen múlik az idei GDP arányos államháztartási hiány mértéke Oszkó Péter pénzügyminiszter szerint, aki a kiadási előirányzatok szigorú betartásával továbbra is elérhetőnek tartja az idei 3,8 százalékos célt, és kétségtelennek nevezte, hogy a 2011-es cél tartásához további intézkedések szükségesek, de megjegyezte, hogy ez a konvergenciaprogramban is szerepelt.

A pénzügyminiszter az MTI-nek a jegybank magasabb hiány-előrejelzésére reagált csütörtökön, azt mondta: a kormány és az MNB előrejelzése közötti lényegi különbség, hogy a jegybank szerint a kormány nem tudja tartani azt a kiadási szigort, amelyet előirányzott. "Tavaly is ez volt a különbség a kormány előrejelzése és más előrejelzések között, (...) ám 2009-ben is bizonyított a kormány, bemutatta, hogy megfelelően szigorú költségvetési gazdálkodással, fegyelmezettséggel tarthatóak a szűk kiadási előirányzatok is" - mondta. Hozzátette: "ha ilyen fegyelmezett költségvetési gazdálkodást folytat egész évben a kormány, akkor tarthatóak a kiadási előirányzatok és az idei 3,8 százalékos hiánycél".

 

Az MNB szerdán közzétett Inflációs Jelentése szerint az idei GDP arányos, eredményszemléletű (ESA) államháztartási hiány 4,2, jövőre 4,3 százalék lehet. A kormány ezzel szemben a 2010-es 3,8 százalékos deficit után jövőre 2,8 százalékkal számol. Oszkó Péter kétségtelennek nevezte, hogy a jövő évi hiánycél eléréséhez további intézkedések kellenek. Példaként említette, hogy idén, nagyon szigorú intézkedésekkel és a tartalékok zárolásával ki lehet gazdálkodni a vagyonadó eltörlése miatti bevételkiesését.

 

Jövőre azonban ez már hiányozni fog, hiszen 2011-ben tovább csökken az szja, amelynek hatását nem tudja ellentételezni a vagyonadó. "Jövőre biztos, hogy további intézkedések kellenek, de ez eddig sem volt vitatott" - mondta. Arra, hogy ezek kiadáscsökkentő, vagy bevételnövelő intézkedések lehetnek-e Oszkó Péter kifejtette, bár ez már a következő kormány kompetenciája, de alapvető cél, hogy ezek az intézkedések ne rontsák a versenyképességet. Megjegyezte: a mostani kormány ennek szellemében döntött a kiadások visszafogásáról az adóemelés helyett. Az adóintézkedések pedig a fogyasztást és a vagyont érintették, így nem rontják a versenyképességet. Az ország nyilvánvaló érdekének nevezte a pénzügyminiszter, hogy a hiány leszorítása érdekében tett lépések ne rontsák a gazdaság versenyképességét. (MTI)


Július 1-jétől betiltják a szemeteszsák használatát: már most figyelmeztetik a lakókat

Több településén szigorúbb hulladékkezelési előírásokat vezetnek be: egyre több városban nem engedélyezik, hogy a lakók műanyag zacskóban helyezzék a biohulladékot a gyűjtőedényekbe.
2026. 06. 08. 01:00
Megosztás:

A TRX szabályozott amerikai tőzsdére került: új kaput nyit a TRON előtt a Bitnomial-listázás

A TRON ökoszisztéma natív tokenje, a TRX újabb fontos lépést tett az intézményi elfogadottság felé: a kriptovaluta spot kereskedésben elérhetővé vált a Bitnomial platformján, amely az Egyesült Államokban szabályozott piaci infrastruktúrát kínál.
2026. 06. 07. 23:00
Megosztás:

Tom Lee szerint az Ethereum akár 62 ezer dollárig is emelkedhet – valóban reális a 3000%-os ugrás?

Rendkívül optimista előrejelzéssel állt elő Tom Lee, a Fundstrat társalapítója és a Bitcoin- illetve Ethereum-piacon régóta ismert elemző. Lee szerint az Ethereum árfolyama a jelenlegi, nagyjából 2000 dolláros szintről akár 62 000 dollárig is emelkedhet a következő években, ami közel 3000 százalékos hozamot jelentene a befektetők számára.
2026. 06. 07. 22:00
Megosztás:

Kreml: Moszkva titkos kapcsolatokat is fenntart Kijevvel

Oroszország nyílt és titkos kapcsolatokat fenntart Kijevvel - jelentette ki Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója a Rosszija 1 televízió vasárnapi Moszkva. Kreml. Putyin című műsorának nyilatkozva.
2026. 06. 07. 21:00
Megosztás:

Nyárias meleggel kezdődik a jövő hét, de nem tart sokáig

Nyárias meleggel kezdődik a jövő hét 30 Celsius-fok körüli csúcshőmérsékletekkel, majd egy hidegfront érkezik, amely mögött visszaesik a hőmérséklet, csütörtökön napközben már csak 22-27 fok várható, és esőre, záporra, zivatarra is számítani kell. A hét végére azonban visszatér a napos, jellemzően száraz idő - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 06. 07. 20:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 23. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 07. 19:00
Megosztás:

3 kriptovaluta, amely komoly növekedési potenciált rejthet magában

A kriptovaluták világában nem ritka, hogy egy projekt technológiai szempontból sikeresnek bizonyul, miközben a hozzá tartozó token árfolyama hosszabb távon mégsem képes érdemben emelkedni. Ennek oka gyakran az, hogy a hálózat használata és a token értéke között nincs közvetlen kapcsolat, így a rendszer fejlődése nem feltétlenül jelenik meg a befektetők hozamában.
2026. 06. 07. 18:00
Megosztás:

Rákgyógyítás: az alternatív módszerek nem valódi alternatívák!

Daganatos betegség diagnózisa után sok beteg és családtag érzi úgy, hogy a kórházi kezeléseken túl is szeretne tenni a gyógyulásért. Az ingyenes, országos Rákgyógyítás Magazin új lapszáma arra figyelmeztet: különbséget kell tenni a daganatellenes kezeléseket támogató kiegészítő módszerek és az alternatívnak hirdetett eljárások között. Utóbbiakat gyakran hamis reményeket keltve kínálják a betegeknek és családtagjaiknak, kockáztatva ezzel akár az orvosi beavatkozásokkal reálisan elérhető életkilátásokat is.
2026. 06. 07. 17:00
Megosztás:

Az uniós bértranszparencia szabályok bevezetését sürgeti az Amnesty International Magyarország

Az európai uniós bértranszparencia szabályok bevezetését sürgeti a kormánynál az Amnesty International Magyarország - közölte a szervezet vasárnap az MTI-vel.
2026. 06. 07. 15:00
Megosztás:

A miniszterelnök és az oktatási miniszter is köszöntötte a pedagógusokat

A pedagógusokat köszöntötte Magyar Péter miniszterelnök és Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter vasárnap.
2026. 06. 07. 14:00
Megosztás:

A megelőzés jelentőségét emeli ki a Nébih az élelmiszerbiztonsági világnapon

A megelőzés jelentőségét emelte ki az élelmiszerbiztonsági világnap alkalmából a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vasárnap. A hivatal arra hívta fel a figyelmet, a rosszul tárolt ebéd, a nem megfelelően átsült hús vagy egy elmulasztott kézmosás is elég lehet ahhoz, hogy az élelmiszer ne táplálékot, hanem veszélyt jelentsen.
2026. 06. 07. 13:00
Megosztás:

Csökkenő forgalom mellett mérséklődött a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 0,70 százalékkal csökkenve 133 670,96 ponton fejezte be a hetet.
2026. 06. 07. 12:00
Megosztás:

Meredek jövőt jósolnak az XRP-nek – akár 70%-os zuhanás is jöhet öt éven belül

Miközben a kriptovaluta-piac továbbra is nehéz időszakon megy keresztül, egyes elemzők szerint az XRP jövője különösen bizonytalan lehet. A digitális eszközök teljes piaci kapitalizációja az elmúlt év rekordmagasságaihoz képest jelentősen visszaesett, és az XRP árfolyama is több mint kétharmadát elveszítette tavaly nyári csúcsértékének. Bár a token mögött álló technológia valós problémára kínál megoldást, egyre többen kérdőjelezik meg, hogy hosszú távon képes lesz-e megőrizni jelentőségét.
2026. 06. 07. 11:00
Megosztás:

Megnyíltak a szavazóhelyek Koszovóban

A koszovói parlamenti választáson vasárnap reggel hét órakor megnyíltak a szavazóhelyiségek. Az ország hivatalosan mintegy kétmillió választópolgára dönt a 120 fős törvényhozás új összetételéről.
2026. 06. 07. 10:00
Megosztás:

A Mol megkapta az amerikai hatóság újabb engedélyét a NIS-szel folytatott tárgyalások folytatására

A Mol Nyrt. megkapta az amerikai hatóság újabb engedélyét a NIS-szel folytatott tárgyalások folytatására - tette közzé a magyar olajtársaság a Budapesti Értéktőzsde honlapján szombat este.
2026. 06. 07. 09:00
Megosztás:

A Terra Luna Classic túlélői: akik még mindig hisznek a Do Kwon által hátrahagyott láncban

Miközben Do Kwon és a Terraform Labs már rég maga mögött hagyta az eredeti Terra ökoszisztémát, a Terra Luna Classic közössége továbbra sem adta fel. A LUNC mögött ma már nem egy központi vállalat, hanem egy sérült, megosztott, mégis kitartó globális közösség áll, amely a kriptotörténelem egyik legnagyobb összeomlása után is a visszatérésben reménykedik.
2026. 06. 07. 08:00
Megosztás:

Június 20-án indul a nyári főszezoni balatoni menetrend

Június 20-án indul, és a MÁV elektronikus rendszereiben hamarosan elérhető lesz a nyári főszezoni balatoni menetrend - jelentette be a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalára szombaton feltöltött videójában.
2026. 06. 07. 07:00
Megosztás:

Kármán András: bizalmat kapott Magyarország és a jelenlegi gazdaságpolitikai irány a három nagy hitelminősítőtől

Bizalmat kapott Magyarország és ezzel a jelenlegi költségvetési, gazdaságpolitikai irány is - írta a pénzügyminiszter szombaton a Facebook-oldalán, miután a Fitch Ratings is közzétette Magyarország hitelbesorolásáról szóló döntését.
2026. 06. 07. 06:00
Megosztás:

Június 30-ig kell teljesíteni a magyarországi vállalkozásoknak a NIS2 kiberbiztonsági auditot

Fontos határidő közeledik a hazai vállalkozások számára: június 30-ig mintegy négyezer vállalkozásnak kell sikeresen teljesíteni a NIS2 kiberbiztonsági auditot - hívta fel a figyelmet a tudományos és technológiai miniszter a Facebook-oldalán szombaton megjelent bejegyzésében. Jelezte, módosulhat a kiberbiztonsági auditorokra vonatkozó szabályozás.
2026. 06. 07. 05:00
Megosztás:

Lezárult a tizedik BÉT Részvényfutam, júniusban folytatódik a játék

Jelentős aktivitás mellett zárult a Budapesti Értéktőzsde és a Pénziránytű Alapítvány közös szervezésű tőzsdejátéka, a tizedik BÉT Részvényfutam. A megújult verseny idén webes felületen és mobilalkalmazáson keresztül is elérhető volt, és iskolás korosztálytól kezdve valamennyi érdeklődő csatlakozhatott hozzá. A három hónapon át tartó megmérettetésben összesen több mint 3000 játékos vett részt, akik közel 35 000 megbízást adtak le.
2026. 06. 07. 04:00
Megosztás: