Pofont kapott a BUX az IMF-EU tárgyalás felfüggesztése miatt

Komoly megingást okozott a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az elmúlt héten, hogy az előző hétvégén a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió küldöttsége váratlanul felfüggesztette a Magyarországgal folytatott hitel felülvizsgálati tárgyalásokat.

A tőzsde részvényindexe, a BUX 554 pontos, 2,46 százalékos csökkenéssel, 21.942,87 ponton zárt pénteken. Az index a 2009. december végi 21.227,01 pontos értékénél jelenleg 715,86 ponttal, 3,37 százalékkal magasabban áll. Az IMF-EU tárgyalások kudarca után eladói nyomással indult a hét. A BUX hétfőn közel ezer pontos csökkenéssel nyitott, majd zárásra 653 pontra mérsékelte veszteségét.

 

A forint piacán szintén pánikszerű gyengülést okozott a tárgyalások megszakadásának híre: tíz forinttal, 281 forintról 291 forintra gyengült a forint az euróhoz képest. A hét további napjain korrigált a részvénypiac - ezt támogatta a pozitív nemzetközi hangulat is -, de jóval alacsonyabb forgalom mellett, mint amilyen korábban az eséshez társult. Erősítették a bizalmat a kormány részéről megjelent nyilatkozatok is, miszerint az ország mindenképpen tartja az idén a 3,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycélt. A szakértők szerint ugyanakkor továbbra is kockázatot jelent a megállapodás elnapolása a nemzetközi hitelezőkkel, és emiatt a forint eszközök sérülékennyé válhatnak a következő időszakban.

 

Ennek jele pénteken már meg is mutatkozott, amikor is negatív hitelminősítői lépések hatására a BUX mínuszba fordult, alulteljesítve az európai tőzsdeindexeket, a forint pedig ismét elvesztette azt a nyereségét, amit a hétfőn elszenvedett veszteség óta gyűjtögetett. Pénteken a Moody's leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Magyarország befektetői adósbesorolását, a másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard and Poor's pedig az eddigi stabilról negatívra rontotta Magyarország államadósi besorolásainak kilátását. A héten az Országgyűlés elfogadta a pénzügyi törvényekhez kapcsolódó módosításokat, köztük a bankadót.

 

Az OTP saját számításai szerint a bankadó az OTP adózott eredményét csoportszinten várhatóan 29 milliárd forinttal csökkenti 2010-ben. A héten olyan sajtóhírek is felröppentek, hogy jövőre az energia- és a telekommunikációs szektorra is különadót vetnének ki, bár a kormányzat részéről ezt igyekeztek cáfolni. A híresztelés mindenesetre nem kedvezett a Mol és a Magyar Telekom részvényeinek.

 

A BÉT forgalma 99,2 milliárd forintot ért el az elmúlt héten, míg az előző hét összforgalma 93,25 milliárd forint volt. Az összforgalomból az OTP részvények adásvétele 79 százalékot tett ki, a Mol 11 százalékkal, a Magyar Telekom 3,7 százalékkal, a Richter pedig 2,8 százalékkal részesedett. A vezető részvények közül a gyógyszergyártók erősödtek, míg a többi blue chip árfolyama csökkent az elmúlt héten. Az OTP árfolyama 2,12 százalékkal csökkent, 5.031 forintra. A Mol részvények ára 5,32 százalékkal 19.500 forintra esett.

 

A Magyar Telekom 3,34 százalékot veszített értékéből, 665 forintot ért pénteken záráskor. A Richter 0,68 százalékkal 44.600 forintra erősödött. Az Egis 2,70 százalékos nyereséggel, 20.950 forinton zárta a hetet. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 10 ponttal, 0,50 százalékkal 2.006,34 pontra csökkent.


Aki jól árazza be a lakását, közel háromszor gyorsabban adja el - és kevesebbet enged az árból

Az eladó legfontosabb döntése nem az, hogy mennyit enged az alkunál, hanem hogy mennyiért hirdeti meg a lakását. A Duna House friss elemzése szerint azok a budapesti lakások, amelyeket reális áron indítottak, jellemzően 44 nap alatt gazdára találtak - míg azok, amelyeknél menet közben csökkenteni kellett az irányárat, átlagosan 125 napig, vagyis közel háromszor tovább álltak a piacon.
2026. 07. 07. 17:00
Megosztás:

A reptéri szállás egyre több családnak jelenthet praktikus megoldást a nyári szezonban

A nyári szünet indulásával családok ezrei készülnek repülős nyaralásra, de sokaknál nem maga az út, hanem az indulás előtti néhány óra okozza a legtöbb feszültséget. A hajnali járatok, a késő esti érkezések, a gyerekekkel, bőröndökkel, babakocsival járó logisztika könnyen próbára teheti a szülőket. Ilyenkor egy repülőtér melletti szállás egyszerű és kényelmes döntés lehet.
2026. 07. 07. 16:30
Megosztás:

Mit jelent az, hogy angol kanapé?

Angol kanapé vagy Chesterfield kanapé? A legfontosabb különbségek
2026. 07. 07. 16:00
Megosztás:

Egyre több magyar választ SUV-t: csaknem 30%-kal ugrott meg az érdeklődés

Élénkülést hozott a nyár első hónapja a hazai használtautó-piacon a Használtautó.hu legfrissebb, júniusi statisztikái szerint. Éves összevetésben közel 19 ezerrel nőtt az érdeklődések* száma, miközben a kínálat minőségi javulása mellett az átlagárak is megemelkedtek. Az üzemanyagtípusok versenyében a hibrid és elektromos autók mellett a benzines modellek is kimagasló hónapot zártak, a dízelmeghajtású járművek népszerűsége azonban tovább gyengült.
2026. 07. 07. 15:30
Megosztás:

Használt laptop vagy új készülék? Így hozhatod meg a legjobb döntést!

Egy laptopvásárlás előtt mindig felmerül a kérdés: a büdzséből kisebb teljesítményű, de új gépet, vagy erősebb használt laptopot vegyünk? A döntést mindig a vásárló igényei alapján kell meghozni: oda kell figyelni az ár mellett a teljesítményre, a várható élettartamra és a garanciára.
2026. 07. 07. 15:00
Megosztás:

Élelmiszerárak és a forint árfolyama tartja kordában az inflációt

A forint erősödésének és az élelmiszerárak alakulásának döntő szerepe van a fogyasztói árak kedvező alakulásában, míg a szolgáltatások ára azért táplálja az inflációt, mert a munkaigényes ágazatban nagyobb súllyal esnek latba a bérköltségek - jelezték a júniusi adatokhoz fűzött elemzésükben az MTI-nek nyilatkozó szakértők, akik biztosra veszik a jegybanki kamatcsökkentések folytatását.
2026. 07. 07. 14:30
Megosztás:

Felfüggesztheti a parlament a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének alkalmazását

Felfüggesztheti a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének alkalmazását kedden az Országgyűlés, amely dönthet az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról szóló törvényjavaslatról is. A parlament elkezdi az alaptörvény tizenhetedik módosításának vitáját.
2026. 07. 07. 14:00
Megosztás:

Az USB-töltők 80%-a megbukott az NKFH termékbiztonsági vizsgálatán

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) idén is fokozottan ellenőrzi az USB-s töltőket. Az NKFH által elrendelt vizsgálat két ütemben, emelt mintaszámmal kerül lefolytatásra tekintettel a korábbi évek kiemelkedően magas kifogásolási arányára. A hatósági fellépés célja a nem biztonságos töltők forgalomból való kiszűrése.
2026. 07. 07. 13:30
Megosztás:

Komoly pénz lehet a padláson: ezek a hétköznapi tárgyak meglepően értékesek

A magyar háztartások jelentős része nincs tisztában azzal, mekkora értékeket őrizget a padláson vagy a szekrények mélyén. Sok magyar háztartásban lapulnak régi bélyeggyűjtemények is, amelyek akár komoly értéket képviselhetnek. A digitalizáció korában sokan az interneten vagy mesterséges intelligencia segítségével próbálják meghatározni tárgyaik értékét, ami a legtöbb esetben hamis információkat ad.
2026. 07. 07. 13:00
Megosztás:

Paradigm-befektetéssel terjeszkedik az állami hátterű USDM1 stabilcoin

Újabb jelentős tőkebevonás irányította rá a figyelmet a tokenizált állampapírok és a kormányzati együttműködéssel kibocsátott stabilcoinok piacára. Az M1X Global 5,5 millió dollárt gyűjtött a Paradigm vezetésével, hogy intézményi fedezeti eszközként és állami támogatások kifizetésére is szélesebb körben használhatóvá tegye az USDM1 tokent.
2026. 07. 07. 12:30
Megosztás:

Már tízből nyolc dolgozó fiatal számít béremelésre

Az aktív kereső fiatalok 81 százaléka számít fizetésemelésre az idei évben, ami jelentős növekedést jelent az év eleji várakozásokhoz képest – derül ki a K&H ifjúsági index második negyedéves kutatásából. A dolgozó fiatalok több mint egynegyede ráadásul arra számít, hogy a bérnövekedés mértéke az inflációt is meghaladja majd, miközben jelentősen csökkent azok aránya, akik egyáltalán nem várnak változást a fizetésükben.
2026. 07. 07. 12:00
Megosztás:

Digitális pénzköltés a magyar háztartásokban

A magyar háztartások pénzügyi szokásait figyelve az elmúlt években feltűnő elmozdulás rajzolódik ki. A jövedelmek egyre nagyobb hányada csordogál olyan digitális szolgáltatások felé, amelyek néhány éve még alig léteztek.
2026. 07. 07. 12:00
Megosztás:

Ajándékpénzt adnak a bankok a befektetésért

Egyre nagyobb összegű kedvezményeket adnak a bankok azért, hogy hozzájuk vigyük a számlánkat. Az egymásra licitáló akciók között A BiztosDöntés.hu összesítése szerint elterjedőben vannak azok, amelyeknél a legvonzóbb ajándékpénzt már akkor kapják meg az ügyfelek, ha értékpapírt is vesznek vagy rendszeres megtakarítást vállalnak. Már több mint 31 500 milliárd forint értékű belföldi értékpapírja van a hazai befektetőknek, és ennek további gyarapodásához vezethetnek a bankok akció és megtakarítási programjai.
2026. 07. 07. 11:30
Megosztás:

Minimális mozgások voltak a kötvénypiacon hétfőn, miközben a befektetők a jegybanki várakozásaikat mérlegelték

Az amerikai állampapírhozamok hétfőn lényegében nem változtak, miután a háromnapos ünnepi hétvége előtt közzétett, a vártnál gyengébb amerikai foglalkoztatási adat mérsékelte a piac kamatemelési várakozásait a Federal Reserve-del kapcsolatban.
2026. 07. 07. 11:00
Megosztás:

A Stellar blokklánca 2%-ra csökkentette az ENSZ segélyezési költségeit

Új szintre emeli blokklánc-alapú segélyfizetési rendszerét az ENSZ Fejlesztési Programja. A UNDP és a Stellar Development Foundation együttműködésének célja, hogy a gyorsabb, olcsóbb és átláthatóbb digitális kifizetések 2027-re világszerte megjelenjenek a humanitárius programokban. A szíriai tesztek során a tranzakciós költségeket 10%-ról mindössze 2%-ra sikerült leszorítani.
2026. 07. 07. 10:30
Megosztás:

A techszektor húzta az amerikai piacokat hétfőn

Az amerikai piacok hétfőn jelentős emelkedéssel zártak, miután a befektetők főként olyan, a mesterséges intelligenciához kapcsolódó cégek részvényeit vásárolták, amelyek várhatóan hozzájárulnak egy erős második negyedéves eredményszezonhoz.
2026. 07. 07. 10:00
Megosztás:

Csökkenéssel zárták a napot az európai piacok, kedvező konjunktúraadatok érkeztek az eurózónát és Magyarországot tekintve

Bár emelkedéssel kezdték a napot, mínuszban zártak a főbb európai piacok a hét első napján, miután a befektetők a közelmúltbeli erőteljes emelkedést követően realizálták nyereségüket. A páneurópai Stoxx 600 a kereskedés végére 0,3% csökkent, annak ellenére, hogy a nap folyamán korábban 654,44 ponton új történelmi rekordot állított fel, miután az előző héten május közepe óta a legerősebb heti teljesítményét mutatta.
2026. 07. 07. 09:00
Megosztás:

Vegyes forintmozgás kedd reggel

Vegyesen alakult a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 07. 08:30
Megosztás:

A telkek piaca a legélénkebb, a legtöbbet a luxusingatlanok árából lehet alkudni a Velencei-tónál

A Velencei-tó környéki ingatlanpiac is megtorpant az idén, csökkent az adásvételek száma, kereslet főként az olcsóbb házak és telkek esetében érzékelhető. Eközben a drágább ingatlanoknál jelentős alkukra kell felkészülniük a tulajdonosoknak: a luxuskategóriában akár 30 százalékkal az első hirdetési ár alatt kelhetnek el az ingatlanok.
2026. 07. 07. 08:03
Megosztás:

Kanadai külügyminiszter: Románia kiemelkedő partner az atomenergetikai együttműködés terén

Románia kiemelkedő fontosságú partnere Kanadának az atomenergetikai együttműködés terén, a két ország fél évszázados együttműködése és a Romániában beüzemelt kanadai atomreaktorok más európai országok érdeklődését is felkeltették - mondta hétfőn Bukarestben a kanadai diplomácia vezetője.
2026. 07. 07. 07:00
Megosztás: