Súlyos szakemberhiány a német kis- és középvállalatoknál
Miközben a német gazdaság teljesítménye egyre jobban növekszik, a kis és középvállalatok egyre nehezebben találnak maguknak szakképzett munkaerőt. Az ország súlyos szakemberhiányban szenved: betöltetlen állások várnak mérnökökre, betegápolókra, orvosokra, matematikusokra, informatikusokra, természettudósokra és műszaki szakmunkásokra.
A munkaerőhiány nagyságrendje a 60-as évekbeli "Gastarbeiter" korszakot idézi. A toborzók figyelme ezért egyre inkább a romló gazdasági helyzetben lévő szomszédokra, a magas munkanélküliséggel sújtott Spanyolországra, Olaszországra, Portugáliára és Görögországra irányul. "A jövőben növekvő számban számíthatunk szakképzett munkaerő bevándorlására olyan európai országokból, mint Olaszország vagy Görögország" - véli Barbara Böttcher, a Deutsche Bank AG. elemzője.
A számok magukért beszélnek: Németországban 8,9 százalékos a munkanélküliség a fiatalok körében, míg Olaszországban 27,7 százalék, Spanyolországban pedig 45 százalék. A szakemberek bevándorlása kölcsönösen előnyös lenne, a dolog azonban nem ilyen egyszerű. A stuttgarti regionális ipari és kereskedelmi kamara felmérése szerint a német kis- és középvállalatoknak mindössze tíz százaléka mutat készséget képzett külföldi szakemberek felvételére. Elsősorban attól tartanak, hogy a bő éveket esetleg követő szűk években is kénytelenek lesznek majd a magas béreket tovább fizetni. Németországban ugyanis szigorú törvények védik a munkavállalókat, teszik körülményessé elbocsátásukat.
A munkaerőhiány problémájára valószínűleg az sem jelentene megoldást, ha a kis- és középvállalatok nagyobb hajlandóságot mutatnának külföldi munkaerő felvételére, mivel - ahogy arra Barbara Böttcher rámutatott - a hiány elsősorban a fiatalok számára kevésbé vonzó térségekben található. A vállalatok többsége nincs olyan szerencsés helyzetben, mint például a berlini Native Instruments. A DJ-k számára szoftver alkalmazásokat és hardver berendezéseket gyártó vállalat 250 alkalmazottjának egy negyede külföldi, a munkavégzés nyelve pedig az angol.
"Berlinben jó élni" - mondta Constantin Köhncke, a vállalat szóvivője. "Ez a tény alaposan megkönnyíti számunkra a munkaerő felvételt." Az átlagos német középvállalat azonban a jelenlegi nehézségek ellenére is minden bizonnyal meg fogja tudni találni a számára szükséges képzett munkaerőt - mégpedig Ázsiában. "Saját túlélésük érdekében át fogják telepíteni termelésüket Ázsiába" - mutatott rá Barbara Böttcher. (MTI)