Szédülés a terhesség elején: mit tegyek?
Szédülés az első trimeszterben
Sok kismama számol be arról, hogy a terhesség legelején, konkrétan az első napjaiban, heteiben tapasztalta a szédülést. Ezt a tévhitet azért érdemes tisztázni, mert nem a terhesség jele vagy a terhesség kezdetével kapcsolatos tünetegyüttes része a szédülés.
A másik fontos dolog, amellyel sokan nincsenek tisztában pedig az, hogy a terhesség elejének megállapítása nem olyan egyszerű.
A petesejt a megtermékenyítés után napokkal vagy hetekkel később ágyazódik be. Ez az időpont esetleges és változó. Ezért aztán a terhességet sem lehet napra pontosan mérni. A legtöbbször mire felfedezik és szívhanggal igazolják a terhesség létét, már az első hónapon is túl szokott lenni a kismama.
A szédülés okai
Annak ellenére, hogy a szédülésre nem kell mindenképpen számítani a terhesség alatt, maga a tünet több okból is jelen lehet. A terhesség tünetei persze trimeszterenként eltérnek.
Habár nem a terhesség legelső napjaiban, de az első trimeszterben ugrik meg az ismert és a terhességet jelző hCG hormon mennyisége a szervezetben. Ennek a következménye sokszor az alacsony vérnyomás, mely fáradékonysággal és szédüléssel is együtt járhat.
A szédülés az első trimeszterben a reggeli rosszullétek, az émelygés kísérő tünete is lehet.
Nem feltétlenül a terhesség elején, sőt, inkább annak előrehaladtával növekszik meg a kismama kalóriaigénye, mely fokozott éhséggel jár együtt. Ebben az esetben a vércukorszint csökkenése okozhat szédülést.
A szédülés megelőzése
Ha szeretnénk elkerülni a szédülést, fokozottan oda kell figyelnünk az életmódunkra. Főképpen azok a dolgok számítanak, melyekkel kapcsolatban terhességtől függetlenül tudatosnak kell lennünk.
Csak épp ilyenkor nem árt a fokozott figyelem, főleg szédülés esetén. Ilyen a rendszeres étkezés, együnk gyakran keveset, és minél egészségesebb ételeket. Igyunk sok folyadékot, mert a folyadékhiány is kellemetlen tünetekkel jár, emellett sok más okból is fontos a megfelelő folyadékbevitel.
A rendszeres mozgás is fontos a terhesség alatt is. Természetesen persze ne ilyenkor kezdjünk bele egy új sportba, ne ekkor terheljük túl a szervezetünket. A megerőltető mozgást jobb kerülni.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha azt tapasztaljuk, hogy a szédülés feltehetően nem az említett jelenségekkel áll összefüggésben. Vagy ha odafigyeltünk az életmódunkra, a szédülés pedig továbbra is fennáll, kellemetlen és rendszeres.
Ebben az esetben is érdemes először a háziorvosunkkal vagy a terhesgondozást végző nőgyógyásszal konzultálni, és ő eldönti, hogy mennyire súlyos a helyzet, esetleg szükség van-e további vizsgálatokra. Ilyen eset lehet például a vashiány, melytől nem kell megijedni, de mindenképpen kezelni kell.