Szerencse a szerencsétlenségben - nyersanyagárak esése

Szerencse a szerencsétlenségben: a világgazdaság növekedése jövőre minden jel szerint lassulásra van ítélve, de most a nyersanyagárak is esnek.

Ezzel megváltozhat az utóbbi egy-két évben tapasztalt helyzet: az, hogy a gazdaság romlását, majd csak renyhe növekedését a nyersanyagok meredek drágulása, következésképp nagy infláció kísérte, akadályozva egyes érintett központi bankokat a szükséges pénzügypolitikai enyhítésben.

 

A fedezeti alapok árcsökkenést jelző határidős fogadásai 2009. szeptember óta a legszámosabbak a nemzetközi árutőzsdék élelmiszer-szekcióiban, miközben az áremelkedést jelző fogadások száma 17 havi mélypontra került. Az ENSZ követte élelmiszerárak novemberben már ötödik hónapja csökkentek, több mint két éve nem volt ilyen hosszú sorozat.

 

A Standard and Poors's nyolc árucikket tartalmazó mezőgazdasági ármutatója (GSCI Agriculture Index) 14 havi mélypontra csökkent, a visszavonulók élén a marhahússal, a szójával és a búzával. A kakaóbab ára december második hetében már a 12-ik egymást követő kereskedési napon csökkenve - ekkora sorozat utoljára 1961-ben volt - elérte idei mélypontját. Márciusban még 32 évi csúcson volt a fő termelő országban, Elefántcsontparton tavaly novemberben kitört polgárháború miatt, de idén a helyzet rendeződött. Az áresés azonban valószínűleg nem jelez hosszú távú irányzatot. A korábbi árcsúcsokat a rossz tavalyi termések és újabban állandóan ható tényezők okozták. Ez utóbbiak közül továbbra is érezhető, hogy a mezőgazdasági területek egy részét ma már üzemanyag-növények termesztésére használják.

 

A másik tartós áremelő tényező az, hogy a világgazdasági válság enyhítésére szánt állami támogatások egy része a pénzügyi közvetítő rendszer csatornáin át utat talált a tőzsdékre, mert a gazdaságfejlesztő beruházási lehetőségek szűkösek, és az alacsony kamatok, illetve a terjedő államadósság-válság miatt az értékpapírok vonzereje gyenge. Ezért dacoltak az árak a gyenge gazdasági konjunktúrával. Ezeket a hatásokat most ellensúlyozza az idei jó termés. Például a világ gabonatermése idén 3,5 százalékkal 2,32 milliárd tonnára, minden idők rekordjára nőtt a FAO szerint.

 

Ám a tavalyi rossz termésnek is szerepe volt abban, hogy idén év elején még a hosszú távú rekordok közelébe emelkedtek az élelmiszerárak világszerte, ösztönözve az észak-afrikai és a közel-keleti lázongásokat. Jövőre viszont az első félévben a világ búzatartaléka eléri a 208,52 millió tonnát az amerikai mezőgazdasági minisztérium előrejelzése szerint, ez több mint tíz éve a legtöbbnek ígérkezik.

 

Hasonló pályát futott be idén a kőolaj, az ipari fémek és az arany ára is: a tavaszi-nyári időközi árrekordokat enyhülés követte a világgazdasági kilátások rosszabbodása miatt. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj ára április 11-én több mint két és féléves csúcsra, hordónként 127,02 dollárra hágott, annál drágább utoljára 2008. augusztus elsején volt. Nem sokkal később 100-110 dollár között stabilizálódtak az árak, és ott tartanak most is: a kincsképző spekuláció és az iráni atomprogram körüli nemzetközi konfliktus nem engedi lejjebb az árakat, annak ellenére, hogy újabban minden előrejelző intézmény újfent a világfogyasztás növekedésének lassulását jósolja.

 

A londoni fémtőzsdén jegyzett ipari fémek - a réz, az alumínium, a cink, a nikkel, az ón, az ólom - a tavaszi időközi rekordok után most 19-26 százalékkal olcsóbbak, mint tavaly év végén, miután 2010-ben 10-56 százalék között drágultak. Mindazonáltal átlagosan háromszor annyiba kerülnek most is, mint 2000-ben. Az arany azonnali ára utoljára szeptember 6-án döntött történelmi rekordot unciánként 1920,94 dolláron Londonban. Azóta olcsóbb, ahogyan a svájci frank önkorlátozása, az amerikai államadósság-válság nyári megoldása és a Fed pénzhígításának befejezése óta a dollár visszaszerezte hagyományos tartalékvaluta szerepét. Most 1660-70 dollár táján mozog az arany ára. Ám semmiképpen sem olcsó ahhoz képest, hogy az 1980. január 21-én elért, 850 dolláros árcsúcsát 2008 január 3-ig nem lépte túl. Ez több-kevésbé igaz a többi nyers- és alapanyagra is.

 

A búza havi átlagára minden idők csúcsán 2008. márciusban volt, tonnánként 280 euró fölött Párizsban, majd idén májusban ismét csúcs közelbe került 247 euró fölött. A mostani, 180 euró körüli árak viszont még mindig igen magasak a harminc éven belüli legalacsonyabbhoz, a 2010. júniusi 129 euróhoz képest.

 

A kakaó eddigi havi átlagárcsúcsa tonnánként 3.522 dollár volt 2010. januárban, idén februárban is időközi csúcsot ért el 3471 dolláron. A mostani, 2000 dollár körüli árak is igen magasak a mélyponthoz képest: ez 860 dollár volt 2000. februárban.

 

A cukor most tonnánként 610 dollár körül van az árutőzsdéken, félúton minden idők csúcsa, a 2007. novemberi 750 dollár és a harminc éven belüli mélypont, a 2009. márciusi 471 dollár között.

 

A robusta kávé mostani, tonnánként 1.880 dolláros ára előnyös minden idők csúcsához, az 1994. szeptemberi 3.660 dollárhoz és az idei csúcshoz, a márciusi 2.663 dollárhoz képest is, de harminc éven belüli mélypont, a 2001. novemberi 440 dollár vissza nem térő álom maradt.

 

A Brent kőolaj eddigi árrekordja hordónként 147,50 dollár volt, ezt 2008. július 11-én állította be, de annak az évnek a végén már csak 45,59 dollárba került. A fő baj azonban a nyersanyagokkal nem az, hogy még mindig drágák, hanem az, hogy rövid távon nagyon széles sávban ingadozik az áruk.

 

A kilengést pedig mindinkább más - politikai és tőzsdei spekulációs fejlemények - határozzák meg, mintsem a kínálat és a fogyasztás. Ebben szerencsés kivétel a mostani időszak, amikor a gyenge világgazdasági konjunktúra és a hirtelen növekvő kínálat - talán csak átmenetileg, de mindenesetre érezhetően - ellensúlyozza az áremelő tényezőket. (MTI)

Hol lesz a Coca-Cola részvény öt év múlva? – Stabilitás, osztalék és csendes növekedés

A Coca-Cola (NYSE: KO) szinte ikonikus szereplője a tőzsdének. A több mint egy évszázados múltra visszatekintő vállalat ma is a világ legnagyobb üdítőital-gyártója, és gyakran menedéknek számít a bizonytalan gazdasági időkben. Az elmúlt időszakban újra reflektorfénybe került, főleg a kereskedelmi vámok körüli aggodalmak idején. De vajon képes lesz a következő öt évben is tartani a tempót – vagy visszatér a piac alulteljesítői közé?
2025. 07. 20. 20:00
Megosztás:

Újra életbe lép a tűzgyújtási tilalom

A tartós csapadékhiány és kánikula miatt hétfőtől tűzgyújtási tilalom lép életbe Magyarország teljes területén - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vasárnap az MTI-vel.
2025. 07. 20. 19:00
Megosztás:

Napos idő után érkezik a lehűlés

A hét elején még napos, meleg, majd a hétvégén felhős idő és lehűlés várható, zápor, zivatar a hétvégéhez közeledve egyre gyakrabban alakulhat ki - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 07. 20. 17:00
Megosztás:

Újabb fejlesztés javítja az idősek biztonságát a Gondosóra programban

A legújabb fejlesztésnek köszönhetően a 112 segélyhívó szakemberei közvetlenül a Gondosóra felhasználójával tudnak kapcsolatba lépni, így a segítség még gyorsabban érkezik - közölte a miniszterelnök főtanácsadója vasárnapi Facebook-bejegyzésében.
2025. 07. 20. 15:00
Megosztás:

Jelenleg is tart az aratás, figyeljünk az utakon!

Még tart az aratási időszak, ezért országszerte a nagy mezőgazdasági munkagépek megemelkedett forgalmára kell számítani az utakon, ez pedig fokozott figyelmet és türelmet igényel minden járművezetőtől - hívta fel a figyelmet Nagy István agrárminiszter az Agrárminisztérium (AM) vasárnapi közleményében.
2025. 07. 20. 14:00
Megosztás:

44 ezer doboz sör egy Suzukiban – lebukott az italnagyker

Fennakadt az adóellenőrzésen egy ital-nagykereskedő; a cég számlái nem voltak rendben, a hivatalos bizonylatok alapján például egy alkalommal több mint 22 tonna, 44 ezer doboznyi sört szállítottak egy Suzuki Swiftben - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vasárnap az MTI-vel.
2025. 07. 20. 12:00
Megosztás:

Az iskolakezdés mentheti meg idén az áruhitelpiacot

Izgalmas hetek következnek az áruvásárlási hitelek piacán: a karácsonyi ünnepek előtti hetek mellett ugyanis a nyár második fele számít kiemelt időszaknak a piaci kereslet alakulása szempontjából – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az erősítés ugyanakkor rá is fér az áruhitelek piacára, hiszen az idei év első öt hónapja jóval visszafogottabb keresletet hozott az egy évvel korábbinál.
2025. 07. 20. 11:00
Megosztás:

Belföldi áruszállítás cégek számára

A cégtulajdonosoknak rengeteg részletre kell odafigyelniük, ha azt szeretnék, hogy a cégük sikeresen és fennakadás nélkül működjön. Különösen igaz az, ha nagy mennyiségű áru mozgatására is szükség van akár telephelyek között, akár a megrendelők által megadott címekre. Ebben a cikkünkben azt a témát járjuk körül, mire érdemes odafigyelni, ha azt szeretnénk, hogy mindig minden zökkenőmentesen menjen és az áruszállítás ne okozzon nehézségeket.
2025. 07. 20. 10:00
Megosztás:

Dönt a jegybank, jönnek a júniusi munkanélküliségi adatok

Kamatdöntő ülést tart kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa, pénteken pedig a foglalkoztatás és munkanélküliség júniusi adatait közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 07. 20. 09:00
Megosztás:

Növekvő forgalomban emelkedett a BUX a héten

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 1,34 százalékos emelkedéssel 101 262,87 pontos történelmi csúcson zárta a hetet.
2025. 07. 20. 08:15
Megosztás:

Magyarország bízik az AI-ban

Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre nagyobb hatással van a mindennapi életre, a magyarok túlnyomó többsége már most ismeri a technológia alapjait, és bízik benne, hogy a vállalatok felelősen használják az adatokat – derül ki az Ipsos legfrissebb nemzetközi AI Monitor 2025 kutatásából. A felmérés szerint az emberek nem bíznak abban, hogy az állam felelősségteljesen tudja szabályozni a mesterséges intelligenciát. A hazai válaszadók ebben a kérdésben a legpesszimistábbak közé tartoznak, és nem látják optimistán az AI gazdaságra gyakorolt hatását sem. felismerjük és értjük az AI-t?
2025. 07. 20. 07:00
Megosztás:

Bitcoin vagy Ethereum: melyik kriptó lesz a következő milliárdossá tevő eszköz?

Bár a Bitcoin és az Ethereum a világ két legnagyobb kriptovalutája, 2025-ben egészen más utat jártak be. A Bitcoin több mint 26%-ot erősödött, míg az Ethereum alig mozdult el, kevesebb mint 2%-kal nőtt eddig az évben. A kérdés így adja magát: melyik lesz a jobb befektetés a következő években? Melyik kriptoeszköz teszi majd milliomossá a legkitartóbb befektetőket?
2025. 07. 20. 06:00
Megosztás:

Külföldiek tanulnak magyarul a PTE nyári egyetemén

Több mint húsz országból érkeznek diákok Pécsre, a hétfőn kezdődő Magyar Nyelv és Kultúra Nyári Egyetemre, a magyart idegen nyelvként oktató kurzust huszonhatodik alkalommal rendezi meg a Pécsi Tudományegyetem (PTE).
2025. 07. 20. 05:00
Megosztás:

Megugrottak az érdeklődések a támogatott lakásvásárlási program hírére

Újabb keresleti hullámot indított az Otthon Start program a lakáspiacon. A zenga.hu hirdetési portál adatai szerint a bejelentés utáni hetekben 10-15 százalékkal emelkedett meg a komoly érdeklődések száma. Budapest és három vármegye kivételével a többi helyen a lakóingatlan-kínálat legalább 80 százaléka megfelel a program feltételeinek.
2025. 07. 20. 04:00
Megosztás:

Törvény lett a GENIUS-törvényből: stabilcoin-szabályozással nyit új korszakot az amerikai kriptoszektor

Egy hete még politikai huzavonák és éjszakai telefonhívások akadályozták, ma már az Egyesült Államok első jelentős kriptovaluta-törvénye – a GENIUS Act – hivatalosan is hatályba lépett. Donald Trump elnök pénteken írta alá a jogszabályt, amely a stabilcoinok szabályozására fókuszál, és új időszámítást indíthat el az amerikai kriptoszabályozás történetében.
2025. 07. 20. 03:00
Megosztás:

Bajban vagy ha 45–54 éves vagy 75 év feletti életkorú vagy Magyarországon!

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) statisztikái szerint az elmúlt öt év során jelentősen nőtt azoknak az aránya, akik bizonytalanságot élnek meg háztartásuk anyagi helyzete miatt. Ez a tendencia elsősorban a 45–54 év közöttieket, valamint a 75 év feletti korosztályt érinti. Az OTP Nyugdíjpénztár álláspontja szerint a tudatosan és időben megkezdett öngondoskodás hozzájárulhat a nyugdíjas évekre szóló pénzügyi biztonság kialakításához. Nézzük, mi a probléma oka!
2025. 07. 20. 02:00
Megosztás:

A nagy nyugdíjas-összeesküvés: hogyan védhetik meg magukat az állammal szemben a nyugdíjasok?

Elemzés történelmi példákkal a nyugdíjas érdekérvényesítés erejéről: a nyugdíjasokat sokszor a társadalom csendes tömegének tekintik – akik visszavonultak a munkától, és elfogadják a rájuk kiszabott szabályokat. Az igazság azonban ennél sokkal árnyaltabb. A történelem során többször is előfordult, hogy az idősek szervezetten felléptek a jogaik, nyugdíjaik, vagy éppen az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésük érdekében – és győztek.
2025. 07. 20. 01:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 29. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 07. 19. 23:00
Megosztás:

Magyarország továbbra is a kínai beruházások első számú európai célpontja kíván maradni

Magyarország továbbra is a kínai beruházások első számú európai célpontja kíván maradni, hiszen ezek a beruházások nagyban hozzájárulnak a gazdaság teljesítményéhez és dimenzióváltásához - jelentette ki a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
2025. 07. 19. 22:00
Megosztás:

Ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben

Országszerte ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben és azon, hogy segítsék a bajba jutott tógazdaságokat, halas- és horgásztavakat üzemeltető vállalkozásokat - mondta az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára szombaton a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Felsőbereckiben.
2025. 07. 19. 21:00
Megosztás: