Szlovéniában véget ért a teljes zárlat
Újra kinyithattak a könyvtárak, galériák és a múzeumok is. Tíz főig pedig - a megfelelő távolság betartása mellett - engedélyezik az olyan sportokat, amelyeknél a sportolók közvetlenül nem érintkeznek egymással.
Leon Cizelj, a ljubljanai Jozef Stefan kutatóintézet munkatársa, aki a kormány számára készít előrejelzéseket a járványhelyzet alakulásáról, a sajtónak nyilatkozva hétfőn elmondta: a leállás és a szigorú járványügyi intézkedések hatásosak voltak, mert csökkent a pozitív tesztek aránya.
A szakemberrel egyetértett Janez Poklukar egészségügyi miniszter is, aki kifejtette: amennyiben Szlovéniában korábban nem zártak volna le mindent tizenegy napra, most nem piros, hanem fekete besorolású lenne az ország. Ez pedig annyit jelentene, hogy a kórházakban a betegek száma elérné az 1200-at, a napi új esetek száma pedig a 1350-et.
Újabb enyhítések akkor léphetnek életbe, amikor heti bontásban ezer fő alá csökken az új fertőzöttek, valamint a kórházban kezelt betegek száma. Ebben az esetben a narancssárga szakaszba lép Szlovénia, és újraindulhat a felsőoktatási intézményekben az oktatás, tíz főig engedélyezik az összejöveteleket, kinyithatnak a vendéglátóhelyek teraszai és kerthelyiségei, valamint feloldják a lakhelyelhagyási tilalmat.
Szlovéniában hétfőre 287-tel, több mint 225 ezerre nőtt a regisztrált fertőzöttek száma. Az elmúlt napon hét beteg hunyt el, s ezzel a járvány halálos áldozatainak száma 4126-re emelkedett. A koronavírusos betegek közül 636-an vannak kórházban, 142-en intenzív osztályon.
A szomszédos Horvátországban az elmúlt napon 422 új fertőzöttet azonosítottak. A járvány kezdete óta számuk elérte a 292 938-at. Az elmúlt 24 órában 25-en haltak bele a fertőzés okozta Covid-19-betegség szövődményeibe, a halottak száma ezzel 6333-ra emelkedett. Kórházban 1953 beteget ápolnak, közülük 191-en vannak lélegeztetőgépen.
Az országban megyénként változnak a járványügyi korlátozások. Hétfőtől tizenhat megyében a 21-ből online oktatásra állnak át az iskolák, több helyen pedig szigorúbb járványügyi intézkedések léptek életbe. A nyugat-horvátországi Tengermellék-Hegyvidék megyében például bezártak a nem létfontosságú árucikkeket értékesítő üzletek, továbbá a vendéglátóhelyek teraszai és kerthelyiségei.
Az alacsony napi esetszámok részben annak a következményei, hogy mindkét országban kevesebb tesztet végeznek a hét végén, mint hétköznapokon.