Szollár - nyilvánosak a kormányzati szervek gazdálkodási és vagyoni beszámolói
Szollár Domokos pénteki sajtótájékoztatóján leszögezte: ezzel a kormány törvényi kötelezettségének tesz eleget, a dokumentumok készítésekor a kabinet figyelembe vette az Állami Számvevőszék észrevételeit. Kiemelte, hogy a kabinet beszámol az államháztartás általános pénzügyi helyzetéről, jövőbeni kötelezettségeiről, a vállalásairól, a minisztériumok, illetve a nem miniszterek alá tartozó kormányzati szervek gazdálkodásáról és vagyoni helyzetéről, az ismert, kezelhető kockázatokról.
Bejelentette: a kormány döntött arról, hogy az üvegzsebtörvény előírásait kibővítve nemcsak az 5 millió forint feletti, hanem az annál alacsonyabb mértékű szerződéseket is nyilvánosságra hozzák a tárcák április 1-től. Szollár Domokos úgy fogalmazott: a magyar államháztartás és költségvetés transzparens, korábban soha ennyi független intézmény nem figyelte az ország könyveit, "nincsenek csontvázak a szekrényben". A kormányszóvivő szerint szigorú, fegyelmezett költségvetési politikával, több fontos strukturális reformlépés elindításával tarható lesz az idei évre tervezett államháztartási hiány.
Szollár Domokos leszögezte: a dokumentum szól a hiány és a tartalékok mértékéről, a maradvány helyzetéről, az állami kezesség- és garanciavállalások állományáról, lejáratáról, a központi alrendszerek, a helyi önkormányzatok adósságáról, illetve a nemzetközi hitelcsomag felhasználásáról. Az államháztartás hiánya az első két hónapban a tervezetten alakult: a kormány várakozásai szerint az éves szinten 870 milliárd forintos hiány csaknem háromnegyede, 74 százaléka teljesül az első negyedévben, a negyed év végére ez az érték nemhogy a 100 százalékot, de még a 80 százalékot sem fogja elérni - mondta, s felhívta a figyelmet arra: a kiadások többsége az év elején jelentkezik, a bevételek pedig döntően az év végén érkeznek.
Szollár Domokos emlékeztetett: a kabinet az idén azt várja, hogy az államháztartás hiánya eredményszemléletben 3,8 százalék, a pénzforgalomban pedig 4 százalék lesz; januárban többlettel zárt az államháztartás központi alrendszere, februárban valamivel kisebb volt a hiány, így a két hónap alatt 350 milliárd forintos deficit keletkezett - pénzforgalomban, önkormányzatok nélkül -, ez az egész évre várt 879 milliárdos deficit 39,9 százaléka. Az idei hiánnyal kapcsolatban kitért arra, hogy annak mértékét növelte az, hogy 55 milliárd forinttal nagyobbak a kamatkiadások.
Emellett - mint mondta - a kormány most számolja el a MÁV 20 milliárd forintos finanszírozását; rontja a negyedéves számokat, hogy megváltozott a kórház-finanszírozás, és így az első negyedévben az intézmények több havi finanszírozást kaptak, ez 40 milliárd forint; a közszféra kereset-kiegészítése - amiatt, hogy nem havonta, hanem most ez első negyedévben kapják meg a pénzt az érintettek - 10 milliárd többlet kiadást jelent a büdzsének. Az ez évi tartalékokról szólva kiemelte: a kormány jelentősen felültervezte azokat, a kockázatok kezelésére a GDP 0,8 százalékának megfelelő tartalékot hozott létre.
Szollár Domokos elmondta, hogy az általános tartalék 57,3 milliárd forintjából 41,5 milliárd forint áll rendelkezésre; 98,6 milliárd forintos stabilitási tartalék teljes egészében rendelkezésre áll a következő kormány számára, ahogy az 50 milliárd forintos kamatkockázati tartalék is. Az állami kezesség és garanciavállalások nagysága 2.701 milliárd forint - közölte a kormányszóvivő, megjegyezve, hogy ez az összeg 2008 végéhez képest mintegy 380 milliárd forinttal emelkedett, ennek egy részét a hazai kkv-knak és exportőr vállalatoknak nyújtott állami kezesség és viszontgarancia összege teszi ki.
Az államháztartás központi alrendszerének adóssága február végén, az állami vállalatok adósága nélkül 19.515 milliárd forint - húzta alá. A nemzetközi hitelcsomag felhasználása kapcsán a szóvivő kiemelte: a nemzetközi, a 20 milliárd eurós keretből eddig 14,2 milliárd eurót használt fel a kabinet, annak jelentős részét lejáró forint-, illetve devizaadósság törlesztésére használta fel. Szollár Domokos elmondta még, hogy tavaly a költségvetésen keresztül 638 milliárd forint uniós támogatást használt fel a kabinet, ezen túl a mezőgazdaság további 320 milliárd forintos támogatáshoz jutott. Leszögezte: a helyi önkormányzatok adósságállománya a múlt év végén a becsült adatok szerint 1.012 milliárd forint volt - ebből a főváros adósságállománya 161,5 milliárd forintot tett ki -, az önkormányzati adósság csaknem fele, 470 milliárd kötvénykibocsátásból származik.
Emlékeztetett, hogy a válságkezelő kormány ezen túlmenően eddig is több lépést tett az átláthatóságért, ezek között említette egyebek között: a kabinet tavaly nyáron nyilvánosságra hozta az állami vállalatok vezetőinek juttatásait; döntési moratóriumot hirdetett meg; létrehozta a kincstárnoki rendszert. A kormányszóvivő kiemelte: a kormány továbbra is lehetőséget ad a választáson magát megmérető demokratikus pártok számára, hogy a Pénzügyminisztériumban személyes ismerjék meg az államháztartás helyzetét.