Tavaly megduplázódtak az orosz atomerőmű-építési megrendelések
A fukusimai balesetet követően felerősödött atomenergia-ellenes közhangulatban a Roszatom, amely több atomerőművet épít bármely versenytársánál, maga is megrendeléseinek visszaesésére számított. "Több éves nehéz periódusra számítottunk, nemcsak az új megrendelések területén, hanem a meglévők megtartásában is" - mondta Szergej Kirijenko. Valójában azonban az erőműépítési szerződések volumene megduplázódott tavaly, elsősorban az ázsiai megrendeléseknek köszönhetően.
A Roszatom jelenleg Kínában, Vietnamban, Indiában, Iránban és Törökországban épít atomerőművet. Az idén januárban 21 atomreaktor-építési megrendelése volt, szemben a tavaly januári 12-vel. A bel- és külföldi megrendelések összértéke 10 éves időhorizonton belül meghaladja az 50 milliárd dollárt. Kirijenko elmondta, hogy 2020-ra a Roszatom az évente beérkező megrendelések összértékét kívánja 50 milliárd dollárra emelni. Az IAEA Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (International Atomic Energy Agency) szerint az atomenergia-felhasználás az elkövetkező két évtizedben megduplázódhat még annak ellenére is, hogy az új erőműépítések indulásának száma tavaly háromra esett vissza a 2010-es 16-ról.
A fukusimai atombaleset kételyeket támasztott a technológia biztonságával szemben, ezért Németország, Svájc és Belgium a technológia teljes feladása és a megújítható energiaforrásokra való átállás mellett döntött. Oroszország rendelkezik a világ urándúsítási kapacitásának 40 százalékával, évente mintegy 3 milliárd dollár értékben exportál nukleáris üzemanyagot, árengedménnyel azoknak az ügyfeleinek, akik az erőművet is nála rendelték meg. A Roszatom tavaly 35 százalékkal növelte dúsítotturán-termelését. A Roszatom tavaly 17 milliárd dollár (500 milliárd rubel) nyereséget ért el. (MTI)