Tovább gyilkolták a BUX-ot a héten, mi történt?
A BUX hétfőn 17 ezer pont alá esett, és egész héten nem tudott e szint fölé kapaszkodni. Pénteken 16.779,45 ponton zárt az index, egy hét alatt 1,54 százalékkal, 262 ponttal csökkent az értéke az előző heti, közel 1.200 pontos visszaesést követően.
A részvénypiacon 79,09 milliárd forint értékben születtek üzletek az előző hét 88,65 milliárd forintos forgalma után. A vezető részvények vegyesen zárták a hetet.
Nemzetközi hatások
Hétfőn még folytatódott a lejtmenet a tőzsdéken az előző heti nagy visszaesések után, a nyugat-európai piacok kétéves mélypontokra süllyedtek. A hét további részében viszont javultak a tőzsdemutatók. Ehhez egyebek közt hozzájárult, hogy Németország és Franciaország megerősítette elkötelezettségét Görögország euróövezetben tartása, következésképp megsegítése iránt. A devizapiacok mellett a részvénypiacokon is segített a nagy jegybankok csütörtöki bejelentése összehangolt akciójukról, amellyel jelentősen növelni kívánják a dollárlikviditást az euróövezeti bankrendszer részére.
A magyar piac kevéssé volt vevő az optimizmusra
A javuló globális részvénypiaci hangulat a BÉT-en csak korlátozottan éreztette hatását, a CIB Bank értékelése szerint ez jelzi az ország megítélésében az elmúlt napokban bekövetkezett negatív változásokat.
A hazai piacon a figyelem középpontjában a devizahitelek végtörlesztésére vonatkozó javaslat állt. A javaslatról a héten minden nap újabb és újabb részletek derültek ki, amelyek alapján egyre szűkült azok köre, akik élni tudnak majd a lehetőséggel. A törvényjavaslatot pénteken nyújtották be a parlamentnek. A piaci szakemberek szerint a végtörlesztés továbbra is kockázatot jelent a forintra nézve, és ez tükröződik a befektetői megítélésben.
Nézzük a részvényeket!
A hét első napján a kereskedés az OTP és az FHB nélkül folyt. A felfüggesztést a kibocsátók kérték arra számítva, hogy a miniszterelnök parlamenti beszédében a bankokat érintő, és így árfolyamukat befolyásoló információk kerülnek napvilágra. Az óvatosságot minden bizonnyal az indokolta, hogy előző hét pénteken az OTP árfolyama napközben 15 százalékot esett a végtörlesztés javaslatának bejelentésére.
Orbán Viktor hétfőn közölte: a kormány megvalósíthatónak minősítette a rögzített árfolyamon történő egyösszegű végtörlesztés javaslatát. A kormány kezdeményezi továbbá, hogy a devizahitelekkel kapcsolatban forintban jelentkező költségeket a bankok csak forintban számolhassák fel.
Az OTP végül az előző heti záró árával megegyezően, 3.740 forinton zárt pénteken. Az FHB papírok árfolyama 14,09 százalékkal 506 forintra esett.
A Mol árfolyama 1,92 százalékkal 15.105 forintra csökkent. A Magyar Telekom 0,61 százalékkal erősödött, 592 forinton fejezte be a hetet.
A Richter részvények ára 4,83 százalékkal 32.500 forintra esett. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis viszont 5,42 százalékkal 15.180 forintra erősödött.