Továbbra is dől a lé a befektetési alapokba
Temmel András, a Bamosz főtitkára elmondta, hogy „az alapokba tovább folytatódott a nagyarányú tőkebeáramlás, igaz, az áprilisban ismét megtorpanó részvénypiaci lendület hatására a részvényalapok befektetői (elsősorban az intézményi befektetők) inkább hozamot realizáltak. A folytatódó kamatcsökkentések és az alapok hozamai viszont hozzájárultak ahhoz, hogy a lakossági befektetők továbbra is keressék a pénzpiaci és kötvény alapokat.”
„Az idei évben négy hónap alatt több mint 300 milliárd forint volt a befektetési alapokba újonnan helyezett tőke mértéke, ami megegyezik a tavalyi év második félévében beérkezett új befektetésekkel. Ráadásul a tőkebeáramlás több mint 90 százalékban a kisbefektetői bizalomnak volt köszönhető.” – tette hozzá a főtitkár.
A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok áprilisban összesen több mint 57 milliárd forintot vonzottak, emellett vagyonukat a piaci teljesítmények is 23,7 milliárd forinttal növelték. Az intézményi és a részvényalapokon kívül minden alaptípusba érkezett friss pénz, de kiemelten a lakossági befektetők által preferált pénzpiaci, rövid kötvény, ingatlan és garantált alapok teljesítettek a legjobban. A hónapban egyedül a részvényalapokból, illetve a zártkörű egyéb alapokból történt jelentősebb tőkekivonás, míg mind a likviditási és származtatott, mind a vegyes és hosszú kötvény alapok esetében tőkebeáramlás váltotta a kivonást. Az áprilisi 2,4 százalékos bővülést követően, a hónap végén a BAMOSZ tagok 418 hazai befektetési alapban összesen 3 425 milliárd forintot kezeltek.
A legnépszerűbbek továbbra is a nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok: az összvagyon többségét (62,9 százalékát) ezek adják, és az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon áprilisban az átlagnál valamivel gyorsabban, 3,1 százalékkal bővült. A vizsgált időszakban összesen 45,4 milliárd forint friss tőke érkezett, a hozam pedig további 18,8 milliárd forinttal növelte a befektetések értékét.
Immár harmadik hónapja tapasztalható növekedés a garantált alapok piacán. A tavaly decemberi növekedés - egy teljes év csökkenése után - már jelezte a változást, és bár januárban még tőkekivonás történt, az utóbbi három hónapban már számottevő friss tőke érkezett a nyilvános garantált alapokba. Az alapok vagyona áprilisban ismét 2 százalékkal nőtt, ami elsősorban 7,5 milliárd forint friss tőke hatása. Egy alap járt le és szűnt meg, de két új alap is indult - a friss tőke elsősorban e kettő egyenlege, miután a hónapban elindult új garantált alapokba összesen 8,8 milliárd forintot tettek a befektetők. Ráadásul a piaci teljesítmények is kedvezően alakultak: egymilliárd forinttal növelték a befektetők vagyonát. A garantált alapok összvagyona a hónap végén 428 milliárd forintra nőtt.
Áprilisban ismét változott a kép a részvényalapok esetében: míg a januári lelkesedést februárban tőkekivonás követte, márciusban újfent pozitív hangulat uralkodott piacon, amit áprilisban ismét kivonás követett. Az elmúlt hónapban 9,5 milliárd forintot vontak ki a nyilvános részvényalapokból, és bár a piaci teljesítmények 8,3 milliárd forint hozamot eredményeztek, a vagyon így is 0,3 százalékkal csökkent. A 61 részvényalap vagyona a hónap végén 376,5 milliárd forint volt. Ezen belül a kategória több mint háromnegyedét kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona 0,8 százalékkal csökkent: áprilisban ezekből 9 milliárd forint távozott, de 6,7 milliárdos hozamot értek el. A tiszta részvényalapok vagyona ugyanakkor 1,2 százalékkal tudott bővülni, bár közel fél milliárd forint távozott ezekből a termékekből, de mintegy 1,6 milliárd forint hozam felhalmozódott rajtuk. Leggyorsabban az ázsiai tiszta részvény alapok vagyona nőtt.
Ismét igen jó hónapot zártak viszont a kötvényalapok: vagyonuk 9,3 százalékkal nőtt. Ezek a termékek 24,4 milliárd forint friss tőkét vonzottak, és 3,8 milliárd forint hozamot értek el. A legnépszerűbbek a rövid kötvényalapok voltak, 15,5 százalékos vagyongyarapodással. (Ez 23,7 milliárd forint friss tőkéből, és mintegy 1,7 milliárd forint hozamból jött össze). A hosszú kötvényalapok vagyona is 2 százalékkal tudott bővülni, miután 2,2 milliárd forintos teljesítmény mellett 665 millió forint friss pénz érkezett ezekbe a termékekbe. A kötvényalapok összvagyona a hónap végén 332 milliárd forint volt.
Az ingatlanalapok vagyona áprilisban ismét az átlagnál gyorsabban nőtt. A hónapban ismét jelentős, közel 17 milliárd forint friss tőkét vonzottak ezek a termékek, és további 1,5 milliárd forint hozamot is termeltek. A 21 ingatlanalap vagyona összességében 5,5 százalékkal nőtt, így az a hónap végén 354 milliárd forint volt, amely az alapok összvagyonának tíz százaléka. Jelentős, 1,2 milliárd forint friss tőke érkezett a hazai ingatlanalapok alapjaiba is, így ezek vagyona 4,1 százalékkal nőtt a hónapban. (Ezekben a termékekben közel 35 milliárd forint fekszik.)
A pénzpiaci alapok áprilisban ennél valamivel szerényebben bővültek. Összesen 26,8 milliárd forint friss befektetést vonzottak, és 4,8 milliárd forint hozamot termeltek, ez 2,5 százalékos növekedést jelent a vagyonban, amely a hónap végén 1 316 milliárd forint volt. A kategória több mint kétharmadát adó likviditási alapok vagyona ugyanakkor csak 0,8 százalékkal nőtt. A befektetők 3,7 milliárd forintot fektettek újonnan az alapokba, míg a likviditási alapok az elmúlt hónapban összesen 3 milliárd forintos hozamot hoztak a befektetőknek. A legnépszerűbbek a magyar pénzpiaci alapok voltak, de jelentős volt az érdeklődés forintos likviditási, az euróövezeti, és a bolgár levás pénzpiaci alapok iránt is. (Leggyorsabban a bolgár levás és a magyar pénzpiaci alapok vagyona nőtt.) Az euróövezeti likviditási, és a dollár likviditási és pénzpiaci alapokból ezzel szemben áprilisban pénzt vontak ki a befektetők.
Jó hónapot zártak a kisebb alapkategóriák is. A vegyes alapok száma ugyan 3 alap átalakításával 37-re csökkent, vagyonuk viszont 5,1 százalékkal, 106 milliárd forintra nőtt. Hosszú idő után a vegyes alapok is új befektetéseket tudtak vonzani, 3,6 milliárd forint érkezett ezekbe a termékekbe, emellett piaci teljesítményük is 1,5 milliárd forinttal növelte vagyont. A 12 egyéb alap vagyona áprilisban 2,6 százalékkal, 25 milliárd forintra nőtt. A hónapban 180 millió forint befektetés érkezett ezekbe a termékekbe, amelyek mintegy 440 millió forint hozamot értek el. A nyilvános származtatott alapok száma két vegyes alap átalakításával 27-re nőtt, az alapok vagyona 4,2 százalékkal nőtt, és április végén 66 milliárd forint volt. Ismét friss tőke érkezett ezekbe az alapokba is a hónapban, 1,9 milliárd forint új tőke mellett a piaci teljesítmény is mintegy 760 millió forinttal növelte a vagyont.
A zártkörű értékpapíralapok vagyona ugyanakkor 3 százalékkal csökkent. Az alapok 1,5 milliárd forint hozamot termeltek, míg a tőkekivonások 14,7 milliárd forinttal csökkentették a vagyont áprilisban. Az intézményi alapokon belül áprilisban a részvényalapokból jelentős mennyiségű tőkét vontak ki, és nagymennyiségű tőke távozott az egyéb alapokból is, míg a pénzpiaci és kötvény alapok kedveltek voltak. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 421 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 12 százaléka.