Turbinaszigeteket szállítanak az Alstom PAKS II-nek

Nukleáris erőművi berendezések fejlesztése terén meglévő fél évszázados tapasztalatára és a világ egyik legszélesebb atomerőművi portfóliójára alapozva szállítana turbina szigeteket az Alstom a Paksi Atomerőmű új blokkjaihoz. Az Alstom, amely nemzetközi szinten piacvezető az atomerőművi szekunder köri egységek gyártása terén, a világ atomerőműveinek 40%-ába szállított már berendezéseket és a világon jelenleg üzemelő atomerőművek 30%-ában a vállalat által gyártott turbinaszigetek termelik az elektromos áramot. A Paks II-re tervezett turbinaszigetek szállításának elnyerése esetén, nemzetközi kompetenciája és háttere mellett, az Alstom a több mint 60 fős magyar Erőmű Szerviz egységének szakértelmére, valamint az ugyancsak budapesti gőzturbina K+F részlegének kapacitására is építene.

Turbinaszigeteket szállítanak az Alstom PAKS II-nek

Az Alstom nemzetközi szinten piacvezető az atomerőművi gőzturbina-generátor szigetek gyártása terén. A vállalat már több mint 50 éve tervez, fejleszt és gyárt turbinaszigeteket nukleáris erőművek részére. Napjainkban az Alstom rendelkezik a világ egyik legszélesebb atomerőművi berendezés portfóliójával; turbinaszigetei egyaránt magukban foglalják a gőzturbinát, a turbógenerátort, hőcserélőket, vízszivattyúkat, tartalék generátorokat valamint az irányítási rendszereket. A világ atomerőműveinek 30%-ában az Alstom turbina-generátor szigetei működnek, a vállalat pedig azon kevés cégek közé tartozik, amelyek képesek hagyományos turbinaszigeteket tervezni és gyártani bármilyen nukleáris reaktor típushoz.

 

Az Alstom által kifejlesztett alacsony fordulatszámú ARABELLE típusú gőzturbina kerül telepítésre többek között a világ legnagyobb teljesítményű atomerőművi blokkjában is, az 1.750 MW teljesítményű Flamanville-i atomerőműben. A rekorder turbina és a generátor 70 méter hosszú egységet alkot, az 1.100 tonnás turbina forgórészének átmérője 6,5 méter. A világ legnagyobb teljesítményű turbinának megépítése mellett az Alstom szállította a turbinaszigeteket az összes, 19 franciaországi atomerőműben üzemelő 58 nukleáris blokkhoz.

 


 

„Nemzetközi piacvezető pozíciónkra, hazai erőmű szerviz csapatunkra, valamint budapesti gőzturbina K+F központunkra alapozva, sikeres pályázat esetén vállalatunk készen áll a Paksi Atomerőmű két új blokkjához turbinaszigetek szállítására és későbbi karbantartására egyaránt” – mondta Deák László az Alstom Hungária Zrt. elnök-vezérigazgatója. „Számításaink szerint, egy ilyen megbízás csak a mi vállalatunknál 200-300 új munkahely létrehozásával járna, azonban hazai partnereink bevonásán keresztül ez a szám a többszörösére is nőhet” – tette hozzá az igazgató.

 

Az Alstom-nak jelentős tapasztalata van orosz atomerőművi blokkokra épülő turbinaszigetek gyártásában, mert még 2007-ben létrehozott egy vegyesvállalatot a Rosatom leányvállalatával, az Atomenergomash-sal. A vegyesvállalat az orosz technológiával külföldön épülő atomerőművekhez tervez, gyárt és szállít ARABELLE típusú turbinára épülő turbina szigeteket szerte a világban.

 

Az Alstom a nukleáris erőművek számára nyújtott szerviz és karbantartás terén is vezető szerepet tölt be. Szakemberei eddig 103 nukleáris blokk 257 gőzturbináján végeztek „retrofit”-ot, azaz teljes körű felújítást és teljesítménynövelést. Az Alstom neve nem ismeretlen a magyar erőművek üzemeltetői előtt sem. A cég hazai erőműszerviz csapata számos megbízást teljesített már többek között a Mátrai, a Csepeli, a Dunamenti és a Tiszai erőművekben. A budapesti Erőmű Szerviz üzletág a hagyományos, szén és gáztüzelésű erőművek szerviz és karbantartási tevékenysége mellett a csehországi, Temelini Atomerőműben valamint a Paksi Atomerőmű számára is dolgozott és dolgozik.  Ez utóbbiban jelenleg az erőmű összes, 9 darab generátorának felújítását végzi.

 

Magyarországon jelenleg az Alstom az egyetlen vállalat, amely erőművi gőzturbina K+F tevékenységet is végez. A vállalat budapesti Ipari Gőzturbina Kutatás és Fejlesztő Központja új, innovatív, gyorsforgású gőzturbina platformot fejleszt.

 

A gyorsfogású gőzturbina az Alstom innovatív, új platformja, amely turbina egységeinek és főalkatrészeinek fejlesztését a budapesti Ipari Gőzturbina Fejlesztő Központ, az angliai Rugby-ben található Kutatási és Fejlesztési Központtal közösen kezdte el 2008-ban. A platform ideális megoldás minden 60 MW teljesítmény alatti beruházáshoz, ahol az erőmű hatékonysága a legfontosabb szempont. A turbina hatékony és rugalmas áramtermelésre optimalizált, alkalmas mind hagyományos, mind pedig megújuló erőforrással előállított gőz hasznosítására. Az Alstom minden egyes gyorsfogású turbinára vonatkozó megbízás esetében, a turbina részben a Budapesten kidolgozott technikai paramétereit, mérnöki központjainak segítségével igazítja a helyi igényekhez.

 

„Magyar szakembereink számos nemzetközi projektben való részvétele bizonyítja, hogy a Láng Gépgyártól örökölt szaktudásunkat és kompetenciánkat megőriztük és sikerrel integráltuk az Alstom nemzetközi hálózatába” – mondta Deák László az Alstom Hungária Zrt. elnök-vezérigazgatója. „Az elkövetkezendő 5-10 évben összesen 200-250 MW gyorsforgású gőzturbina kapacitás létesítésére számítok Magyarországon. Annak érdekében, hogy ezt a növekvő hazai és nemzetközi igényt kielégíthessük, Ipari Gőzturbina Fejlesztő Központunk létszámának megduplázását tűztük ki célul 2016-ig” – tette hozzá az elnök-vezérigazgató.

 

A gyorsforgású gőzturbinák sikerét jól tükrözi, hogy magyar szakemberek bevonásával, az Alstom már több különböző típusú, például gázzal és megújuló energiaforrással működő erőmű számára értékesített ebből a turbina típusból. A budapesti Ipari Gőzturbina Fejlesztő Központ tervezett már turbinákat többek között a sengkangi (Indonézia 65 MW) és cseljabinszki (Oroszország, 106 MW) erőművek számára. Mindemellett az Alstom Ipari Gőzturbinák üzletága szállította az energiatermelő berendezéseket a Crescent Dunes naperőműhöz (Egyesült Államok, 110 MW), és a Los Humeros geotermikus erőműbe (Mexikó, 25 MW) is.

 

Az Alstom a közelmúltban nyert el egy gyorsforgású gőzturbinára vonatkozó megbízást Észak-Írország első fatüzelésű biomassza erőművétől. A megbízás keretében az Alstom egy 18 MW teljesítményű áramtermelő egység legyártását és telepítését végzi, amelynek turbina egységét nagyrészt a budapesti mérnökök tervezték.

Jelentősen nőtt a Duna House adózott eredménye és árbevétele is

Az ingatlanközvetítéssel és -fejlesztéssel foglalkozó Duna House-csoport konszolidált adózott eredménye 32 százalékkal, 270 millió forintra nőtt a második negyedévben éves összevetésben, ugyanebben az időszakban a csoport nettó árbevétele 3,4 milliárd forintra emelkedett, ez 2020 második negyedévéhez képest 78 százalékos növekedés - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 29. 20:00
Megosztás:

Vitatja a Pannónia Nyugdíjpénztár a jegybank határozatát

A Pannónia Nyugdíjpénztár nem ért egyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozatában foglaltakkal, azokat kifejezetten vitatja; a pénztár vezetése vizsgálja a jogorvoslat lehetőségét - tájékoztatta a nyugdíjpénztár az MTI-t.
2021. 08. 28. 07:00
Megosztás:

Az Axel Springer megveszi a Politicót

az Axel Springer német kiadóvállalat a washingtoni Politico hírportál kiadóját, bővítve ezzel amerikai portfólióját - jelentették csütörtökön két amerikai lap, a The Wall Street Journal és a The New York Times internetes kiadásai.
2021. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Világörökségi hatástanulmány készül a Gellért-hegyi siklóhoz

Az UNESCO előírásainak megfelelő, komplex világörökségi hatásvizsgálat készül a Gellért-hegyi sikló tervezéséhez kapcsolódóan. A vizsgálat célja a megvalósuló beruházásnak a világörökségi helyszín kiemelkedő egyetemes értékeire gyakorolt hatásainak felmérése és további örökségvédelmi javaslatok megfogalmazása. A felméréshez kapcsolódóan olyan látványképek is készülnek, amelyek bemutatják, hogy a legfontosabb fővárosi turisztikai látványpontokból hogyan fog látszódni a felvonó. A Gellért-hegyi sikló új, kiemelkedő turisztikai célpontként segíti Budapest idegenforgalmának újjáélesztését, emellett teljesen kiváltja majd a Gellért-hegy közútjait megterhelő turistabusz-forgalmat. Ezáltal hozzájárul a levegőminőség javulásához és a városrész élhetőbbé válásához.
2021. 08. 26. 13:00
Megosztás:

Lejegyezték a Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint értékű Nkp-kötvényeit

A Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint névértékű kötvényt bocsátott ki, a teljes mennyiséget lejegyezték a kötvények hétfői aukcióján - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn.
2021. 08. 26. 07:30
Megosztás:

Jelentősen nőtt a Rába nyeresége

elentősen, 239,5 százalékkal 1,5 milliárd forintra nőtt a Rába Járműipari Holding Nyrt. adózás utáni nyeresége a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest - közölte a győri székhelyű járműgyártó vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerda este.
2021. 08. 26. 06:30
Megosztás:

Távközlési szuperholdingot hoz létre a magyar állam és a 4iG

Együttműködési megállapodást kötött Mager Andrea, az Antenna Hungária Zrt. (AH Zrt.) tulajdonosi jogait gyakorló nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter és a 4iG Nyrt. (4iG) - tájékoztatta az informatikai cég szerdán az MTI-t.
2021. 08. 26. 06:00
Megosztás:

Tovább terjeszkedik az AutoWallis

Újbudán, a Kopaszi-gát közelében vásárolt 18 ezer négyzetméteres ingatlant az AutoWallis, amelyen több márkának is helyet adó multimárkás gépjármű kereskedő- és szolgáltató központ fejlesztését tervezi a társaság.
2021. 08. 24. 11:00
Megosztás:

A Rába 20 százaléka a Széchenyi István Egyetemért Alapítványhoz kerül

A Rába Járműipari Holding Nyrt. részvényeinek 20 százaléka a Széchenyi István Egyetemért Alapítványhoz kerül ingyenesen a Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt.-től, az alapítvány közérdekű céljainak megvalósítása érdekében - közölte a járműgyártó vállalat hétfőn a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2021. 08. 24. 07:00
Megosztás:

Áttöri az álomhatárt a Magyar Termék, új hazai márkát vezet be a SPAR

2021 végére eléri a 200-at a Magyar Termék védjegyeket használó hazai gyártók száma – mondta Benedek Eszter, a védjegyrendszert működtető nonprofit cég vezetője az idén először meghirdetett Hazai Termékek Hónapja sajtótájékoztatóján. A kampányt támogató SPAR Magyarország augusztustól SPAR HAZAI. SZERETEM márkanéven hagyományos magyar ízvilágú élelmiszereket kínál boltjaiban, az Irinyi Terv Élelmiszeripari Beszállítófejlesztési Programjának keretében pedig már 30-nál több csatlakozó gyártócéggel működik együtt.
2021. 08. 24. 01:00
Megosztás:

A Continental egy zseniális ötlettel rukkolt elő

Continental akár jövőre megkezdheti a műanyag palackok újrahasznosítását a gumiabroncs-gyártás során, már rendelkezésére áll az ehhez szükséges technológia, amelyet az OTIZ Oriental Industries (Suzhou) Ltd.-vel közösen fejlesztett ki - ismertette a társaság közleményében.
2021. 08. 22. 10:00
Megosztás:

800 új légiutaskísérőt vesz fel még idén a Wizz Air

A Wizz Air korábban nem tapasztalt méretű nemzetközi toborzásba kezd, amelynek célja 800 új légiutaskísérő felvétele még ebben az évben - jelentette be közleményében a légitársaság, amelyet csütörtökön juttatott el az MTI-nek.
2021. 08. 20. 06:00
Megosztás:

Nőtt az ANY Biztonsági Nyomda árbevétele

Az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. 22,4 milliárd forint konszolidált nettó árbevételt ért el az első fél évben, csaknem 73 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában; nettó eredménye 2,19 milliárd forintot tett ki, 1,88 milliárd forinttal, 627,5 százalékkal nőtt a tavalyi első fél évhez képest - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.
2021. 08. 20. 05:00
Megosztás:

Az Északi Áramlat-2 már idén szállíthat gázt

A még épülő Északi Áramlat-2 gázvezeték a várakozások szerint már az idén 5,6 millió köbméter gázt szállíthat Németországba - közölte csütörtökön a Gazprom orosz gázipari vállalat.
2021. 08. 20. 01:00
Megosztás:

Rendkívüli közgyűlést tart a Delta Technologies

Rendkívüli közgyűlés összehívásáról határozott a Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában jegyzett Delta Technologies Nyrt. igazgatósága. A szeptember 20-án tartandó közgyűléssel a társaság célja a részvények mielőbbi tőzsdei bevezetéséhez szükséges lépések megvalósítása.
2021. 08. 19. 23:00
Megosztás:

Új járműveket állított forgalomba a Volánbusz Somogyban

A Volánbusz Zrt. 24 új autóbuszt állított forgalomba Somogy megyében - tájékoztatta a társaság közleményben szerdán MTI-t.
2021. 08. 19. 09:00
Megosztás:

Több mint 1,1 milliárd forint értékű fejlesztést valósított meg igali üzemében a Pek-Snack

Két beruházásnak köszönhetően több mint 40 százalékkal növelte igali sütőipari üzemének kapacitását a Pek-Snack. Magyarország és a közép-európai régió meghatározó látványpékség-hálózata új, automatizált gyártósort és kelesztő-sokkoló egységet állított üzembe, a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásának is köszönhetően. A 350 embernek munkát adó cég versenyképesség-javító fejlesztéseinek köszönhetően új közép-európai piacokon is megjelenik, mégpedig Szlovákiában és Bosznia-Hercegovinában.
2021. 08. 19. 05:00
Megosztás:

A Hyatt felvásárolja az Apple Leisure Groupot

A Hyatt Hotels Corporation bejelentette, hogy végleges megállapodást kötött egy vezető luxusüdülő-kezelési, utazási és vendéglátási szolgáltatásokat nyújtó vállalatcsoport, az Apple Leisure Group (ALG) készpénzben történő felvásárlásáról 2,7 milliárd dollárért. Az ügylet zárására várhatóan 2021 negyedik negyedévében kerül sor - közölte a cég az MTI-vel szerdán.
2021. 08. 19. 00:05
Megosztás:

Az Alpine szalont nyit Budapesten

Szalont nyit Budapesten kora ősszel a Renault Group sportautó-márkája, az Alpine - tájékoztatta a Renault Hungária az MTI-t.
2021. 08. 18. 08:30
Megosztás:

Új ügyvezető a The Coca-Cola Company magyarországi leányvállalatánál

A Coca-Cola Company bejelentette, hogy a tavasszal megkezdett átalakulása és a tehetségekbe való folyamatos befektetése következő lépéseként szeptember 1-től Sonia Dimoglit nevezik ki a Coca-Cola Magyarország (Coca-Cola Szolgáltató Kft.) ügyvezetőjének.
2021. 08. 18. 06:00
Megosztás: