Turbinaszigeteket szállítanak az Alstom PAKS II-nek

Az Alstom nemzetközi szinten piacvezető az atomerőművi gőzturbina-generátor szigetek gyártása terén. A vállalat már több mint 50 éve tervez, fejleszt és gyárt turbinaszigeteket nukleáris erőművek részére. Napjainkban az Alstom rendelkezik a világ egyik legszélesebb atomerőművi berendezés portfóliójával; turbinaszigetei egyaránt magukban foglalják a gőzturbinát, a turbógenerátort, hőcserélőket, vízszivattyúkat, tartalék generátorokat valamint az irányítási rendszereket. A világ atomerőműveinek 30%-ában az Alstom turbina-generátor szigetei működnek, a vállalat pedig azon kevés cégek közé tartozik, amelyek képesek hagyományos turbinaszigeteket tervezni és gyártani bármilyen nukleáris reaktor típushoz.
Az Alstom által kifejlesztett alacsony fordulatszámú ARABELLE típusú gőzturbina kerül telepítésre többek között a világ legnagyobb teljesítményű atomerőművi blokkjában is, az 1.750 MW teljesítményű Flamanville-i atomerőműben. A rekorder turbina és a generátor 70 méter hosszú egységet alkot, az 1.100 tonnás turbina forgórészének átmérője 6,5 méter. A világ legnagyobb teljesítményű turbinának megépítése mellett az Alstom szállította a turbinaszigeteket az összes, 19 franciaországi atomerőműben üzemelő 58 nukleáris blokkhoz.
„Nemzetközi piacvezető pozíciónkra, hazai erőmű szerviz csapatunkra, valamint budapesti gőzturbina K+F központunkra alapozva, sikeres pályázat esetén vállalatunk készen áll a Paksi Atomerőmű két új blokkjához turbinaszigetek szállítására és későbbi karbantartására egyaránt” – mondta Deák László az Alstom Hungária Zrt. elnök-vezérigazgatója. „Számításaink szerint, egy ilyen megbízás csak a mi vállalatunknál 200-300 új munkahely létrehozásával járna, azonban hazai partnereink bevonásán keresztül ez a szám a többszörösére is nőhet” – tette hozzá az igazgató.
Az Alstom-nak jelentős tapasztalata van orosz atomerőművi blokkokra épülő turbinaszigetek gyártásában, mert még 2007-ben létrehozott egy vegyesvállalatot a Rosatom leányvállalatával, az Atomenergomash-sal. A vegyesvállalat az orosz technológiával külföldön épülő atomerőművekhez tervez, gyárt és szállít ARABELLE típusú turbinára épülő turbina szigeteket szerte a világban.
Az Alstom a nukleáris erőművek számára nyújtott szerviz és karbantartás terén is vezető szerepet tölt be. Szakemberei eddig 103 nukleáris blokk 257 gőzturbináján végeztek „retrofit”-ot, azaz teljes körű felújítást és teljesítménynövelést. Az Alstom neve nem ismeretlen a magyar erőművek üzemeltetői előtt sem. A cég hazai erőműszerviz csapata számos megbízást teljesített már többek között a Mátrai, a Csepeli, a Dunamenti és a Tiszai erőművekben. A budapesti Erőmű Szerviz üzletág a hagyományos, szén és gáztüzelésű erőművek szerviz és karbantartási tevékenysége mellett a csehországi, Temelini Atomerőműben valamint a Paksi Atomerőmű számára is dolgozott és dolgozik. Ez utóbbiban jelenleg az erőmű összes, 9 darab generátorának felújítását végzi.
Magyarországon jelenleg az Alstom az egyetlen vállalat, amely erőművi gőzturbina K+F tevékenységet is végez. A vállalat budapesti Ipari Gőzturbina Kutatás és Fejlesztő Központja új, innovatív, gyorsforgású gőzturbina platformot fejleszt.
A gyorsfogású gőzturbina az Alstom innovatív, új platformja, amely turbina egységeinek és főalkatrészeinek fejlesztését a budapesti Ipari Gőzturbina Fejlesztő Központ, az angliai Rugby-ben található Kutatási és Fejlesztési Központtal közösen kezdte el 2008-ban. A platform ideális megoldás minden 60 MW teljesítmény alatti beruházáshoz, ahol az erőmű hatékonysága a legfontosabb szempont. A turbina hatékony és rugalmas áramtermelésre optimalizált, alkalmas mind hagyományos, mind pedig megújuló erőforrással előállított gőz hasznosítására. Az Alstom minden egyes gyorsfogású turbinára vonatkozó megbízás esetében, a turbina részben a Budapesten kidolgozott technikai paramétereit, mérnöki központjainak segítségével igazítja a helyi igényekhez.
„Magyar szakembereink számos nemzetközi projektben való részvétele bizonyítja, hogy a Láng Gépgyártól örökölt szaktudásunkat és kompetenciánkat megőriztük és sikerrel integráltuk az Alstom nemzetközi hálózatába” – mondta Deák László az Alstom Hungária Zrt. elnök-vezérigazgatója. „Az elkövetkezendő 5-10 évben összesen 200-250 MW gyorsforgású gőzturbina kapacitás létesítésére számítok Magyarországon. Annak érdekében, hogy ezt a növekvő hazai és nemzetközi igényt kielégíthessük, Ipari Gőzturbina Fejlesztő Központunk létszámának megduplázását tűztük ki célul 2016-ig” – tette hozzá az elnök-vezérigazgató.
A gyorsforgású gőzturbinák sikerét jól tükrözi, hogy magyar szakemberek bevonásával, az Alstom már több különböző típusú, például gázzal és megújuló energiaforrással működő erőmű számára értékesített ebből a turbina típusból. A budapesti Ipari Gőzturbina Fejlesztő Központ tervezett már turbinákat többek között a sengkangi (Indonézia 65 MW) és cseljabinszki (Oroszország, 106 MW) erőművek számára. Mindemellett az Alstom Ipari Gőzturbinák üzletága szállította az energiatermelő berendezéseket a Crescent Dunes naperőműhöz (Egyesült Államok, 110 MW), és a Los Humeros geotermikus erőműbe (Mexikó, 25 MW) is.
Az Alstom a közelmúltban nyert el egy gyorsforgású gőzturbinára vonatkozó megbízást Észak-Írország első fatüzelésű biomassza erőművétől. A megbízás keretében az Alstom egy 18 MW teljesítményű áramtermelő egység legyártását és telepítését végzi, amelynek turbina egységét nagyrészt a budapesti mérnökök tervezték.