Magasabb fokozatba kapcsol a környezettudatos vízhasználat terén a BorsodChem
A hazai vegyipar legnagyobb vállalata, a BorsodChem a működéséhez szükséges víz túlnyomó többségét Északkelet-Magyarország egyik legnagyobb folyójából, a Sajóból nyeri. A termeléshez szükséges ipari vízigény teszi ki a teljes vízhasználat körülbelül 98 százalékát, melyet főként hűtési és gőzelőállítási célra használnak. A maradék 2 százalék pedig a munkavállalók vízigényét biztosítja, melyet az ÉRV Zrt. szolgáltat a vállalat számára, és amely szintén a Sajó menti kutakból, illetve a Lázbérci-víztározóból származik. A klímaváltozás hatására azonban a folyó vízjárása az utóbbi évtizedekben egyre szélsőségesebbé vált, ami komoly kockázatot jelenthet a termelés folyamatosságának biztosítása szempontjából. E problémák megelőzése érdekében a cég vezetése elrendelte a vállalati szintű vízmérleg felállítását, melynek keretén belül feltérképezték az üzem területére be- és kiáramló összes jelentős vízáram útvonalát és mennyiségét, hogy megtalálják azokat a beavatkozási pontokat, ahol technológiai fejlesztések segítségével jelentős mennyiségű vízfelhasználás takarítható meg.
A BorsodChem a vízmérleg-rendszer eredményeire és adataira építve a későbbiekben egy vízkvóta-rendszer bevezetését tervezi, ami meghatározza majd, hogy az egyes üzemrészek és termelési folyamatok mekkora vízmennyiséget használhatnak fel, így optimalizálva a működést, valamint ösztönözve a víztakarékos megoldások használatát.
„A BorsodChem folyamatosan azon dolgozik, hogy a működését hatékonyabbá és egyben fenntarthatóbbá tegye. Ennek egy újabb lépése a vízmérleg-rendszer bevezetése, amely több oldalról is támogatja célkitűzéseinket. Egyrészt elősegíti, hogy a jövőbeli fejlesztésekhez szükséges vízbázis is rendelkezésre álljon. Másrészt ösztönzi a víztakarékos technológiák bevezetését és használatát. Mindemellett lehetővé teszi a tudatosabb üzemi vízfelhasználást és támogatja a vízgazdálkodás vállalati szintű optimalizálását” – emelte ki Kruppa László, a BorsodChem vezérigazgatója a fejlesztés legfontosabb hatásait.
A vízmérleg felállításának egyik mérvadó szempontja az volt, hogy az üzemhatáron bejövő és kimenő vízáramok mennyisége közti eltérés legfeljebb 5 százalékot tehet ki. Ennek ellenőrizhetőségéhez alapvető követelmény a rendszer mérhetőségének biztosítása. E célból meghatározták azokat a vízáramokat, melyeknél további mérők beépítése szükséges. Ezek többségének beszerzése és telepítése megtörtént, így hamarosan elindulhat a rendszer éles tesztelése.
A vízmérleg-rendszer bevezetése mellett a vállalat 200 ezer köbméternyi tározókapacitást is kialakít a csapadékvizek hasznosítására 2026-ra. Két, már meglévő külszíni medencét alakítanak át, melyekbe a telephelyre lehullott csapadékvizek összegyűjtésével és felhasználásával éves szinten mintegy 2 millió köbméternyi, Sajóból történő vízkivételt tudnak kiváltani. A csapadékvizek hasznosítása mellett a vállalat a termelési folyamatokból származó technológiai vízáramokat is felülvizsgálta, hogy meghatározza az előkezeléssel potenciálisan újrahasznosítható vizeket. Ezzel egyfelől még tovább csökkenthető a folyóból kivett vízmennyiség, másfelől mérsékelhető a cég saját szennyvíztisztító telepére jutó terhelés is.
Mindezen célok és tervek beleilleszkednek a vállalat hosszú távú víztakarékossági programjába, mely a fenntartható működés megvalósításának egyik fő pillére.